CİNSİYETİN BELİRLENMESİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Yumurtacık, oluşumu sırasında kromo­zomlarının yarısını kaybeder. Kromo­zom çiftlerinin her birinin ikiye bölün­mesi nedeniyle yapısı 22 X olur. Spermatozoit de kendi kromozomla­rının yarısını kaybeder. Erkek bir hüc­renin yapısı 44 XY olduğu için, kromo­zom çiftlerinin her birinin bölünmesi 22 X ve 22 Y niteliğinde spermatozoitler meydana getirir. Döllenme sırasın­da, yapısı 22 X olan yumurtacık, eğer 22 X yapısındaki bir spermatozoitle karşılaşırsa, bunların birleşmesi yapısı 44 XX olan bir hücrenin meydana gelmesi ile, (yani bir kız ile) sonuçla­nacaktır. Aksi durumda, yani yapısı 22 Y olan bir spermatozoit ile karşılaşırsa, yapısı 44 XY olan bir hücre (yani bir erkek) ortaya çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısa bir süre önce bulunan bir tekniğin de yardımıyle bu bilgiler, doğacak çocuğun cinsiyetinin ne olduğunun bilinmesine olanak verir. Cinsiyeti sap­tamak için döiütü çevreleyen amniyos sıvısından alınır ve bunun içinde bulu­nan hücreler mikroskopta incelenir. Dölütün derisinin pul pul dökülmesin­den meydana gelen bu hücrelerin yapısının incelenmesi,, cinsiyetin ne olduğunu belli eder.

Yine bu verilere dayanarak, kalıtsal bazı hastalık hallerinin, ya da düzgünsüzlüklerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamak olanağı elde edilmiştir, örne­ğin, kanama dinmezliği (hemofili) ve renk körlüğü (dalton hastalığı) bu şekilde incelenmiştir. Kan dinmezliği, kanın pıhtılaşması için gerekli olan etkenlerin bulunmaması sonucunda ortaya çıkar. En küçük bir yara bile, önü alınamayan ve çoğu kez ölüme götüren bir kanamaya yol aça­bilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Söz konusu hastalık çocuklara kadınlar tarafından geçirilir; fakat sa­dece erkeklerde görülür. Kanın pıhtı­laşması için gerekli öğeleri taşıyan kromozomun, X kromozomu niteliğin­de bulunduğu kabul edilirse bu durumu aydınlığa kavuşturmak kolay olur. Bu kromozomun yapısında eğer kötü yön­de bir gelişme gerçekleşirse, X’ olarak gösterilir ve bu kadınların yapısı 44 XV niteliğinde olur. Bununla birlikte, bu kadınlarda hiç bir hastalık hali görül­mez. Zira sağlıklı olan ikinci kromo­zomun varlığı, birincisinin aksaklığını giderir. Kromozom yapısı 44 XX’ olan bir kadın, iki tip yumurtacık meydana getirecektir. Bunlardan biri 22 X, diğeri ise 22 X’ yapısındadır.

Eğer yapısı 22 Y olan bir spermatozoit, 22 X yapısındaki bir yumurtacığı döllerse, doğacak erkek çocuk sağlam ve sağlıklı olacaktır (44 XY). Fakat buna karşılık, yapısı 22 Y olan bir spermatozoit, 22 X’ yapısındaki bir yumurtacık ile karşılaşırsa, doğacak erkek çocuk, kan dinmezliğj hastalığı­na tutulmuş olacaktır (44 XX’). Kendi­sinde kan dinmezliği olan bir erkeğin bütün kızları görünüşte tam sağlıklı olmalarına karşılık, söz konusu hastalı­ğı taşıyacaklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
çocuklarda kanser
Göz Ağrısının Nedenleri
Kıl Dönmesi Tedavisi
Karaciğer Yağlanması
Döküntü
Lenf Bezleri Nerede Bulunur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.