CERRAHİ YÖNTEMLE KİLO VERMECerrahi Yöntemle Kilo Verme

Günümüzde cerrahi operasyonla kilo verme oldukça güvenli ve yaygın hale gelmiştir. Özellikle aşırı kilolu kişiler hızlı ve etkili şekilde kilo vermek için cerrahi yöntemi tercih etmektedir. Bu yöntem vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan kişilere ve daha önce çeşitli diyetleri deneyip de kilo veremeyenlere önerilmektedir. Ayrıca kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve ikinci grup şeker hastalığı nedeniyle fazla kilo almış kişilerde de cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Eğer doktorunuz size cerrahi yöntem öneriyorsa size en uygun olan yöntemi seçmek çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte doğru yöntemi seçmek ve başarılı bir sonuç elde etmek için dikkat etmeniz gerekenler:

1- Obezite cerrahisindeki farklı yöntemleri öğrenin.

En çok kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır; Mide katlama, gastrik bypass, tüp mide(mide hacminin küçültülmesi) ve gıdaların emilimini azaltan yöntem gibi. Bu metotların her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin gastrik bypass en fazla kilo verdiren yöntemdir. Ancak gastrik bypass olan hastaların iyileşme süresi daha uzundur. Operasyon geçireceğiniz yönteme karar vermeden önce etraflıca düşünmeli ve doktorunuzla bu durumu konuşmalısınız.

2- Kaç kilo vermek istediğinize karar verin.

Gastrik bypass olan hastalar fazla kilolarının yaklaşık %70 ini vermektedir. Tüp mide operasyonu ile midelerini küçülten hastalar da fazla kilolarının %60ını verebilmektedir. Operasyon sonrası tahmin edilen kilonun verilmesi hastanın diyete alışması ve yaşam tarzını değiştirmesine bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Ameliyattan sonraki iyileşme sürecini göz önünde bulundurun.

Cerrahi iyileşme süreci uygulanan yönteme göre değişmektedir. Örneğin gastrik bypass olan hastaların uzun bir Cerrahi Yöntemle Zayıflamaiyileşme ve dinlenme süresi vardır. Bu süreçte size destek olacak kişilerin olması önemlidir. Tüp mide operasyonun iyileşme ve toparlanma süresi daha kısadır. Ancak bu yöntem sağlık durumu çok iyi olmayan hastalarda tercih edilir. Yani diğer operasyonlara göre daha hafif bir müdahale gerektirir. Çoğu durumda ikinci bir operasyon gerekli olabilmektedir.

4- Sağlık durumunuzu ve geçmiş sağlık problemlerinizi doktorunuzla konuşun.

Diyabet, yüksek tansiyon ve uyku apnesi ( uykuda nefes durması) gibi obeziteye bağlı sağlık problemleri olan hastalar genellikle daha hızlı kilo verdiren gastrik bypass yöntemini tercih etmektedir. Cerrahi müdahalenin ardından sağlık problemleri daha hızlı şekilde ortadan kalkmakta; hasta diyet ve egzersiz programına daha kolay uyum sağlamaktadır.

Sağlık durumunuz sizin için en uygun yöntemi belirlemede önemli bir kriterdir. Eğer şuanda ciddi bir sağlık sorununuz varsa daha hafif olan tüp mide yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemle sağlık durumunuz daha iyi olacaktır. Gerek duyulursa ikinci bir ameliyat daha yapılabilir. Bu şekilde daha fazla kilo verebilir ve amaçladığınız kiloya ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alabaş Neye İyi Gelir?
Dukan diyeti yapanlar yorumları
Zaytap mısır püsküllü bitkisel karışım kapsülü
Ramazan diyeti
Göbek eritme
Zayıflamak İçin Temel Öneriler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.