ÇENE EKLEMİ AĞRISI

Çene, çene eklemi ve çiğneme, çene hareketi ve çiğnemeyi kontrol eden yüz çevresindeki kaslardaki bir problem sonucu çene ekleminde ağrı meydana gelmektedir. Genel olarak bu bölgedeki sorunlar “Temporomandibular Bozukluk” olarak isimlendirilmektedir.

ÇENE EKLEMİ YADA TEMPOROMANDİBULAR EKLEM NEDİR?

Çene eklemi, başın her tarafında kulağın hemen önünde olan kafatasının temporal kemiğini alt çeneye ( mandibula ) bağlayan menteşe eklemidir. Eklemler yukarı, yanlara ve aşağı hareketi sağlar bu sayede konuşma ve çiğnemeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇENE EKLEMİ AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Çene eklemindeki kaslar yada çenenin kendi parçaları çene ekleminde ağrıya neden olmaktadır. Çene, çene eklemi, boyun veya baş kaslarına alınan ağır bir darbe çene ekleminde ağrıya neden olabilir. Diğer olası nedenleri şunlardır: 

 • Çene eklemi üzerinde çok büyük bir baskıya neden olan dişlerin kenetlenmesi yada çiğneme
 • Çene kemiğinin top ve yuva arasında yumuşak bir yastık veya diskin çıkığı
 • Çene ekleminde meydana gelen osteoartrit veya romatizmal artrit
 • Yüz ve çene kaslarının sıkılması ya da dişlerin kuvvetli bastırılması sonucu oluşan gerginlik

Çene Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Uzun yıllar sürebilen geçici veya sonlanabilen ağrı yada rahatsızlık yaşanabilir. Erkelerden daha fazla kadınlar çene eklemi ağrısı deneyimi yaşarlar ve bu tür ağrılar en sık 20 ve 40 yaş arası kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Yaygın görülen belirtiler şunlardır;

 • Yüz, çene eklem alanı, boyun ve omuzlarda ağrı veya hassasiyet
 • Çiğneme, konuşma veya ağzın geniş açılması esnasında kulak çevresinde ağrı
 • Ağzı geniş açamama
 • Açık ya da kapalı ağız pozisyonunda sıkışma yada kilitlenme
 • Çene ekleminin açma, kapama yada çiğneme görevini yapması sırasında tıklama, çatırdama, tıkırdama veya haş haş sesi gibi ses gelmesi
 • Yüzde yorgunluk duygusu veya görünümü
 • Çiğneme güçlüğü yada bir yiyeceği ısırırken ani rahtsızlık
 • Üst ve alt dişlerin sanki birbirine uymuyor gibi olması
 • Yüzün bir yanında şişme
 • Diğer yaygın belirtiler arasında diş ağrıları, baş ağrısı, boyun ağrıları, baş dönmesi, kulak ağrısı, işitme sorunları, üst omuz ağrısı ve kulak çınlaması ( tinnitus ) sayılabilir.

TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Bazı sağlık sorunları çene eklemi ağrısına benzer belirtiler verebilir. Bunlar arasında diş ağrısı, sinüs problemleri, artrit ya da diş eti hastalığı yer alabilir. Bu nedenle doktorunuz fiziksel öykünüzü dinleyecek ve çaplı bir şekilde tetkik yapacaktır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR NELERDİR?

Bazı durumlarda çene eklemi ağrısı hiçbir tedaviye gerek olmadan kendi kendine iyileşebilir. Belirtileriniz kalıcı ise doktorunuz size ilaç verecektir. İlaçlar şunlardır;

 • Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar sizin için yeterli olmazsa doktorunuz daha güçlü ağrı kesiciler reçete edebilir.
 • Amitriptilin gibi trisiklik antidepresanlar çoğunlukla depresyon için kullanılabilir, fakat ayrıca ağrı tedavisi için de kullanılır.
 • Kas gevşeticiler de çene eklemi ağrısının tedavinde etkili olarak kullanılmaktadır. Süre olarak birkaç gün veya bir hafta kullandırılabilir.
 • Sedatifler yani gevşetici yada yatıştırıcılar geceleri diş sıkmayı engellemek ve ağrının daha kötüleşmesini önlemek için verilebilir. Klonazepam ( Klonopin ) gibi bir yatıştırıcı bir reçete edilebilir.

İLAÇ DIŞI TEDAVİLER

ORAL ATEL; Genellikle, çene ağrısı olan insanların dişleri üzerinde takılı bir yumuşak ya da sert bir aparattır.

FİZİK TEDAVİ; çene kasları ve gücünü germek için egzersiz ile birlikte ultrason, nemli ısı ve buz kullanılabilir.

DANIŞMANLIK; eğitim ve danışmanlık size çene ekleminin ağrısının nedenlerini ve nasıl davranmanız gerektiğini öğretir. Bu sayede çene eklemi ağrılarından, kenetlenme, ısırma sorunlarından korunabilirsiniz.

CERAHİ VE DİĞER PROSEDÜRLER

Artrosentez. Bu prosedürde eklem içine iğne sokularak inflamatuar yan ürünler ve enkaz maddeler akıtılır.

Enjeksiyonlar. Bazı insanlarda, eklem içine kortikosteroid enjeksiyonları yararlı olabilir. Nadiren çene kası içine botulinum toksini (Botox) enjekte edilerek çene eklemi ağrısına yardımcı olunabiliyor.

Cerrahi. Çene eklemi ağrısı için tüm seçenekler denenmiş ve sonuç alınamamış ise doktorunuz ya da diş hekiminiz çene eklemini onarmak veya değiştirmek için ameliyat önerebilir.

YAŞAM TARZINIZ VE EVDE YAPILABİLECEKLER

Gerginliğe neden olan durumun farkında olmak çene ekleminizin kenetlenmesini önleyebilir. Diş bilenmesi veya kalem çiğneme gibi alışkanlıklarınız sizin çenenizde ağrıya neden olabilir. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek belirtilerinizi hafifletebilirsiniz.

Çene kaslarını aşırı kullanmaktan kaçının. Yumuşak gıdalar yiyin. Küçük parçalar halinde yiyin. Yapışkan veya sakız gibi şeyler çiğnemeyin.

Esneme ve masaj. Diş hekimi veya fiziksel terapist çene kaslarınızın geliştirilmesine yönelik nasıl masaj yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Buna göre doktorunuzun talimatlarına uyun.

Isı ya da soğuk. Yüzünüzün yan tarafına sıcak, nemli ısı (havlu) veya buz uygulamak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lupus Tedavisi ve İlaçlar
Orjin krem şikayet yorumları
Beyaz Uçlu Akneler Nasıl Önlenir
Ergenlik Döneminde Kilo Sorunu
Zor Yutkunma Nedenleri
Hamile yastığı yorumları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.