ÇİĞ BESİN DİYETİçiğ besin diyeti

Eğer çiğ besin diyetine başlamayı düşünüyorsanız kendinizi de bu diyetin gerektirdiği beslenme şekline hazırlamanız gerekir. Ne yazık ki, birçok kişi sadece kısa bir süre bu diyet ile beslenebilmektedir. Beslenme ile birlikte yaşam tarzını da önemli derecede değiştiren bu diyette, sınırlılıklar çok fazla olduğundan diyete devam etmek de büyük özveri ve kararlılık istemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer çiğ besin diyetini denemiş ve bu diyete uzun vadeli şekilde devam etme kararlılığı gösteriyorsanız, aşağıda size bu konuda yardımcı olacak ve sizi eski beslenme alışkanlığına dönmekten alıkoyacak bazı basit adımlar sunulacaktır.

Pişmiş gıdalara geri dönmekten kaçının

Sizi cezbeden ve iştahınızı kabartan yemekler ve yiyecekler mutlaka olacaktır. Asıl kararlılık ve iradeyi burada göstermeniz gerekecektir. Özellikle misafirlikte ve sosyal ortamlarda bununla çokça karşılaşacaksınız ve bu bazen sizin için zorlu bir savaş halini alabilir. Bu tür durumlarda size yardımı dokunacak bazı yollar vardır.

 1. Kışkırtıcı ve tüketmemeniz gereken besinlerden uzak durun. Mesela bir markete girip de sebze ve meyve gibi diyetinize uygun yiyecekler alırken, almamanız gereken fakat gördüğünüzde dayanamayıp alma ihtimalinizin olduğu yiyecek reyonlarına hiç girmeyin. Tüketmemeniz gereken ürünler ve besinlerden uzak olmak ve hiç görmemek sizi yenilgiden önemli derecede uzaklaştıracaktır. En azından kendinizi tutamama riskiniz olmaz.
 • Mümkünse sağlıksız gıdalara ait görsel ve işitsel reklam ve ilanlardan da kaçınmaya çalışın. Özellikle de görsel olanları daha fazla kışkırtıcı olmaktadır. Bu yüzden TV izlerken ve internette takılırken dikkat etmelisiniz.
 1. Kışkırtma durumlarında sonuçlarını kendinize hatırlatın. Tüketmemeniz gereken sağlıksız bir yiyeceği dayanamayıp yerseniz bunun vücut üzerindeki olumsuz etkileri olacağını ve şimdiye kadar ki çabalarınızı boşa çıkarabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Çiğ besin diyeti vücut için faydalı bir diyettir. Her ne kadar da işlenmiş ve pişirilmiş yiyeceklerin tadı daha lezzetli gibi gelse de, çiğ diyette şişkinlik, gaz ve diğer hoş olmayan sonuçları olmamaktadır. Sağlık açısından bedelini ödediğiniz gibi iradenize hakim olamadığınız için duygusal olarak da çeşitli olumsuz sonuçları olacaktır.
 2. Tükettiğiniz yiyeceklerin günlüğünü tutun. Eğer diyet harici bir şey tüketirseniz, bunu yazdıktan sonra kendinizi nasıl kötü hissettiğinizi de not ediniz. Fiziksel belirtileri ve duygusal etkilerini de ekleyin. Daha sonraları kendinizi yine böyle bir durumla karşı karşıya görürseniz bu günlüklere göz atarsınız. Daha önceki olumsuz yan etkileri okuyup hatırlamanız kendinize hakim olmanız konusunda önemli derecede yardımcı olacaktır.
 3. Yemek istediğiniz sağlıksız yiyeceklerin yerine bazı çiğ diyet aperatifleri yemeyi deneyin. Örneğin küçük bir meyve tatlı besinler almanın yerine tüketilebilir. Canınız işlenmiş tatlı bir şeyler yemek istediğinde çilek gibi sağlıklı meyve kaynaklarından hangileri varsa tüketilebilir. Bunun yanında yağlı yiyecekler yemek istediğinizde fındık alınabilir. Ancak eğer yemeye başladığınızda kendinizi durduramıyorsanız hiç başlamayın. Tuzlu yemek istediğinizde ise domates tüketilmesi önerilebilir.çiğ besin diyeti ne işe yarar

Sizin için rutin oluşturun

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme ve diğer yaşam tarzı değişikliklerini içeren bir düzen oluşturmanız gerçekten de sağlıklı kalmak için önemli yer tutar.

 1. Aşırı yemekten kaçınmalısınız. Her gün aynı saatte yemek yemeniz ve tutarlı bir beslenme programını takip etmeniz önemlidir. Bu şekilde belli bir düzen içersinde beslenmeniz vücut için tutarlı olmaya faydası olur. Ayrıca aşırı açlık durumlarından koruyarak kendinizi doygun hissetmenizi sağlar. Çünkü ne zaman acıkacağınız ve ne zaman yemek yiyeceğiniz bellidir.
 • Yemek yerken dikkat dağıtıcı herhangi şeylerden kaçının. Eğer dalıp gidiyorsanız, daha hızlı ve kontrolsüz yeme riskiniz vardır. Ne kadar yediğinizin farkında bile olmazsınız. Böylece tam olarak ne kadar yediğinizin farkında olmadığınız için gereğinden fazla yer ve doyup doymadığınıza emin olmazsınız. Eğer dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan yerseniz, çiğ besinler ile doyar ve daha uzun süre tok kalırsınız. Çiğ besin diyetinde olmayan işlenmiş ve pişirilmiş yiyeceklerden alıkoyar sizi.
 1. Sizin gibi çiğ besin diyetiyle beslenen kişilerle arkadaş olun ve beraber vakit geçirmeye çalışın. Bunun için gerçek yaşamda bir gurup bulamazsanız bile internet üzerinde forum ve bloglar aracılığıyla bir araya gelip fikir alışverişi yapabileceğiniz kişiler mutlaka olacaktır. Çiğ besin diyetini yapanın sadece siz olmadığını gördüğünüzde motivasyonunuz daha da artacak ve iradenizin daha da kuvvetlendiğini hissedeceksiniz.
 2. İyi bir egzersiz rutinine giriniz. Egzersizin sağlıklı kalmak için harika bir yol olduğunu herkes bilir. Ancak başka faydaları da vardır. Egzersiz yapmak çevrenize pozitif enerji vermenizi sağlar. Aynı zamanda sağlıksız yemek isteğini de frenlemeye yardımcı olur. Özellikle meditasyon içeren egzersizlerin içinde manevi faktör de olduğu için diyete bağlı kalmanızda daha etkili olur.

Pozitif yönlerinizi görün

 1. Ne kadar faydalı bir iş yaptığınızı görerek ve düşünerek kendinize arada bir övgüler yapın. Kendinize kararlılığınız ve devamlılığınızdan ötürü ufak ödüller de alabilirsiniz. Mesela diyetinize uygun fakat her zaman almadığınız exotik bir meyve gibi bir şeyler almak harika olacaktır. Ödülünüz sadece yiyecek olmak zorunda değil, mesela bir filme gidebilir veya daha önce gitmediğiniz bir yere geziye gidebilirsiniz. Bu tür ödüllendirmeler basit gibi gelebilir fakat sizi diyet yolunda tutmak ve hedeflediğiniz yere ulaştırmak için etkilidir.çiğ besin diyeti faydaları
 2. Kendinize karşı çok sert olmaktan kaçının. Olurda diyet düzeninin dışına çıkarsanız bunun için kendinizi cezalandırmayın. Diyetinizde yer almayan bir şeyler yediğinizde bunun üzerinde fazla durmayın ve büyük bir hata yapmış gibi kendinizi yıpratmayın. Odaklanmanız gereken şey uzun vadeli hedefleriniz ve bu güne değin başarı ile ne kadar yol kat ettiğiniz olsun. İnsan olduğumuzu ve arada bir hatalar yapmanın normal olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle diyetin başlangıç evrelerinde bazı yiyeceklere karşı aşırı istek durumları sıklıkla olur. Bir destek gurubuyla hareket etmenin önemi işte burada ortaya çıkmaktadır. Beraber aynı diyetle hareket ettiğiniz kişilerin sizi diyet yolunda tutmada ve iradenizi güçlü tutmada önemli katkısı olmaktadır. Hatalarınızdan ders alarak hareket ettiğinizden emin olun. İrade zayıflığınızla uğraşmanız size yardımcı olmayacak ve başarmak istediğiniz hedeflerinizden sizi uzaklaştırmaya neden olan negatif bir yaklaşım edinmenize sebep olacaktır.

İpuçları

 • Şunu unutmayın: Çiğ beslenme diyeti ile sadece sağlıklı çiğ besinler yemeniz yetmez. Aynı zamanda pişirilmiş, kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklerden, abur cubur yiyeceklerden ve içeceklerden de uzaklaşmanız gerekir. Özellikle işlenmiş gıdalardan tamamen uzak durmanız en önemlisi sayılır.
 • Bir gülümseme şimdi ve daha sonrası için kendinizi motive etmek ve pozitif yaklaşım geliştirmek için en güzel yollardan biridir.
 • Kış aylarında bazı diyet dışı yiyeceklere karşı aşırı isteğinizi frenlemek için ılık bitkisel saf nane veya papatya çayı içilebilir.
 • Ayrıca ne yediğinizi ve neye hazırlandığınızı da aklınızdan çıkarmayın. Sebzeler pişirme ile besin değerlerini kaybedebilir, ama son gününe kadar buzdolabında veya dondurucuda bekletmek de besin değerini kaybetmesine yol açar. Sebzeler ve meyveler dondurulduğunda, kurutulduğunda veya içeceğe çevrildiğinde de besinlerini kaybeder. Sizi çiğ besin diyetine yönelten ve bu diyette tutan acı gerçeklerden biri de aslında budur. Pişirilen ve işlem gören yiyeceklerin hem besin değerinden olması hem de zararlı hale gelmesi gibi nedenler bu diyete yöneltir. Belirli bazı yiyecekler için tekrar tekrar istek duyulması bu yiyeceğin diyette olmadığı ve olmaması gerektiği için ortaya çıkmaktadır. Bunun farkında olun ve diyetinizde kararlılığınızı kaybetmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Düşük Karbonhidratlı Bir Diyete Nasıl Başlanmalı
Zayıflamak mı İstiyorsunuz Bu Yazı Sizlere
Kendi Diyetinizi Kendiniz Hazırlayın
Yeterli Flor Alımına Dikkat
Hangi Diyeti Yapmalıyım?
Aç kalmadan diyet yapmanın sırları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.