ÇIKIK NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çıkık, eklemdeki iki yada daha fazla kemikten herhangi birinin zor kullanılarak normal pozisyonundan ayrılarak oluşan yaralanmalara çıkık adı verilir. Ağrılı şekilde meydana gelmekte, geçici şekil bozukluklarına neden olmakta ve eklemlerde hareketsizliklere yol açmaktadır.

Yaygın olarak omuz ve parmaklarda meydana gelir. Bunun dışında dirsek, diz ve kalça bölgelerinde de meydana gelebilir. Eğer bir çıkık olduğundan şüpheleniyorsanız, çıkmış kemiklerin tekrar eski haline döndürülebilmesi için alanında uzman ir doktora başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Düzgün tedavi edildiğinde, çoğu çıkıklar dinlenme ve rehabilitasyon sayesinde birkaç hafta içerisinde tedavi edilebilmekte ve hasta normale döndürülebilmektedir. Ancak, omuz gibi bazı eklemlerin tekrardan çıkma olasılıkları yüksektir.

BİR ÇIKIK NASIL BELİRTİ VERİR?

 • Gözle görülür deformite
 • Şişme veya renk değişmesi
 • Yoğun acı
 • Eklemin oynatılamaması

Ayrıca çıkık bölgenin yakınlarında yada aşağısında karıncalanma, duyu kaybı ve uyuşukluk gibi belirtiler ile de karşılaşılabilir. Özellikle çıkmış diz altındaki ayakta ve dirsek çıkması durumunda ise elde bu durum gözlenebilir.

Ayak Şişmesi Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Çıkığın kırıktan ayrılması güç olabilir. Böyle durumlarda yani yaralanmanın herhangi bir durumunda doktora görününüz. Eğer mümkünse, ekleme buz koyun ve destek tedavi beklerken sabit tutmaya çalışın.

HANGİ NEDENLERDEN KAYNAKLANIR?

Çıkık daha sıklıkla futbol, basketbol gibi temas sporları, futbol gibi temas sporları ve düşme riskinin yüksek olduğu spor müsabakaları (kayak, jimnastik, voleybol) çıkmaların ana kaynaklarını oluşturur. Basketbolcular ve futbolcularda parmak çıkmaları yaygın olarak görülmektedir. Yanı sıra motorlu araç kazaları diğer yaygın nedendir.

Bazı kişiler kalıtımsal olarak diğer insanlardan daha gevşek bağlara sahiptir. Bu da, çıkık açısından yaralanma olasılığını yükseltmektedir.

Diz Şişmesi

BELİRTİLER DIŞINDA BAŞKA HANGİ ŞİKAYETLER ORTAYA ÇIKABİLİR?

Çıkık yaralanmalarında daha farklı şikayetlerde oluşabilir. Bunların yaygın görülenleri arasında;

 • Yaralı eklemi güçlendiren kaslar, bağlar ve tendonlarda yırtılma
 • Eklem çevresinde kan damarı ve sinir hasarı
 • Eğer şiddetli bir çıkık varsa, tekrar çıkmaya karşı hassasiyet
 • Yaş ile birlikte, etkilenen eklemde artrit gelişimi
 • Yaralanmış eklemi destekleyen ligamentler ve tendonlar yırtılabilir yada gerilebilir. Eğer eklemi çevreleyen kan damarı ve sinirlerde zarar varsa, bu dokularda cerrahi operasyon yapılabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Çıkık bölge fiziksel olarak incelenecek ve doktorunuz aşağıdaki adımları izleyecektir;

Röntgen: Bu prosedür, çıkık yada kırık olup olmadığını belirlemek için yapılır. Ayrıca eklemlerdeki diğer hasarların belirlenmesine de yardımcı olur.

MR: Eklem çevresindeki yumuşak doku yapılarında zarar olup olmadığını değerlendirmek için yapılır.

Bacak Şişmesi

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Çıkık tedavisi yaralanan bölgeye ve şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Azaltma. Bu işlem sırasında, doktorunuz kemikleri eski konumuna geri döndürmek için bazı hafif manevralar yapabilir. Ağrı ve şişmenin derecesine bağlı olarak kemiklerin düzeltilmesi genel yada lokal anestezi altında yapılabilir.

İmmobilizasyon. Kemikler, doğru pozisyonlarda olduktan sonra doktorunuz birkaç hafta için bir atel ya da askı ile eklemin hareketsiz kalmasını isteyebilir. Ne kadar kullanacağınız eklemlerinizde ve çevresindeki (kan damarı ve sinir) hasara bağlı olarak değişebilir.

Cerrahi. Doktorunuz eğer çıkık kemikleri doğru şekline getiremiyorsa yada kan damarı ve sinirlerde hasar mevcutsa cerrahi prosedür uygulayabilir.  Özellikle de omuz gibi bir bölgede meydana gelen ve tekrarlayan çıkmalarda da operasyon gerekli olabilir.

Rehabilitasyon. Atel ya da askı kaldırıldıktan sonra ilgili çıkığa tekrar eski hareket ve dayanıklılığını kazandırmak için kademeli olarak rehabilitasyon programı uygulanabilir.

Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler

EVDE NELER YAPMANIZ GEREKİR?

Aşağıdaki adımlar rahatsızlığın giderilmesini ve tedavi sonrası iyileşme aşamalarına katkıda bulunacaktır;

 • Dinlendirme: Yaralanmanın tekrarlamasına yol açabilecek aktiviteleri yapmayın ve ağrılı hareketler denemeyin.
 • Soğuk ve sıcak uygulayın. Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için yaralı alana buz koyabilirsiniz. Buz doğrudan tene değdirilmemeli ve 15-20 dakika kadar uygulanmalıdır. İlk bir iki gün, gün boyunca her iki saate bir uygulamaya çalışın. 2-3 günden sonra ağrı ve inflamasyon azaldığında yada iyileştiğinde, sıcak paketler yada ısıtılmış pedler uygulayın. Bu, kasların iyileşmesini ve gevşemesini sağlayacaktır. Sıcak uygulamasını 20 dakika ile sınırlayın.
 • Ağrı kesiciler: Reçetesiz satılan (Advil, Motrin IB, naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri )) ilaçlar ağrı giderici olarak yarar sağlayabilir.
 • Ekleminizin hareket aralığını koruyun. Bir yada iki gün bazı hafif egzersizler yapın. Terapistinizin önerdiği ölçüde ekleminizi hareket ettirin yada zorlayınız. Bunun dışında çıkmayın. Aynı zamanda tamamen hareketsizlik de iyi değildir. Bu da, eklemlerde sertleşmeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
Suni Solunum / Kalp Masajı
Eklem Burkulması
Omurilik Yaralanması ve İlk Yardım
Elektrik Çarpması İlk Yardım
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.