ÇİĞ BESİN DİYETİNE NASIL BAŞLANIRÇiğ Besin Diyetine Nasıl Başlanır

Çiğ besin diyeti pişmemiş ve işlenmemiş (genellikle bitki) yiyeceklerden oluşur. Çiğ besin diyeti, yüksek enzim miktarının optimal sağlık sağladığı görüşü üzerinde temellendirilmiştir. Enzimler yiyecekleri sindirmek için yardımcı bileşenlerdir. Çiğ besinler ise bu sürece yardımcı enzimler içerir. Yemekleri pişirdiğimiz zaman yiyeceklerin içindeki bu enzimler 48 dereceden sonra bozulmakta ve kaybolmaktadır. Vücudumuz ise besinleri sindirmek için enzimlere ihtiyaç duyar. Bu durumun vücut organları üzerinde çok fazla baskı yarattığı düşünülmektedir. Dolayısıyla hem enzim üretimi hem de sindirim kolaylığı için çiğ besinlerdeki enzim kaynaklarına ihtiyaç olduğu belirtilmektedir. Pişirmenin aynı zamanda yiyeceklerdeki besin değeri ve “yaşam gücü” nü de azalttığı düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu temel nedenin yanı sıra insanların çiğ besin diyeti takip etme nedenleri çeşitlilik göstermektedir. Diğer nedenler arasında yeşil yaşam tarzı ile fit bir vücuda sahip olma, kilo verme, anti-aging ile genç görünme isteği, sağlık açısından faydaları ve fiziksel performans sağlaması gibi sıralanabilir. Birçok çiğ besin diyeti takipçisi ise hayvan eti tüketiminin etik ve sağlıksız olduğu inancını taşımaktadır. Çiğ besin diyeti inanılmaz lezzetli ve çeşitli olabilir. Optimal sağlık ve ideal kiloyu ayarlayan iyi dengelenmiş bir çiğ besin diyeti oluşturulabilir. Bir çiğ besin diyetine başlamadan önce neler satın almanız ve alırken nelere dikkat etmeniz konusunda size rehberlik etmesi amacıyla aşağıdaki önerileri dikkate almanız faydalı olacaktır:

Sponsorlu Bağlantılar

ATACAĞINIZ ADIMLAR 

1- Çiğ besin diyeti hakkında yeterince bilgi sahibi olunuz. Çiğ besin diyetinin arkasındaki amaç ve felsefesini anlamak bu diyetten en etkili şekilde yararlanmanın önemli bir parçasıdır.

Çiğ besin diyeti kitapları okuyun. Kaliteli diyet kitaplarından satın alın veya ödün alın ama mutlaka elinizin altında bilgilenebileceğiniz diyet kitapları olsun. Bu kitapların bazılarında çiğ yemek tarifleri, diyetin tarihi geçmişi, besin analizleri ve diyete ait bazı felsefi temeller bile bulunmaktadır.

2- Bu diyetle beslenen bir gurup bulmaya çalışın. Normal hayatta bulamadıysanız sanal ortamda da arayabilirsiniz. Çünkü web ortamında değişik blog ve forum sayfalarında çiğ besin diyeti de dahil olmak üzere birçok diyet türü ile beslenen insanların paylaşım yaptığı siteler bulunmaktadır. Bu noktada bilgi ve tecrübe paylaşımı, karşılıklı fikir alışverişi için internetten destek alabilirsiniz.

3- Çiğ besin diyeti ile beslenmeye başlamaktan çekinmeyin ve deneyin. Eğer sürekli veya uzun süreli şekilde çiğ besin tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız, size tavsiye öncelikle başlamanız ve başarıp başaramayacağınızı deneyerek görmenizdir. Çiğ besin diyetine tümüyle veya kısmi olarak geçiş yapmaya yönelik bazı öneriler şunlardır:

 • Kararınız üzerinde tereddüde düşmeyin. Çiğ besin tüketmenizin hangi tür faydaları olduğunu öğrendikten sonra bunlar üzerinde düşünüp diyeti değerli görmeniz işinizi kolaylaştıracak ve karşılaşacağınız zorluklara karşı direnme gücü sağlayacaktır.
 • Esnek olun. Tamamen çiğ diyetle beslenmeye geçmeden önce belirli bir süre kısmen çiğ diyetle yemeniz gerekebilir. Bu geçiş döneminde çiğ besinlerle diğer besinleri beraber tüketin. Hatta bazı durumlarda tam çiğ diyetine asla erken geçmemeniz gerekir. Mesela yüzde 60 çiğ besin ve yüzde 40 pişmiş besinleri karıştırarak yiyebilirsiniz. Yiyecekleri karıştırıyor olsanız bile tazelik, işlenmemiş olması ve organik olması önemlidir.
 • Çiğ besin diyetindeki yemeklerin kolay hazırlanabilir olması da pozitif yönlerinden biridir. Hatta çoğu zaman herhangi bir tarife falan da gerek yoktur. Salata ve aperatifler şeklinde sadece basit bir şekilde hazırlamanız yeterli olmaktadır.
 • Bulacağınız tarifler exotik meyveler gibi bulması zor olan yiyecekler içermesin. Çünkü bu tür yiyecekleri manavlarda hatta internette bulmak için harcayacağınız çaba sizi vazgeçirebilir. Ara sıra bulabilirseniz farklı tatlar da deneyin ama çoğunlukla manav ve mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz mevsimlik ve organik ürünleri tüketmeye ve tariflerinizde kullanmaya çalışın.Çiğ besin diyeti ile beslenmeye başlamaktan çekinmeyin

4- Uygun mutfak alet ve cihazlarını da temin edin. Kaliteli mutfak ekipmanları bir çiğ besin diyetini takip etmeyi çok daha kolay ve daha az zaman alıcı hale getirebilir. Bu nedenle kullanımı kolay, ekonomik, temizliği basit ve tariflerinizi gerçekleştirebileceğiniz araçları temin edin. Çiğ yemek hazırlarken, tipik hazırlama teknikleri, parçalara bölme, kaba veya ince dilimleme, kıyma içeren tipik hazırlama teknikleri kullanılır. Çiğ besin diyetiyle beslenen biri olarak aşağıdaki “vazgeçilmezler” iniz olacaktır:

 • Keskin bıçaklar ve iyi kesim tahtası
 • Mutfak robotu (özellikle doğrama ve karıştırma için)
 • Bir kurutucu (besinler üzerindeki nemi alır ve böylece uzun süreli depolama için korur)
 • Blender
 • Katı meyve sıkacakları (çeşitli meyveleri bir araya getirip kokteyl meyve suları hazırlamak için)
 • Solar bir fırın ( Solar fırınlar besin değerlerini daha fazla korumak için daha az ısı kullanır). Lezzetli köfteler, sıcak ve soğuk çorba, kraker ve çeşitli yemekler yapmak için kullanılabilir.

5- Yediğiniz şeylerin kaynağını düşünün. Çiğ besin diyetine geçildiğinde, besinin kaynağı önemlidir. Organik yiyecekler geleneksel ürünler için kullanılan kimyasallardan arınık bir şekilde yetiştirilir. Geleneksel şekilde üretimi yapılan sebze ve meyvelerde doğrudan kimyasal kullanılmasa bile toprağın kirlenmesi, nehirlerin kirlenmesi ve havanın kirlenmesi gibi faktörler de ürünlerin zarar görmesine neden olmaktadır. Güvenilir ürün elde etmenin önemli yollarından birisi ürünün yetiştirildiği yeri ve yetiştirilme şeklini bilmenizdir. Sağlıklı ve organik ürünler elde etmenin ve tüketmenin bazı yolları şunlardır:

 • İmkânınız varsa kendi sebze ve meyvenizi kendiniz yetiştiriniz. Bahçeli ve müstakil evde yaşayanlar için bu daha kolay olmaktadır.
 • Komposto yapabilirsiniz. Meyvelerdeki besin değerlerinin çoğunu bu yolla muhafaza edebilirsiniz.
 • Mümkün olduğunda, en önemli organik ürünleri satın alın. Eğer fiyat sizin için sınırlayıcı bir faktör ise, en azından sağlıklı bir diyetin temel organik yiyeceklerini satın alınız. Bazı bitkilerin yetiştirilmesi kolayken bazıları ise daha zor yetiştirilir. Bu yüzden satın alacağınız ve yetiştireceğiniz ürünlere karar verirken dikkat etmelisiniz.

6- Çiğ besin diyetinde yer alan yiyecekleri bilin. Diyet kapsamında tüketebileceğiniz birçok besin olmakla birlikte diyete aykırı düşen ve yanlış bilinen yiyecekler de bulunmaktadır. Tek kaybınız işlenmiş gıdalar olacaktır. Ama bu da problem sayılmaz zaten bonus olarak görebilirsiniz. Tüketilen besinlerin en az yüzde 75’inin 48ºC den daha fazla ısıtılmaması gerekir. Yiyebileceğiniz besinler aşağıdaki gibi işlenmemiş, tercihen organik ve tam tahıllı besinler olmalıdır. Özellikle meyve ve sebzelerin taze ve organik olduğundan emin olun. Buzdolabınızda her zaman yeşillik, kök sebzeler ve taze bitkilerden oluşan iyi bir çeşitlilik olsun. Tohumlar, çekirdekler ve fındık da çiğ besin diyetinde önemlidir.

 • Fasulye, tahıllar ve baklagiller özellikle lif kaynağı olması açısından en önemli diyet bileşenlerinden sayılır.
 • Hurma, kuru üzüm, kızılcık, çilek, ananas, hindistan cevizi, kayısı, mango, elma, gibi kurutulmuş meyveler de doğru tercihlerdir. Özellikle hurma işlenmemiş besinler arasında mükemmel bir tatlandırıcı rolü üstlenir.
 • Taze ve kurutulmuş otlar ve baharatlar besin için tatlandırıcı olarak eklenebilir.Çiğ besin diyetinde yer alan yiyecekleri bilin.
 • Kaya tuzu ya da deniz tuzu kullanıyorsanız diyet için mineral katkısı sağlayabilir.
 • Yemeklerinizde kullandığınız yağları da bildik ve güvenilir yağlardan alın. Öncelikle zeytinyağı olmak üzere kanola ve keten yağı da tüketilebilir. Bitkisel yağlar tüketin.
 • Sirke (özellikle elma sirkesi) içerisinde malik asit ihtiva ettiği için proteinlerin sindirime yardımcı olur ve tüketilmesi önerilir.
 • Deniz yosunu diyetinize mineraller ve lignan (anti-kanser özelliği taşır) desteği sağlar.
 • Genç hindistan cevizi sütü
 • Kakao ve harnup tüketebilirsiniz. Her ikisini de tazelik için hava almayan kaplarda kaliteli kaynaklardan ve organik olarak tüketin.
 • Çiğ yiyecek tabağı (acil atıştırma ve yemeklik için elinizin altında hazırda beklemesi güzel olur)
 • Sağlıklı ve organik besinlerinizi turşu olarak veya derin dondurucuda uzun süreli saklayabilirsiniz.
 • Yumurta, balık, et, süt ve süt ürünleri de dahil edilebilir.

7- Besinleri nasıl doğru şekilde muhafaza edebileceğinizi öğrenin. Çiğ yiyecekler bozulmaya karşı daha hassastırlar ve işlenmiş gıdalara benzemezler. Çünkü işlenmiş hazır ürünlerin çoğunun içinde uzun süre bozulmada kalabilmesini sağlayan koruyucu maddeler bulunur. Dolayısıyla çiğ yiyeceklerinizi fazla da bekletmeden tüketmeye çalışın.

 • Eğer taze olarak tüketecekseniz mevsimlik olarak tüketin. Sakladığınız yiyeceği tüketecekseniz tarihini geçirmeden makul süre içinde tüketin. Belli bir süre sonra kalitesi düşebilir ve bozabilirler.
 • Sağlık açısından yararlarını optimal tutmak için fındık, kurutulmuş meyveler, keçiboynuzu, hindistan cevizi ve tahıllar gibi yiyecekleri dondurun.

8- Normal beslenme düzenine çiğ besinleri yavaş yavaş ekleyin. Geçiş döneminde kısmi çiğ diyet uygulayın daha sonra zamanla tam çiğ diyete geçersiniz.

 • Farklı besinler yiyin. Çiğ besin diyetine dâhil etmek istediğiniz bitkiler, sebzeler, meyveler, fındık ve diğer yiyeceklerin A dan Z ye bir listesini yapın. Besinleri mevsimsel tutun ama mümkün olduğunca fazla çeşit bulundurmaya çalışın.
 • Kahvaltıya taze meyve ile başlayın. Ya da taze meyve tatlısı da deneyebilirsiniz.
 • Geçiş döneminde haftalık bazda diğer yemeklerinizin arasında çiğ ve taze yiyecekler ekleyin. Mesela öğle ve akşam yemeklerinde diğer yemeklerinize ek olarak koca bir tabak salatayı sofradan eksik etmeyin. Salatanın yanı fasulye ve diğer yandan kuruyemişinizi de eksik etmeyin.
 • Mevsimlik taze ve işlenmemiş meyve ve sebzeler kullanın. Süt ve baharatlar için de dikkat ediniz. Humus birçok yemeğe katılabilir. Eklenen tatlandırıcıların ise pişirilmeden yemeklere eklenmesi oldukça önemlidir. Pişirme ile besin değerleriniz kaybedeceği için salata şeklinde tüketilebilir.
 • Tohumlar, tahıllar, fasulye, meyve suyu, meyve ve sebzeler ve kuruyemişlerin yer aldığı geniş yiyecek yelpazesini kullanarak farklı yemek çeşitlerini ve tekniklerini deneyebilirsiniz.
 • Çiğ besinlerden tatlılar yapmasını da öğrenin. Çiğ besin diyeti ile besleniyorsunuz diye damak zevkinizden tatlıyı çıkarmak zorunda değilsiniz. Çiğ meyvelerin kıyılması ile birçok çeşit meyve tatlısı yapılabilir.

9- Egzersiz yapın ve rahatlayın. Optimum sağlık, birçok yönden sağlıklı olmayı ifade eder. BeslenirkenEgzersiz yapın ve rahatlayın vücudunuza hangi besinleri aldığınız önemlidir ancak yeterli ve düzenli şekilde egzersiz yapmak da bir o kadar önemlidir. Vücudun rahatlaması, fazla kalorileri tüketmesi, stresi kontrol etmesi, pozitif düşündürmesi ev vücudu negatif duygu ve düşüncelerden uzaklaştırması yönüyle vazgeçilmezdir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Çiğ besin diyeti ile beslenmenin sağlık açısından yararlı kısmı, çiğ meyve ve sebzeler yemekten ziyade kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaktır. Bazı insanlar çiğ yiyecekleri ile normal diğer yiyeceklerini karıştırarak tüketmek suretiyle de birkaç hafta içinde faydasını görmektedir. Ancak optimum sağlık açısından tam çiğ besin diyetine geçmek ve kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak tavsiye edilenidir. Herkesin metabolizması farklıdır ve sıkı bir çiğ besin diyeti belki de vücudunuz için uygun değildir. Bu nedenle diyeti deneyerek bünyenizin kaldırıp kaldıramayacağını görebilirsiniz. Belki de çiğ besinleri ve diğer yiyecekleri karıştırarak “kısmi çiğ besin diyeti” ile faydasını görürsünüz.
 • Sindirim sisteminizdeki değişikliklerin ve genel sağlık durumunuzun farkında olunuz.
 • Karışık içecekler ve taze sıkılmış meyve içecekleri lifleri kaybetmediğinden dolayı diğer hazır meyve sularına göre çok daha faydalıdır. Bu nedenle içecek seçiminizi doğal içeceklerden yana yapınız.
 • Anemiyi önlemek için B12 vitamini ile diyetinizi destekleyin. Bazı ürünlerde B12 vitamini olduğu söylenir fakat pişirilmiş veya işlenmiş ürünlerden yine de sakının.
 • Dışarı bir yerlere çıktığınızda yanınıza diyetiniz ile tükettiğiniz meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Çünkü yemek yediğiniz her yerde çiğ besin diyetine uygun yiyecekler bulamayabilirsiniz. Ya da eğer illaki dışarıda yemek zorunda kalırsanız, bir salata ve bir içecekle geçiştirerek eve kadar idare ediniz.
 • Çiğ hayvansal ürünleri yemek isterseniz güvenilir olduğundan emin olun. Kesimi konusunda bilgi edinin. Kesimin ve satışının hijyenik şartlarda olup olmadığını sorun ve önemseyin.
 • Çiğ yiyecekler puding, tatlılar ve dondurulmuş muz kreması gibi besinler de ​​içerebilir.
 • Aldığının yiyeceklerin özellikle organik olmasına dikkat edin. Pahalı geldiyse en azından diyet için temel olan meyve ve sebzeleri organik alınız.
 • İçindeki besin değerlerini koruması için çiğ besinlerin ısıtma sıcaklığının 47- 48ºC yi geçmemesi önemlidir.
 • Eğer çiğ besin diyetinin derin dondurucu, buzdolabı ve diğer bazı elektrikli ekipmanlar gibi modern cihazlara sizi bağımlı yapacağını düşünmeyin, ihtiyacınız olmayabilir. Bu tür cihazlar olmadan da çiğ besin diyeti yapılabilir. Sadece biraz daha fazla titizlik, daha fazla günlük hazırlık ve alışveriş gerektirecektir. Tabiî ki gün içinde bunları yapabilmeniz ne kadar zamanınızın olduğuna bağlıdır. Çalışanlar için zor gelse de boş vakti çok olanlar için problem yaratmaz.
 • Genç yetişkinlerde yaşlılara göre otuz kat daha fazla enzim olduğunu biliyor muydunuz? Bu demektir ki, yaşlandıkça sindirim güçleşmektedir. Bu nedenle yaşlılar için çiğ besin diyetinin faydaları muazzam olabileceğini unutmayın. Ancak, enzimler hakkında bazı bilim adamları ve beslenme uzmanları tarafından tartışmalı iddialar da ortaya atılmıştır. Bu iddialara göre enzimler, hayatta iken çeşitli organizmalar tarafından kullanılmak içindir ve bu nedenle insan vücuduna herhangi bir yararı olmayabilir. Hatta bazılarına göre tükettiğiniz çiğ besinlerle aldığınız enzimler mide asidi tarafından yok edilmektedir. Bu tür iddialara kanmamak için iyi araştırın ve iyi bilgilenin.

BUNLARA DİKKAT EDİN

 • Hiçbir diyet, tüm kilo ve sağlık sorunları için tek boyutlu bir çözüm sağlamaz. Herkes yaş, genetik özellikler, çevre şartları ve yaşam tarzı gibi sağlık durumunu etkileyen farklı bireysel niteliklere sahiptir be bu doğrultuda beslenme ihtiyaçları da çeşitlilik gösterir. Her insanın enzimler ve bağırsak bakterileri aynı parmak izi gibi benzersizdir. Bu nedenle başka birisi için gayet olumlu sonuçlar veren bir diyet sizde aynı etkiyi sağlamadıysa hayal kırıklığına uğramayın ve dert etmeyin. Doktorunuz ve varsa diyetisyeninizle konuşarak vücudunuz için en faydalı sonuçları verebilecek diyette karar kılın.
 • Çiğ besin diyetinde yiyeceklerin bulunması ve hazırlama aşamasının fazla uzun sürdüğünü söyleyen kişilere kulak asmayın. Herkesin gün içindeki boş vakti, yaşadığı yer, imkanları farklı olduğu için diyetin hazırlık aşaması da değişkenlik gösterebilir.

Çiğ besin diyeti ile beslenen kişiler ile beslenenlerle bir araya gelmeniz bu tür kaygıları ve yanlış düşünceleri de dağıtmanıza yardımcı olacaktır. Zaten sabır, irade ve istikrar isteyen bu tür diyetlerde destekçi bulmak da oldukça önemlidir. İlk başlarda çiğ besin diyetine uygun yiyecek hazırlama aşaması belki biraz zaman alıcı gelebilir ancak daha sonra siz öğrendikçe bu zaman giderek azalacaktır. Her zaman için yemeklerinize çiğ besinler ekleme şansınız bulunmaktadır. Yani tam bir çiğ diyet yapmak zorunda değilsiniz. Mesela bazı insanlar haftanın sadece belli günleri, bazıları sadece evde olduğu zamanlar çiğ besin diyetine göre beslenmektedir. Bu insanlar haftanın diğer günlerinde veya evin dışına çıktıkları zaman yine istedikleri gibi yemek yerler. Bu diyet daha önce de ifade ettiğimiz gibi kişiye göre değişen bir diyettir ve sizin için en sağlıklısı, en faydalısı ve yaşam şeklinize en uygun şekli nasıl olacaksa onu bulun öyle devam edin.

 • Pişirmek bazı yiyeceklerin kimyasını değiştirerek sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca pişirilmiş yiyeceklerin midede sindirimi ve bağırsaklarda emilimi daha verimli olmaktadır. Ama pişirme sıcaklığının çok yüksek olmasının dezavantajı ise yiyeceklerin içindeki besin değerlerinin düşmesidir. Bu yüzden çiğ besin diyetinde pişirme sıcaklığı sınırı 48 derece olarak belirlenmiştir.
 • Çiğ besin diyeti ile daha fazla enzim alındığı konusu bazı bilim adamları ve beslenme uzmanları tarafından tartışılmaktadır. Çünkü bazı araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlara göre, bitkiler hasat edildiğinde içindeki enzimler bozulmaktadır. Dolayısıyla ticari olarak sunulan meyve ve sebzelerin çoğunda az miktarda enzim bulunmaktadır. İçinde kalan enzim miktarı hasat edildikten sonra üstünden ne kadar zaman geçtiğine bağlıdır. Kalan enzimler ise genellikle mide asidi ve sindirim suları ile tahrip edilmekte ve bu sürecin sonunda herhangi bir enzimin hayatta kalıp kalmadığı bilinmemektedir. Eğer kaldıysa da vücuda nasıl bir fayda sağladığı ise net değildir. Bitkilerin güneşten aldıkları enerji ve topraktan aldıkları besinle yetiştiğini unutmayın. Bitkilerdeki enzimlerin insan vücuduna fayda sağlaması konusu tartışmalı olmakla birlikte, her canlı vücudunda bulunan enzimlerin o canlı için hayati önem taşıdığı da bilinmelidir.

Tartışmada genel kanı şudur; bitkilerdeki enzimlerin insan vücudundaki diğer enzimlerle birlikte çalışması ve bir amaca hizmet etmesi pek olası görülmemektedir. Çünkü her birisi doğal ortamında etkindir ve bir bitki enziminin sindirim siteminde diğer doğal enzimlerle uyumsuz şekilde çalışması ise kişiyi belki de hasta edebilir. Bu durum, çiğ besin diyetinin faydasız olduğunu göstermemektedir. İnsanların işlenmiş, pişmiş ve kızarmış yiyecekleri daha az tüketmesi gerektiği her zaman önerilmektedir ve bunun vücut için yararlı olduğu da vurgulanmaktadır. Ama gerçekten de diyetinizin nasıl ilerlediği ve geçerli nedenlerle bu diyete başladığınızdan emin olunuz.  Son zamanlarda moda olan birçok diyetin gerçekten faydaları olmakla birlikte şüphe uyandıran yönleri de bulunmaktadır.

 • Kırmızı fasulye ve kaju fıstığı gibi bazı besinlerin güvenli bir yiyecek olabilmesi için pişirilmesi gerekir. Pişirme gerektiren yiyeceklerin farkında olmak gerekir.
 • Düzgün bir vücut metabolizması için yeterli protein ve sağlıklı yağlar edinin.
 • Çiğ besin diyeti osteoporoz, gebe ve emziren kadınlarla, risk altındaki çocuklar ve anemi olan kişiler için tavsiye edilmez. Eğer bağışıklık sistemi bozukluğu ya da başka bir sağlık bozukluğunuz varsa doktorunuzla seçenekleri tartışınız. Diyetinizde sadece işlenmiş yiyecekleri çıkararak ve hijyenik olarak hazırlanan çiğ besinlerin miktarını artırarak bile genel sağlık durumunuzdaki düzelmeyi görebilirsiniz.
 • Ne yediğinizin ve yediklerinizin nasıl hazırlandığının her zaman farkında olun. Sebzeler pişirme ile besin değerlerini kaybedebilir, ama aynı zamanda tezgah üzerinde satılmayı beklerken veya buzdolabında beklerken de besin değerlerini kaybedebilir. Sebzeler ve meyveler dondurulduklarında, kurutulduklarında veya meyve suyuna çevrildiğinde de besin değerlerinden kayıp verir. Belirli bir yemek için tekrarlı şekilde yeme isteği duymak diyetinizde bir eksikliğin göstergesi olabilir. Eğer çiğ besin diyeti ile alabileceğiniz bir yiyecek ise ve vücudun buna ihtiyacı olduğunu gösteriyorsa almaya çalışmalısınız. Çoğu zaman da diyetiniz için uygun olmayan ve almamanız gereken yiyecekler olabilir. Bu durumda da iradenizi sağlam tutmanız sağlıklı hedeflerinize ulaşmanız için belirleyici olacaktır.
 • Birçok kişi ani şekilde yeni bir diyete başladıktan sonra kısa bir süre kendini hasta hisseder. Genellikle “detoksifikasyon reaksiyonu” olarak anılan bu durum sindirim sisteminin diyete uyum sağlamaya çalışması sonucu ortaya çıkar. Çoğu diyete başlarken bu olur. Birden kafein içerikli içecekleri bırakmanız baş ağrısına, lif açısından zengin yiyeceklerle beslenmeniz ishale neden olabilir. İşlenmiş besinleri almadığınız için diyete ile yaptığınız bu değişiklik de şişkinlik gibi bir yan etkiye yol açabilir. Bazı uzmanlar yeni bir diyete başlarken aşamalı şekilde ve yavaş yavaş başlanmasını önerir. Sindirim siteminin uyum sağlaması kolaylaşacaktır. İlk başlarda hastalık hissinin olabileceğini ve bunun normal olduğunu söyledik. Ancak eğer bu durum süreklilik gösterirse, diyetin sizin için uygun olmadığı ve bireysel ihtiyaçlarınıza cevap vermediği sonucu da çıkarılabilir.
 • Çiğ besin diyeti herkes için sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Kimi bünyeler kolaylıkla uyum sağlarken kimisi de bireysel özellikler ve bazı başka etkenlerden dolayı alışamaz. Bu nedenle diyet esnasında vücudunuzun ihtiyaçlarına ve diyete verdiği reaksiyonlara bakınız. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.
 • Herhangi bir sağlık durumunuz varsa çiğ besin diyetine başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Hala geminin kaptanı sizsiniz ama bir bilgeden tavsiye almaya da değer. Mesela belirli besinleri almamanız veya arada bir almanız gerekebilir. Örneğin, çiğ lahana ve diğer sebzelerin yüksek miktarda tüketiminin tiroid sorunları ile kesin bir ilişkisi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vejetaryen Beslenenler Hangi Besin Takviyesi Almalı
Zencefille Zayıflama
Normal Bir Diyet Nasıl Olmalıdır
Güvenli Şekilde Nasıl Kilo Verilir
Hangi Diyeti Yapmalıyım?
ünlülere kilo verdiren diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.