CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYONLARI
Cildiniz enfeksiyona karşı doğal engel olan bariyerdir. Bu nedenle cerrahi kesikler deride enfeksiyon girişine yol açan olaylardır. Bunlar cerrahi operasyonun olduğu herhangi bir vücut bölgesinde meydana gelebilir. Bir operasyon sonrası enfeksiyon riski üçte birdir.

CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYON TİPLERİ NELERDİR?
Enfeksiyon genelde cerrahiden sonraki 30 gün içinde gerçekleşir. Genel olarak 3 kategoride incelenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yüzeyel insizyonel enfeksiyon: Bu enfeksiyon sadece cerrahi kesik yapılan cilt alanında meydana gelir.
 • Derin insizyonel enfeksiyon: Bu enfeksiyon kas dokusunda, kesi alanının altında ve dokuyu çevreleyen kaslarda oluşur.
 • Organ veya boşluk enfeksiyonları: Bu tür enfeksiyonlar vücudun organ veya organlar arasındaki bir boşlukta ameliyat sonrası deri, kas ve vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir.

CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYONLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Herhangi bir enfeksiyon kızarıklık, yara iyileşmesinin gecikmesi, ateş, ağrı, hassasiyet, ısı artışı veya şişliğe neden olabilir. Ek belirti ve bulgular şunlardır:

 • Bir yüzeyel insizyonel enfeksiyonda yara alanından akıntı yada irin oluşabilir ve dışarı çıkabilir. Enfeksiyona neden olan faktörü bulmak için kültür gerekebilir.
 • Derin insizyonel enfeksiyonda da irin oluşabilir. Yara yeri kendi başına yeniden açılabilir veya bir cerrah tarafında yara yeniden açılarak yara içindeki pürülan akıntı akıtılabilir.
 • Bir organ veya boşluk enfeksiyonlarında ise deriden bir açıklık yapılarak vücut boşluğundan drenaj yolu ile akıntı alınabilir. Apseli alan bir X-ray cihazı ile görüntülenebilir.

CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYONLARI NEDENLERİ NELERDİR?
Ameliyat sonrası enfeksiyonlar mikrop denen mikroorganizmalardan kaynaklanır. Bunlardan en yaygın bakteriler Staphylococcus, Streptococcus, ve Pseudomonas içerir. Mikroorganizmalar hava yoluyla ya da vücutta zaten var olan mikroorganizmalar yoluyla gelebilir. Ek olarak yaranın temizliğini yapan kişinin kirli elleri yada cerrahi alete dokunmak yolu ile enfeksiyon kapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYONLARI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

 • İki saatten fazla süren cerrahi
 • Diğer tıbbi sorunlarınızın veya hastalıklarınızın olması
 • Yaşlı bir yetişkin olmak
 • Şişmanlık
 • Sigara içme
 • Kanser vakası
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak
 • Diyabet hastası olmak
 • Acil cerrahi müdahale yapılması
 • Karın ameliyatı olması

CERRAHİ BÖLGE ENFEKSİYONLARI NASIL ÖNLENİR?
Eğer cerrahi bir operasyon geçirecekseniz, muhtemel oluşabilecek bir enfeksiyon riskini azaltmak için ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Ameliyattan önce sigarayı bırakmak, diyabet veya başka bir kronik hastalığ

ınız varsa da bu konuyu ameliyat ekibine söyleyiniz.
Enfeksiyonlar en çok antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ameliyat sırasında sizin odanıza giren doktorların veya hasta bakıcı yada çalışanların ellerini yıkadığından emin olun.

Ne kadar meraklı olursa olunsun, yara veya cerrahi alana temas edilmemelidir. Ameliyat sonrası yara bakımı konusunda doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. Eğer bir ateş veya irin, kızarıklık, yara yakınında ısı, ağrı ve / veya hassasiyet veya bir cerrahi alan enfeksiyonunun başka belirti veya belirtileri ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menisküs Yırtığı
Yüz Ağrısı Neden Olur
Çene Kırığı ve Çıkığı
Boyun ağrısı için eğzersizler
Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar
E. coli Enfeksiyonu Tedavisi ve Nasıl Önlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.