ÇENE KIRIĞI VE ÇIKIĞI

Çene kırığı yada çıkığı kafatasını alt çene kemiğine bağlayan eklemde meydana gelen bir yaralanmadır. Temporomandibular eklem olarak isimlendirilen bu eklem kırılabilir, çatlayabilir yada kafatasından çıkabilir.

Kırık, çatlama yada çıkma yeme ve solunum sorunlarını meydana getirir. İyileşmenin hızlandırılması ve komplikasyonların minimize edilmesi için acil tıbbi müdahale gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Yüz yaralanması bu olayların birincil nedenidir. Çene eklemi çeneden kulak arkasına kadar uzanır. Yaygın görülen nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Yüze fiziki saldırı
  • Spor yaralanmaları
  • Araç kazaları
  • Evde kazayla düşme
  • Endüstriyel veya işyeri kazaları

NASIL BELİRTİ VERİR?

Kırık Çene Belirtileri

Ağrı, şişme ve kanama kırık çenede görülen yaygın belirtilerdir. Yüzün tamamı şişebilir, çenede ise ağrı ve sertlik oluşabilir. Bazı kişilerde ağızdan kan gelmesi görülebilir ve bu da nefes almada güçlüklere yol açar. Kan akışı hava yolu olan nefes borusunu bloke eder. Çiğneme ve konuşma esnasında ağrı ve gerginlik görülebilir. Ciddi çene kırıklarında çene neredeyse hareket ettirilemez durumdadır, hatta çene taşınamayabilir de.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzde ve diş etlerinde uyuşma ve morarma da çene kırıklarında normal görülen bir durumdur. Kemik kırılması yüz şeklinde diğer anormalliklere de neden olabilir. Özellikle çene ve yüzde yumrular fark edilebilir. Yaralanmanın etkisi ile dişlerde gevşeme yada diş kayıpları da görülebilir.

Çıkık Çene Belirtileri

Çenedeki çıkık belirtileri, kırıktan farklı olabilir. Ağrı önemli bir faktördür ve vücut yada ağız oynatıldığında kötüleşebilir. Çene gözle görülebilir derecede anormal görünür ve dışarıya çıkık şekildedir. Dişler normal hizasında değildir ve ısırık tuhaf hissedilir. Anormal ısırık çenenizin tamamen kapanması engellenebilir ve ağızdan salya akmasına yol açabilir. Ayrıca konuşmak güçleşebilir.

TANI NASIL YAPILIR?

Tanılama için doktorunuz fiziksel bir muayene ve röntgen çekimi yapabilir.

ÇENE YARALANMALARINDA TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Çene yaralanmaları acil olarak tedavi edilmelidir. Tıbbi yardımın gelmesini beklerken sizin yapmanız gereken alt çenenin sabit tutulmasını ve hava yollarının açık tutulmasını sağlamaktır.

Çene Çıkması Tedavisi

Çıkmış bir çene mutlaka eski yerine kavuşturulmalıdır. Bazen doktorunuz bunu kendi elleri ile yapabilir. Çene çıkmalarında size, ağrıyı azaltmak için lokal anestezi ve kas gevşeticiler verilebilir ve bu sayede çene kaslarının gevşemesi sağlanarak çıkığın doğru pozisyonuna gelmesi kolaylaştırılır. Bazı durumlarda, temporomandibular eklemi normal konumuna sokabilmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

Çene Kırığı Tedavisi

Bir çene kırığında yaralanmanın derecesine bağlı olarak  cerrahi gerektirebilir. Katışıksız kırıklar sabitleştirildikten sonra kendi kendine iyileşebilir. Çene kemiğindeki çoklu kırıklar, yanı sıra yeri değişen kemikler için cerrahi gereklidir.

ÇENEYİ SABİTLEME

Kırık ve çıkık çene durumunda iyileşme süresince sargılı ya da telli kapatma yöntemleri bulunmaktadır.

Küçük kırıklar yada çıkmalarda basit bandajlar ile tedavi yapılabilir. Bandaj çene altından baş çevresine sarılır. İbuprofen (Advil, Motrin) ve naproksen (Aleve) gibi anti – inflamatuar ilaçlar donuk ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için gerekli olabilir.

Ancak, şiddetli kırıklarda iyileşmeyi teşvik etmek için telle bağlama gerekebilir. Teller ve elastik bantlar çenenin kapalı ve yerinde tutulmasını sağlar. İyileşme süresince evde bir çift tel kesici bulundurun. Eğer kusma yada boğulma gibi şeyler yaşamanız durumunda kabloyu açmak için bu araçları kullanacaksınız. Telleri kesmek gerekiyorsa, sağlık kuruluşu haberdar edilip kısa sürede değiştirilebilmektedir.

Bir çene kırığı veya çıkığının iyileşmesi sabır gerektirir. Tedavide en az 6 hafta boyunca çenenizi çok geniş yada tam olarak açmanız mümkün olmayacaktır. Doktorunuz ağrı kesici ilaçlar yada enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler reçete edebilir. Bu süreçte katı besinlerin çiğnenmesi  gerektiğinden sıvı ağırlıklı beslenme önemlidir.

BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Çenedeki kırık yada çıkık durumlarında yumuşak besinler tüketilmelidir. Çıkık yada küçük kırıklar genellikle kendi kendine iyileşebilir ama yine de doktorunuz çiğnemenizi gerektiren besinler yemenizi yasaklayabilir. Taze et, çiğ ürünler veya gevrekler iyileşme sürecinde ağrı ve gerginliğe neden olabilir.  Konserve et, iyi pişmiş makarna ve pilav, çorbalar ve yumuşak meyveler daha rahat çiğnenebilir.

Kırık veya telli bir çenede ise daha kötü bir beslenme tablosu bulunmaktadır. Ağzın açılması ve kapanmaması nedeni ile iyileşme süresince günlük ihtiyaç olan vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Yeterli kalori alınması da çene sorunu olan hastaların karşılaşabileceği diğer bir sorundur. Tam yağlı süt veya krema ile hazırlanan püre gıdalar gerektiğinde diyetinize kalori eklemenize yardımcı olabilir. Püre edilmiş meyve ve sebzeler, iyi pişmiş etler size sağlıklı kalmak için gereken protein ve diğer besinleri sağlayabilir. Yulaf ezmesi, buğday krem ve diğer yumuşak tahıllar da bu süreçte tüketilebilir.

Telli bir çenede ise sağlıklı kalabilmek için normal gerekenden daha sıklıkla yemek yenilmesi gerekir. 3-4 öğün yerine 6-8 küçük öğünler tüketilmelidir. Gün boyunca küçük öğünler yemek ihtiyacınız olan kaloriyi almanıza zemin hazırlayacaktır.

Su, kahve, çay ve diyet sodayı keserken bunun yerine kalori sağlayan süt ve meyve suyu içiniz.

Ilık gıdalar yiyin. Dişleriniz yaralanma sonrası normalden daha fazla duyarlı olabilir. Vitamin ihtiyacınızı karşılamak için bebek maması tercih edilebilir, bunu da düşünün. Beslenmenizde kamış ile içebileceğiniz ölçüde besleyici et suyundan hazırlanmış çorba yada sütlü içecekler tercih edin.

TEDAVİ SONRASI

Çoğu çene yaralanmaları başarılı bir şekilde iyileşir fakat bunun uzun süreli az sayıda yan etkileri de bulunmaktadır. Büyük olasılıkla yaralanma sonrası tekrarlayan çene ağrıları olacaktır. Bu, temporomandibular eklem bozukluğu olarak isimlendirilir. Çene çıkması görülen kimselerde, gelecekte de tekrardan çene çıkma olasılığı yüksektir. Özellikle de esnerken yada hapşırırken olası çene sorunlarından korunmak için çenenizi desteklemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Samet

    Benim çenem 10 gündür agrıyo ve hiç acamıyorum. Plastik cerrahın yanına gittimizde ceneme bastırdı cekti. Felan ben ney yapacak yemek bile yiyemiyor.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
100 Yaşına Kadar Yaşamak
Yiyerek Kilo Verme
Süt ve Süt Ürünleri
Fibromiyalji (Kas Yorgunluğu)
Kimler Aritmi Riski Taşıyor?
Taksoplazmozis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.