ÇİĞ BESİN DETOKS DİYETİ İLE  KİLO VERMEÇiğ Besin Detoks Diyeti İle Kilo Verme

Çoğu detoksifikasyon diyetleri, toksinleri vücuttan temizlemek için çiğ meyve veya sebze, meyve suları ya da suya ağırlık verilmesini ister. Çiğ besin detoks diyeti, detoks süresince çeşitli ve geniş yelpazede menü seçenekleri sağlar ve aynı zamanda hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Çiğ besin detoks diyet ile nasıl kilo verebileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Diyet ihtiyaçlarının hesaplanması

Herkesin benzersiz bireysel özellikleri gibi benzersiz sağlık göstergeleri ve diyet ihtiyaçları da bulunmaktadır. Bu nedenle çiğ besin detoks diyetine başlamadan önce, bu diyetin sizin sağlık ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığından ve kilo vermenizin gerekli olduğundan emin olunuz. 7 ila 10 günlük detoks planı için güvenli bir diyet seçilmesi esastır ve bu boy, cinsiyet ve aktivite düzeyi için minimum kalori ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

  1. Bir sağlık uzmanını ziyaret edin. Çiğ besin detoks diyetleri kesinlikle pişmemiş, bitki bazlı gıdalar ile sınırlıdır. Hayvansal ürünler ya da pişmiş tahıl içermemesi nedeniyle, diyeti kendi tercihleriniz veya kalori ihtiyaçlarınız için çok kısıtlayıcı bulabilirsiniz.

Detoks diyetleri genel olarak belli sağlık koşulları olan bireyler için güvenli değildir. Bu nedenle bir sağlık uzmanının önerisi ve onayı olmadan sağlık sorunu olan bireylerin kesinlikle başlamamaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diyetisyen veya çiğ besin diyeti uzmanı ile görüşmek, bünyenizin besin ihtiyaçlarının çiğ besin detoks diyeti ile kilo vermeye elverişli olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

  1. Vermeyi planladığınız kiloları tahmin edin. Düşük kalorili detoks diyetleri uzun süreli veya aşırı kilo kayıpları için uygun değildir. Çiğ besin diyeti bazı insanlarda kısa süreli kilo vermelerde etkilidir. Öncelikle doğal kalori içerikleri ve onaylanmış besinlerin alınmasına bağlıdır.
  1. Kalori ihtiyacınız hesaplayın. Erkekler ve çok aktif bireyler çoğu kadın veya sedanter (hareketsiz) yaşam tarzına sahip bireylere göre detoks diyetinde daha fazla kaloriye ihtiyaçları olmaktadır.

Boy, yaş ve vücuttaki yağ yüzdesi gibi etkenler kalori ihtiyacını belirlemede etkilidir.

Detoks diyeti ile kilo vermeniz, günlük olarak aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanızı ve harcamanızı gerektirir. Dolayısıyla çiğ besin detoks diyeti menü planı yaparken günlük olarak 500 kalori daha az tüketmeye çalışınız.

Yöntem 2: Çiğ Besin Detoks Menüsünü Planlayın

Çiğ besin diyetinde tüketilen yiyecek menülerinde sağlıklı ve doğal besinler önemli unsurlardır. Diyet için tüketilmesi uygun olan besinlerden lezzetli ve doyurucu çok çeşitli menü seçenekleri oluşturulabilir.

  1. Düzenli şekilde yemek yemeyi planlayın. Detoks diyetlerin kısıtlayıcı olması, öğün atlamanız veya kendinizi çok acıktırmanız anlamına gelmemektedir. Kan şekerini stabil düzeyde tutmak, vücut enerjinizi korumak ve metabolizmanın yavaşlamasını önlemek için 2 ila 4 saat aralıklarında yeme gerekir.
  1. Günlük bir yemek planı oluşturun. Çiğ besin kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ile günde en az 2 atıştırmalık olmak üzere 7 ile 10 gün süreyle bir planlama yapınız. Günde üç öğünün her biri için en az 300 kalori, aperatif öğünler içinse en az 100 er kalori almayı hedefleyiniz.
  1. Meyve, sebze ve tahıllardan geniş bir yelpazede çeşitlilik ile tercih yapınız. Çiğ besin diyetinde gıdaların pişirilmesine izin verilmez. Fakat besinleri ısıtma, susuz hazırlama ve püre yapma gibi işlemlere izin verilir.

Kapsamlı bir internet taraması ile detoks diyetinde her yemek ve aperatif için değişik birçok tarif bulmanız mümkün.

Tariflerde katı ve sıvı yağlar eklemekten kaçının. Ancak günlük diyetinize fındık ve fasulye gibi ham protein kaynakları eklemeyi de unutmayın.

  1. Çiğ besinleri sadece ilgili güvenilir marketlerden alınız. Özelikle aldığınız sebze ve meyvelerin organik ve sağlıklı olması önemlidir. Öncesinde hazırlayacağınız menü için neler gerekli ise bir listesini yapın ve sonra alışverişe çıkınız. Alışverişi diğer aile bireyleri ile yapmadığınız sürece, çiğ besin diyetindeki yiyecekler dışında diğer işlenmiş gıdalar, atıştırmalıklar ve içecekler satın almayınız. Çiğ besin detoks diyetini yakından takip etmek ve taviz vermeden kararlı şekilde devam etmek, kilo verme hedeflerine ulaşmanız için önemlidir.

Yöntem 3: Yüksek Protein ve düşük yağlı bir çiğ besin diyetini amaçlayınÇiğ Besin Detoks Diyeti İle Zayıflama

Araştırma sonuçları, yağca düşük ve proteince zengin diyetlerin kilo verme konusunda hem yağ hem de karbonhidrat açısından düşük olan diyetler göre daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla yağ oranı düşük, protein oranı yüksek besin seçenekleri ile takip edeceğiniz bir çiğ besin detoks diyeti ile kilo verme şansınızı arttırırsınız.

  1. Yiyeceklerinize kuruyemişler ve bakliyatlar ekleyin. Bu besin gurupları çiğ besin diyetinde suşi balığı tercih etmediğiniz sürece en değerli protein kaynağı sayılır. Balık, çiğ besin diyeti takip edenler için en iyi protein kaynaklarıdır. Ancak gerekirse bitkisel ürünler ile değiştirilebilir.
  1. Detoks çiğ besin diyeti yemeklerine yağ ilave etmeyin. Bazı tarifler için çok az miktarda kullanılması gerekmedikçe, yemekleri nemlendirmek ve lezzet katmak için çiğ besin detoks diyetinizde zeytinyağı, bitkisel yağ veya keten tohumu yağı kullanmayınız. İhtiyacınız olan tüm yağı kuruyemiş gibi doğal kaynaklardan edinin.

İpuçları

Farklı kişisel tercihlere uygun olarak ve kademeli olarak uyumlarını kolaylaştırmak için 3 hafta boyunca 3 adım şeklinde takip edilebilecek değişik çiğ besin detoks diyeti varyasyonları bulunmaktadır.

Uyarılar

Eğer çiğ besin detoks diyeti esnasında halsizlik, aşırı yorgunluk ve güçsüzlük gibi şikâyetler yaşarsanız durumu değerlendirmek üzere diyetisyeninize uğrayınız. Bünyenize göre beslenme ihtiyaçlarınızın ve diyet planınızın gözden geçirilmesi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kışın Nasıl Kilo Verilir?
15 günde 4 kilo verdiren diyet
Dukan diyeti
Yapılan Kalori Hesabına Dikkat Edilmesi Gerekir
Ünlü Diyetleri
KARPUZ DİYETİ İLE ZAYIFLAYIN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.