ÇİFTLER ARASINDA SORUN: HORLAMAÇiftler Arasında Sorun Horlama

Uyku sorunları ile doktora başvuran hastalara genellikle ilk olarak bu belirtileri ne zaman fark ettikleri sorulur. Belirtilerin uzun süredir devam ettiği veya şimdi görülmeye başlandığı önemlidir. Çünkü bazen eşleri ile yıllarca beraber yaşadıktan sonra bir uyku bozukluğunun olduğundan şikayetçi olanların kendilerinde sorun çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Örneğin kocası horlayan bir evli çift düşünelim. Eğer kadın uykusuzluk atağı geçirirse, uyuyamadığı için kocasının horladığını fark edecek ve rahatsız olmaya başlayacaktır.

Horlama sorunu eğer eşinizin başka bir odada uyumasına, ya da uyku sırasında tekmeleme gibi yaralayıcı hareketlere neden olacak boyutlarda ise bir uzmana başvurmanız gerekir. Horlama özellikle de yüksek sesli ve sık nefes durakları içeriyorsa göz ardı edilmemelidir.

Partnerinizin horlaması ile başa çıkmak için hangi yöntemlere başvurulabilir?

Bu sorun yüzünden ayrı yatak odasında yatmayı tercih eden bazı çiftler bile vardır. Bu şekilde bir çözüm bazı eşleri mutlu etmektedir. Beraber TV seyredip, kitap okuyup veya seks yapıp daha sonra kendi yatak odalarına geçerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bir kişiyi horlamayı önleyici şekilde yan veya karın üstü uyumak için de eğitebilirsiniz. Horlayan kişinin yan taraflarına yastık yerleştirerek sırt üstü yatmaları engellenebilir. Çünkü sırt üstü yatma pozisyonu horlamanın en çok olduğu yatış şeklidir. Ancak eğer bu şekilde yatış da bir fayda sağlamadıysa eşinizin obstrüktif uyku apnesi (uyku uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereken bir sorun) olduğuna bir işaret olabilir. Horlamayı şiddetlendirdiği için gece geç saatlerde alkol tüketimi ve yemekten kaçının. Eğer burun ile ilgili bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bir kulak burun boğazına görünün.

Eşimin horlamasını durdurmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Eğer eşinizin sırt üstü yattığında horladığını fakat yan tarafa veya karın üstü yattığında horlamadığını fark ederseniz, demek ki horlaması yatış şekline bağlıdır. Eşinizin farklı şekillerde uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için değişik tekniklere başvurulabilir. Mesela eşinizin iki kürek kemiğinin arasına denk gelecek şekilde cepli bir tişört dikip içine de bir tenis topu yerleştirebilirsiniz. Eşiniz sırt üstü döndüğü zaman tenis topundan dolayı rahatsız olacak ve başka şekilde uyumaya devam edecektir. Bu şekilde bazı insanlar sırt üstü uyumayacak şekilde kendilerini eğitmektedir.

Eşinizin CPAP makinesi ile başa çıkmak için hangi yöntemler bulunmaktadır?

Bazı insanlar yüksek sesle uyuyan birinin yanında yatmaktansa gürültülü CPAP makinesinin yanında uyumayı tercih ederler. Ancak sesten de aşırı derecede rahatsız olanlar bulunmaktadır. Bunlar için bazı öneriler bulunmaktadır: CPAP cihazını kuracak şirketi arayarak bir dolaba veya başka uzak alanda kurulmasını talep edebilirsiniz. Hatta bazıları CPAP ünitesi için ses geçirmez kutular oluşturmaktadır. Ancak günümüzde artık daha küçük ve daha sessiz olanları yaygınlaşmaktadır.

CPAP makinesi olmadan yatan kişinin makine kullanacak olan eşinden önce uyuması daha iyi olacaktır. Dahası, makineyi kullanmayan tarafın kulağına bir kulaklık takması da eşinin makineyi açmasından sonra gürültüden rahatsız olmamasını sağlar.

Eşinize nasıl uyum sağlayabilirsiniz?

Uyku apnesi tanısı olan hastaların çoğuna CPAP makinesi kullanmaları tavsiye edilir. Bu cihazı istemeyen ve uyum sağlayamayan hastaların neyden dolayı şikâyetçi olduğu doktor tarafından konuşularak Rahatsızlık vermesi, gürültülü olması, maskeli olması veya nemlendirilmiş bir sisteme ihtiyacın olması gibi değişik nedenler olabilir. Sorunun niteliğine göre hepsinin bir çözümü vardır. Mevcut sorunun çözümü başarılı bir uyum için anahtar rol oynar.

Ayrı yatakta uyumayı tavsiye eder misiniz?

Bu bir çözüm olabilir, ama kişisel tercihinize kalmış. Çoğu çiftler için ilk seçenek değildir ama kısa vadeli bir çözüm olarak düşünülebilir. Eşlerin karşılıklı iletişimi ile başvurulabilecek bir çözümdür. Eşlerin öncelikle iyi bir gece uykusu için büyük resmin genelini görmeleri gerekir. Her iki taraf için de bakıldığında sizin için uygun olan neyse ona karar vermeniz isabetli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinir Hastalıkları
İğne Biyopsisi Nedir? Niçin ve Nasıl Yapılır?
Vitiligo nedir
Kalp Çarpıntısı
Uyku Apnesi ve Horlama
Gırtlak Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.