ÇATLAK DİŞ TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?Çatlak Diş Tedavi Yolları Nelerdir

Diş hekimi kırık dişi onarmak için kullanacağı metotlar arasında ya kaplama yada dolgu yapmak yer alır. Çatlak yada kırığın derecesine göre tedavi türü belirlenir. Küçük yüzeyli çatlaklar çoğu insan için oldukça normaldir ve bunlar genellikle onların daha az fark edilmesini sağlamak için bir diş hekimi tarafından parlatılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diş tamamen ikiye kırıldığında diş hekimi normal olarak kaplama mı veya dolgu ile mi onarmanın gerekli olacağını belirlemek isteyecektir. Çoğu durumda ciddi çatlakların tedavisinde kaplama gereklidir diğer yandan hafif çatlaklarda ise dolgu ile onarım yolu seçilir.

İki parça halinde kırılan ve tedavi edilmeyen diş kırıkları ile ilgili asıl problem çatlakların zamanla çok daha kötüleşecek olmasıdır. Aynen çatlak araba ön camının zamanla yayılması gibi bu da zamanla daha fazla büyümeye meyildir. Çatlak büyük olasılıkla dişi tamamen iki parçaya bölene kadar devam edecektir. Çoğu durumda, çatlak sinirlerin üzerinden diş yüzeyine kadar uzar. Yapılacak olan kanal tedavisi bu şekildeki bir diş çatlamalarının tedavisinde gereklidir.

Çatlak Diş Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük bir yüzey çatlağı olan bir kişinin yapması gereken herhangi bir şey yoktur ve diş hekimine de gitmesi gerekmez. Elbette bunlardan rahatsız olan bazı kimseler diş hekimi tarafından uygulanacak yüzeyler diş cilaları yada parlatıcıları tercih edebilirlerse de bu her zaman gerekli değildir. Bu küçük yüzey çatlakları sadece diş minesini etkiler ve normalde herhangi bir rahatsızlık vermez. Bazı insanlar ise kendi dilleriyle dişleri üzerindeki bu yüzey çatlaklarına neden olan pürüzlü noktaları hissetmeleri mümkün olabilir. Bir diş hekimi tarafından uygulanan parlatıcılar hem çatlakları daha az belirgin hale getirir hem de pürüzlü noktalar yok eder.Çatlak Diş Tedavi Seçenekleri

Kırık diş tedavisindeki diğer seçenek kaplamadır. Kaplamalar çatlakların yayılmasını önleyebileceğinden büyük çatlaklar için çok yararlı olabilir. Dolgular genellikle küçük çatlaklar için yararlı, ama eğer çatlaklar yayılmaya başlarsa bunun zamanla yeniden yapılması gerekebilir. Bir kişi geçici olarak hızlı düzeltme sağlama amacıyla dolgu ile kırık bir dişi onarmak isteyebilir. Dolgular, genellikle kaplamalara göre daha ucuz oldukları için kaplamaya gücü yetmeyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Liken Planus
Ortodonti (tel tedavisi)
Ağız Kokusu Nedenleri
Ortodonti nedir
Ağız Yaraları
Diş Beyazlatma Zararlı Mı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.