Çıban

Sponsorlu Bağlantılar

ÇIBAN NEDİR? NASIL MEYDANA GELİR?
Çıban bir mikrobun nedeniyle kıl kökünün veya çevresinin irin olmasıdır. Vücutta çok fazla biriken zehirleri vücudun dışarı atma isteği sebebiyle çıbanlar meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Şişkin, kırmızı, içi irin dolu gibi bir şekli vardır. Vücudun herhangi gibi bir yerinde çıkabilir. Genel de vücudun sırt kısmı, omuz ve kasık bölgelerinde rastlanır. Çıbanlar bazen seyrek bazen de çok sık çıkabilir. Çıbanları sıkmamakta bizim için yararlı olur. Sıkılan çıbanlar vücudun bazı yerlerine dağılarak başka yerlerde de çıkmasına neden olur. Fakat bunları azaltmak için antibiyotik ve alkol yanı sıra kahve, çikolata ve şeker de dikkat edilmeli.

Sponsorlu Bağlantılar

Çıbanı olan kişiler havlusuna, tıraş malzemelerine, yatağına ve benzeri kişisel eşyalarına dikkat etmeli, başkasının kullanmasına izin verilmemeli ki çıban diğer kişilere de geçmesin.

Şu aşağıdaki yöntemi çıbanlarınızda deneyin faydası olacaktır.

Tedavi:
Malzemeler
- Badem
– Bal
– Çam Sakızı
– Sabun
– Terebentin

Badem, sabun, terebentin, çam sakızı bunlardan 2’şer tatlı kaşığı ve bir çay bardağı balı bir kaba koyun. İyice karıştırın ve merhem haline getirin, çıbanlarınıza sürün.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor