ÇENE ALTINDA AĞRILI KİTLE, BEZE, ŞİŞLİK

Çene altındaki ağrılı şişliklerin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunun en yaygın nedeni arasında, çene altında yer alan ve bademcik olarak isimlendirilen lenf düğümleri yapılarının şişmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu şişlikler vücudun farklı bölümlerinde de oluşabilmektedir. Çene altındaki bir beze yada ağrılı kitle acil tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bazı hastalıkların göstergesi de olabileceğinden göz ardı edilmemelidir.

Lenf düğümleri, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve vücudun savunma mekanizması olarak önemli bir rol oynar. Lenf düğümleri bireyin sağlığının tehlikeye girmesini engellemek için vücuttan zararlı patojenler filtre edilmesine yardımcı olur. Lenf düğümleri enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olan antikor açısından zengin bir sıvı olan “lenf salgısının” üretilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında lenf düğümleri sadece çene altında değil koltuk altı, kasık gibi vücudun çeşitli bölümlerine yerleşmişlerdir. Diğer lenf düğümler de çene altındakiler ile aynı rolü oynamaktadır. Zaman zaman, lenf düğümleri, vücuttaki bir sorundan etkilenebilir ve bir tarafta veya her iki tarafta çene ağrısına yol açabilir. Çene altında ağrılı lenf nodları oldukça rahatsız edici olabilir ve konuşma, çiğneme gibi günlük yapacağınız işleri etkileyebilir. Bunu çözmek için, bu durumun kaynak nedenini belirlemek gereklidir.

ÇENE ALTINDA ŞİŞMİŞ LENF DÜĞÜMLERİNİN NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Zaman zaman, ağrı geçici olabilir ve bir süre sonra kaybolabilir. Ama ağrı devam ediyorsa ve şişlik daha belirgin ise bu durumun kesin tanısı için bir endokrinolog ya da bir sağlık kuruluşu ile temasa geçmek esastır. İşte nedenlerden bazıları;

YABANCI SALDIRGANLAR

Lenf düğümleri, beyaz kan hücrelerini ayda diğer tabir ile lenfositleri fazla üretmesinin bir sonucu olarak çene altında ağrılı şişlikler oluşabilir. Bu tepki, vücuda giren saldırgan yabancı partiküllere karşı vücudu korumak için verilen bir tepki olabilir. Beyaz kan hücre sayısında bir artış nedeni ile lenf düğümleri şişer ve ağrılı hale gelebilir.

İLTİHAPLANMA

Ağrının kaynağını ilgili bezdeki bir enfeksiyon ve iltihap tetikleyebilir ve ağrıya neden olabilir. Şişlik ve ağrı, fungal, bakteriyel ya da viral enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişebilir. Parmak yada el ile yapılan kontrolde bu şişlikleri fark edebilirsiniz.

DİŞ ve KULAK SORUNLARI

Diş enfeksiyonları ve abseler de çene altında ağrılı kitleler, bezeler oluşmasında neden olabilir. Kulak enfeksiyonları da çene ve çene altında, bezlerde ağrı hissini tetikleyebilir.

LENFOMA

Nadir de olsa, şişme var ve bölgeye dokunulduğunda bir sertlik hissetme işaretleri lenfoma adı verilen lenf nodüllerinin kanserleşmesinin bir belirtisi olabilir. Lenf düğümlerindeki  bir tümör büyümesi nedeni ile malign ve kansere yol açabilir.

DİĞER ENFEKSİYONLAR

Lenf düğümlerinde ağrı ve şişliğe neden olan diğer enfeksiyonlar arasında soğuk algınlığı ve grip, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, ağız yaraları, diş eti iltihabı ve cilt enfeksiyonları sayılabilir. Bu birincil nedenler olabilir ya da otoimmün bozuklukları gibi ikincil sorunlara neden olabilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Lenf düğümlerinin şişmesi gerçekten ağrılıdır fakat aynı zamanda endişeye de neden olabilir. Tedavi önemlidir çünkü bu durum acil tıbbi müdahale gerektiren bir sorunun göstergesi olabilir. Ağrı ve rahatsızlığın giderilmesi amacı ile etkilenen bölgeye şişmeyi indirmek için sıcak paketi uygulamak yerinde bir uygulama olacaktır. Bunun dışında doktorunuz lenf düğümlerindeki ağır ve şişliği gidermek için antibiyotik ve anti – inflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Doktor tümörün malignite şüphesi olduğu durumda, o tümörün kesin doğasını değerlendirmek için bir lenf nodu biyopsisi yapmak isteyebilir.

Hastanede yaptıracağınız rutin bir tarama çene altında ve diğer yerlerde ağrılı lenf düğümlerini önleyecektir. Hayatınızda yapacağınız birtakım değişiklikler de bazı hastalıkları önleme yolunda size katkıda bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Feyza

    Bir sene yaklaşık cenemin altında bir şişkinlik vardı ama bu zamanlar daha cok şişti hafiften kulak var ağrısı var

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesi
Hangi sebze, neye iyi geliyor?
Ramazan Ayında Beslenme
Sutopu ve İnsan
Ayak Bileği Neden Şişer?
Botoks
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.