ÇİĞ BESİN DİYETİNDE YETERLİ  DEMİR ALIMIÇiğ Besin Diyetinde Yeterli Demir Alımı

Çiğ besin diyetleri, özellikle sağlıklı kalmanız için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almanız gerektiği zamanlar zor olmaktadır. Çoğu kişi diyet sırasında zaman zaman zorluklarla karşılaşsa da pozitif olumlu yönleri negatif taraflarından fazla olduğu için bu diyete devam etmektedir. Çiğ besin diyetinde olduğunuz zaman bu diyetin gerektirdiği şekilde sağlıklı besinlerin hepsini almaya özen göstermek önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Demir ise vücutta optimal sağlık ve performans için gerekli ve çok önemli besinlerden birisidir. Bu noktada çiğ besin diyeti ile beslenen insanların çoğu da acaba tükettikleri yiyeceklerin içinde yeterince demir var mıdır yoksa başka hangi yiyeceklerden demir takviyesi yapılabilir bunu merak etmektedirler. Aşağıda çiğ besin diyeti ile beslenen kişilerin vücut için gerekli ve yeterli olan demir ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerini anlatan bazı ipuçları bulunmaktadır:

Yöntem 1: Ne Kadar Demir Alımının Önerildiğini Öğrenin

Diyetinize hangi besinleri dahil edeceğinize karar vermeden önce vücudunuzun ne kadar demire ihtiyaç duyduğunu öncelikle belirleyin.

 1. İki demir çeşidini birbirinden ayırın. İlk olarak, vücut için emmesi kolay olan ve sadece hayvan etinde bulunan “Haem demiri” dir. Diğer demir çeşidi ise “haem olmayan demir” türüdür. Bu da hayvan eti dışındaki diğer besinlerde bulunur ve emilim olarak diğerine göre biraz daha zordur. Bu nedenle çiğ besin diyetlerinde tüketilecek doğru demir besinini bulmak ayrı bir yer tutar. Beslenirken hangi yiyeceğin içinde kaç miligram demir olduğunu bilmek önemlidir. Sadece yiyeceklerin üzerindeki etiketlerde yazılı olan demir yüzdesine bakarak günlük demir tüketiminizi hesaplamayın.
 2. Günlük önerilen demir miktarını belirleyin. Vücutta emilimi zor olan demir türünü alan bireylerin et ürünlerinden demir ihtiyacını gideren kişilere göre daha fazla demir kaynağı tüketmesi gerekecektir.
 • Vejetaryenler ve çiğ besin diyeti ile beslenenlerin diğer etli yemeklerle beslenenlere göre 1.8 kat daha fazla demir alması gerekir.
 • Menopoza girmemiş kadınların başlamamış kadınlar günde 33 miligram demir almaları tavsiye edilir.
 • Menopoza girmiş kadınlar ve tüm erkeklerin ise günde 14 miligram demir tüketmeleri önerilmektedir.
 • Çocuklarda ise yaş, cinsiyet, beslenme ve genel sağlık durumu gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklı miktarlarda demir alınması gerekir.

Yöntem 2: Vücudunuzdaki Demir Seviyesini Sağlıklı Bir Düzeyde Tutmak İçin Beslenme Değişikliği

Sponsorlu Bağlantılar

Siz çiğ besin diyeti ile beslenirken vücudunuzdaki demir seviyelerini sağlıklı bir düzeyde tutan, tüketebileceğiniz bazı yiyecekler ve vitaminler mevcuttur. Aldığınız besinler arasında bu yiyecekler yoksa, diyetinize eklemeye başlayarak demir ihtiyacınızın giderildiğinden emin olmanız gerekir. Diyetinizde bulunması önerilen yiyecekler:

 1. Yeşil yapraklı sebzelerden bolca tüketiniz. Eğer salata seviyorsanız o zaman zaten salata için yeterince yeşillik de alıyorsunuzdur. Marul, ıspanak ve maydanoz gibi yeşilliklerde de önemli miktarda demir bulunmaktadır. Yeşil sebzelerin yanında arada bir tatlı tüketerek de vücudunuzun ihtiyacı olan demir tüketimini sürdürebilirsiniz.
 2. Diğerlerine göre daha fazla demir içeren sebzeleri öğrenin ve bunlara odaklanmaya çalışın. Hatta sadece bazılarını tüketerek yüksek oranda demir ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.
 • Örneğin rezene ve brokoli demir yönünden çok zengindir. Bu iki sebze salata şeklinde veya yemeklerde her türlü tüketilebilir. Brokoli aperatif olarak da gün boyunca yenebilecek bir yeşilliktir.
 • Kabak da aynı zamanda demir açısından zengin bir sebzedir ve birçok yemek çeşidinde geniş bir yelpazede tüketilebilir. Çiğ besin diyetinde kabak tüketmenin popüler yolu spagetti üzerine parçalamak ve sos ile birlikte tüketmektir.
 1. Demir açısından günlük olarak önerilen miktara ulaşmanız için kuruyemiş de tüketebilirsiniz. Kuruyemiş çeşitleri, vücudun vitamin ve diğer birçok besin ihtiyacını karşılayan yiyeceklerdir. Yüksek miktarda demir içermesinin yanı sıra protein ve bazıları da kalsiyum içerir. Susam ve ayçiçeği de demir özellikle demir için etkili bir besin kaynağı ve uygun bir atıştırmalıktır. Salata üstleri için de hızlı ve lezzetli ir seçenektirler. Aynı zamanda tatlılara da eklenebilirler. Günlük diyetlerinize kuruyemişler ekleyerek demir eksikliğini yaşama ihtimalini düşürürsünüz.Çiğ Besin Diyetinde Yeterli Demir Alımı Nasıl Yapılır
 2. Diyet ile yeterince demir alamıyorsanız, günlük almanız gereken miktarı yakalamak için takviyelere başvurabilirsiniz. Çiğ besin diyeti ile beslenen erkeklerde demirin eksik kalması veya demir takviyeleri almaları pek problem yaratmaz. Ancak menopoz öncesi kadınlarda günlük demir miktarına ulaşmaları için erkeklerden iki kat daha fazla demir almaları tavsiye edilmektedir. Bu da daha fazla çaba sarf etmelerini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle menopoz öncesi kadınların günlük demir seviyelerini tutturmak için takviye almaları faydalı olacaktır.

İpuçları

 • Anemi ile ilgili sorunlarınız olduğu halde çiğ besin diyeti ile beslenmeye devam ediyorsanız bir uzman görüşüne başvurmanız gerekebilir. Çünkü yapılacak bir düzenleme ile hem çiğ besin diyetine devam etmeniz hem de günlük yeteri miktarda demir almanız için uygun dengenin sağlanması mümkün olabilir.
 • Çiğ besin diyeti ile beslenen diğer insanlarla iletişimde olmanız ve onlara fikir alıverişi yapmanız da önemlidir. Demir ihtiyacını genellikle hangi tür yiyeceklerle karşıladıklarını öğrenmiş olursunuz. Gerçek yaşamda olsun veya internet ortamında olsun fark etmez. Özellikle internet ortamında forumlar ve bloglar aracılığıyla deneyimlerin paylaşılması daha kolay hale gelmiştir. Aynı ortak paydaya sahip birçok insanı bir arada bulmak mümkün olmaktadır. Değişik çiğ besin diyeti tarifleri alabilir ve farklı demir ihtiyacını gidermeye yönelik farklı beslenme yaklaşımları öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİYETE YARDIMCI İPUÇLARI
Diyet Yaparken Arkadaşlarınıza Uymayın
Japon Diyeti
kalça diyeti
Ne Kadar Az Kalori Alırsanız O Kadar Fazla Zayıflarsınız
haftada 5 kilo verdiren diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.