ÇAY AĞACI YAĞI
Melaleuca alternifolia (tea tree oil) adı verilen Avustralya’da yetişen bitkiden elde edilir. İğne şeklinde yaprakları olan beyaz yada mor çiçekleri olan bir bitkidir. Yağı damıtma ile elde edilir. Çay ağacı yağı (1 ton yapraktan 10 litre yağ elde edilir)  bakteri ve mantarları öldürür. Avustralya Melaleuca alternifolia ağacın yaprakları her mevsim yeşildir.

Çay ağacı yağı, cerrahide tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmış olup, yanık bakımı ve diş bakımında kullanılır.
Çay ağacı yağı ile ilgili bir çok aromaterapi ve kozmetik bakım ürünü yer almaktadır. Bunlar arasında en çok sabun, şampuan, diş macunu, dudak kremi, topikal cilt üzerinde kullanılan çay ağacı kremi ve esansiyel yağlar sıklıkla üretilen ve kullanılan ürünlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇAY AĞACI YAĞI NE İÇİN KULLANILIR?
Çay ağacının ilk kullanımı 1925’ lere dayanmaktadır. Fakat yaygın kullanımı ise 1976’ lı yıllara dayanmaktadır. İnsanlar genellikle;

  • Küçük bir kesik,
  • Yanık,
  • Akne,
  • Atlet ayağı,
  • Hafif mantar tırnak enfeksiyonları,
  • Vajinal mantar enfeksiyonları,
  • Akciğer sorunları (banyo esnasında buharlaştırıcı yağ eklediğinizde) tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanılır.

Çay ağacı yağı üzerinde küçük bir araştırma olmasına rağmen, bazı çalışmalar enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için sık sık kullanılmakta ve güvenlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇAY AĞACI YAĞI GÜVENLİ MİDİR?
Uzmanlar, bir topikal tedavi olarak günlük bazda doğrudan cilde uygulandığında güvenli olmaktadır.  Saf (% 100 yağ) şeklinde cilde uygulandığında, çay ağacı yağı nadiren iritasyona (tahriş)neden olur. Ama bazı insanlarda alerjik döküntü (kontakt dermatit) şikayetleri de gelişir.

Eğer bir döküntü gelişebileceğine dair endişeleriniz varsa, ilk olarak yağı cildin küçük bir alanında deneyin. Ayrıca çay ağacı yağını sebze, zeytin ve badem yağı ile seyreltebilirsiniz.
Çay ağacı yağı, ağız yoluyla almak güvenli değildir.  Kulaklarda kullanım için tavsiye edilmez, çünkü iç kulağa hasar görmesine neden olabilir, çünkü. Bir çalışmada, çay ağacı yağı içeren ürünlerin düzenli kullanımı erkeklerde bir sağlık sorunu olan jinekomasti olarak bilinen memelerde şişlik sorununa neden olabilir

ÖNEMLİ NOT: Konvansiyonel tıbbi tedavi ile alternatif bir ürün kullanarak bir birleştirme yapacaksanız mutlaka doktorunuza söyleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deve Dikeni Kapsülü
Bal Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Mide Ekşimesine Hangi Şifalı Bitkiler İyi Gelir?
Ayısarımsağı
Roobios Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Brokoli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.