ÇARPINTIYA DİKKAT!!!
Çarpıntı kalp atışlarının normal olmaması hissine verilen isimdir. Kalbinizde duyduğunuz ritmin değişmesi kalbinizde bir rahatsızlık olduğu fikrine yol açar. Çarpıntı göğüs, boğaz veya boyunda hissedilebilir. Kalbiniz çarpıntı anında sanki yarıştaymış gibi atlama yapıp durarak ve tekrardan başlayarak devam edebilir.

Çarpıntı, normal kalp atışı yapıldığında hissedilebilir veya anormal bir kalp atışı sonucu olabilir. Çarpıntı şiddeti hafif veya şiddetli olabilir. Zaman olarak ise günün belirli saatlerinde veya yalnızca belirli etkinlikleri gerçekleştirdiğinizde oluşabilir. Çarpıntı akut olarak meydana gelip, zamanla kötüleşebilir yani kronikleşebilir. Bazı durumlarda, çarpıntı kronik tıbbi tedavilerin bir göstergesi olarak da ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hafiften ciddiye kadar çarpıntının birçok nedeni vardır. Çarpıntıya sıklıkla kardiyovasküler, gastrointestinal, psikolojik ya da solunum yolu hastalıkları yada bozuklukları neden olabilir. Kardiyak aritmiler de kalbin düzensiz ya da çok hızlı çarpmasına neden olan çarpıntı nedenidir. Bazı ilaçlar, kafein ya da diğer maddeler çarpıntıya neden olabilmektedir.

HER ÇARPINTI HAFİFE ALINMAMALIDIR!!!
Çoğu çarpıntı ciddi değildir. Ancak, çarpıntı kalp krizi gibi ciddi veya yaşamı

tehdit eden bir belirti olarak karşınıza çıkabilir. Eğer göğüs bölgesinde ağrı ya da basınç yada nefes darlığı yaşarsanız vakit kaybetmeksizin derhal tıbbi yardım alın. Çünkü bu belirtiler kalp krizi geçirdiğinizi düşündürür.
Eğer çarpıntılarınız sizde endişeye neden oluyor yada kalıcı gözüküyorsa bir doktor muayenesi olmanız son derece yerindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇARPINTI İLE ORTAYA ÇIKABİLECEK DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Çarpıntı farklı hastalıkların bir yanısıması olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Bu açıdan bakıldığında da altta yatan hastalık yada bozukluk durumuna bağlı olarak çarpıntı ile beraber çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Zincirleme olarakda kalpte bir çarpıntıya yol açan durum vücuttaki diğer sistemleri de etkileyebilir. Hatta bazı belirtiler ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum gösterebilir. Çarpıntı ile birlikte oluşabilecek ortak belirtiler şunlardır;

 • Kaygı
 • Öksürme ile birlikte sarı, açık kahverengi ya da yeşil mukus belirmesi
 • Ateş
 • Hazımsızlık
 • Kusma ile beraber yada kusma olmadan bulantı
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi)

HAYATI TEHDİT EDEBİLEN BELİRTİLER
Bazı durumlarda, çarpıntı hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gerekir. Çünkü nadir de olsa bu durum yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Eğer siz yada çevrenizdeki birinde bu belirtilerden mevcutsa zaman kaybetmeyin ve bir doktora görünün.

 • Göğüste ağrısı ya da basınç
 • Baş dönmesi
 • Bilinç değişikliliği veya bayılma
 • Baş dönmesi
 • Kusma ile birlikte yada kusma olmadan bulantı
 • Sırt, boyun, çene veya midede ağrı
 • Nefes darlığı, nefes almada zorluk, yorucu ve hırıltılı solunum gibi solunum sistemi sorunları
 • Terleme

 

SONRAKİ YAZI…TIKLAYINIZ!!!!!

ÇARPINTI NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hafıza Kaybı Neden Olur
Öfkemizi Nasıl Yenebiliriz
Çocukta Geri Zekalılık Durumu
Stres
Depresyon Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?
Otizm Tedavisinde Odaklanma ve Duyu Bütünlemesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.