ÇENE ALTINDA ŞİŞLİKLER

Vücudumuzun çok güçlü bir bağışıklık sistemi vardır. Bu sistemin, tehlikeli hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruma görevi vardır. Bu sistemin önemli başrol oyuncuları boyun veya çene, koltuk altı, köprücük kemiği altında ve kasıkta bulunan bezleridir. Bu bezler aynı zamanda lenf bezleri ya da lenf düğümleri olarak bilinir.

Örneğin çene altındakiler, birçok enfeksiyon ile mücadelede etkili olan antikorların üretiminden sorumlu küçük, fasulye şeklinde dokular olup tonsil olarak isimlendirilir. Lenf bezleri çoğu durumda görünmezler fakat çeşitli nedenlerden dolayı şiştiklerinde görünür hale gelebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklar ve yetişkinlerde çene altındaki lenf bezlerinin şişmesi çok yaygın görülen bir durumdur. Bu bezlerin şişmesine neden olan bir çok faktör bulunmaktadır.

ÇENE ALTINDAKİ ŞİŞLİKLERİN NEDENİ NEDİR?

Çene altındaki şişliklerin nedeni lenf düğümlerinin genişlemesidir. Bu durum, akut ya da kronik birçok nedenden kaynaklanabilir. Şişliklerinizin şişip düzelmesi dışında uzun süreli şiş kalmaları durumunda mutlaka bir doktora görününüz. Böyle bir işaret, ciddi olabilir. Çene altındaki lenf düğümlerinin şişmesinin bazı nedenleri şunlardır:

ENFEKSİYONLAR

Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyonlar bu bezlerin şişmesindeki en büyük nedendir. Bakteriyel veya viral olabilen enfeksiyon nedeni ile lenf düğümlerindeki beyaz kan hücreleri aktif hale gelir ve çok hızlı bir şekilde antikor üretmeye başlar. Bu ise lenf düğümlerinin şişmesi ile sonuçlanır. Oldukça ağrılı ve boyunda şişlikler şeklinde görülebilen bu enfeksiyonlara soğuk algınlığı, strep boğaz enfeksiyonuk, boğaz enfeksiyonları, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit, kulak enfeksiyonu, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği ve glandüler ateş neden olabilmektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARI

Eklemleri etkileyen romatoid artrit, eklemler, deri ve kan hücrelerini etkileyebilen inflamatuar hastalıklar olan lupus gibi pek çok bağışıklık sistemi bozuklukları bu bezlerin şişmesi neden olabilir. Bunların dışında, HIV hastalığında da lenf düğümleri etkilenir ve şişmeye neden olur.

KANSER

Kanser de lenf düğümlerinin şişmenin bir diğer nedenidir. Lenf sisteminde ortaya çıkan lenfoma yada kan kanseri olarak bilinen lösemi iki önemli nedendir. Bunların dışında lenf bezlerine yayılım özelliğindeki kanserler de şişmeye neden olabilir. Şişmeyi gözlemleyebilirsiniz fakat ağrının hissedilmesi kanser tipine bağlı olarak değişir.

GUATR

Guatr, vücutta iyot eksikliğinin neden olduğu bir tiroid hastalığıdır. Bu hastalıkta çene altı çok belirgin olacak derecede şişer. Düzenli iyot kullanımı ile önlenebilmektedir.

DİŞ SORUNLARI

Dişeti hastalıkları ya da gingivit, diş çürümesi ve yirmilik dişler lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir.

BAZI İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ

Sıtma, sarkoidoz ve Kawasaki hastalığı için kullanılan ilaçlar bir yan etki olarak lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Bu yan etkiler herhangi bir tedavi olmaksızın, zamanla yok olabilir. Fakat aşırı şişlik ve ağrı gibi belirtiler varsa o zaman hemen bir doktora görünülmelidir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yukarıdaki nedenler göz önünde bulundurulduğunda, tedavi nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Lenf düğümlerinin şişmesi önemli bir belirtidir ve rahatsızlığının nedeninin ne olduğunu bulmak gerekir. Ve tedavi de ona göre sürdürülmelidir.

  • En kolay ve en etkili ev tedavisi günde 3 kez ılık tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu uygulama ağrıyı hafifletecek, boğaz enfeksiyonu kolaylaştıracak ve aynı zamanda şişmeyi azaltacaktır.
  • Ilık suda ıslatılmış temiz bir havlu alın ve boynunuza sarın. Ağrıyı hafifletebilir, şişme ve iltihaplanmayı azaltan ısı terapisi türüdür.
  • Şişliği önlemek için lavanta yağı ve vazelini karıştırın ve şişmiş kısma uygulayın.
  • Zencefil çayı da çene altındaki şişmiş bezler için önemli bir kürdür.

Eğer evde yapabileceğiniz bu terapiler derdinize deva olmuyorsa, sorunun çözümü için bir doktora danışınız. Doktorunuz hastalığınızın çeşidine göre bazı ilaçlar ve antibiyotik reçete olabilir. Bu ilaçlar şişme, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun dışında Guatr oluşumunu önlemek için günlük olarak yeteri kadar iyot aldığınızdan emin olun.

Evde başladığınız başlangıç tedavileri 2-3 gün içinde sonuç vermiyorsa mutlaka bir doktora görününüz. İyileşme süresi, tamamen, lenf düğümlerinin şişmesinin arkasında yatan nedene bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ahmet sevim

    Çene altındaki şişlik için hangi branş daki dr gitmem gerekir acil cvp ararsanız sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anberin Sağlıkta Kullanılması
Üreme
E.coli Enfeksiyonu ve Belirtileri
Nutfe
İÇTİĞİNİZ SUYUN PH DEĞERİ YÜKSEK OLMALI
Bir Haftada Kusursuz Cilt
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.