ÇIKIK

Çıkık, iki ya da daha fazla kemiğin bir araya geldiği eklemlerde meydana gelen ve kemik uçlarının birbirinden ayrılması suretiyle gerçekleşen bir yaralanmadır. Bu yaralanma geçici olarak deformasyona neden olabilir ve eklemlerde ani ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Çıkıklar omuz, kalça, diz, dirsek ve ayak bileği gibi büyük eklemlerde görülebileceği gibi parmak, başparmak ve ayak parmakları gibi küçük eklemlerde de meydana gelebilir. Bir kaza veya yaralanma sonucu çıkık meydana geldiğinden şüpheleniyorsanız eklemlerin fazla zarar görmeden yerine oturtulması için bir acil servise gidiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Düzgün tedavi edildiğinde çoğu çıkık vakası dinlenme ve rehabilitasyon ile birkaç hafta içinde normale döner. Ancak omuz gibi bazı eklemlerin tekrar yerinden çıkma riski bulunmaktadır.

BELİRTİLERİ

Yerinden çıkmış eklemler genellikle aşağıdaki belirtilere sahip olur:

  • • Gözle görülür deformasyon (ezilme) veya yerinden çıkma
  • • İlgili bölgede şişkinlik veya renk kaybı
  • • Aşırı şekilde ağrı
  • • Bölgeyi hareket ettirememe

Ayrıca çıkık bölgesine yakın yerlerde karıncalanma ve uyuşma da yaşanabilir. Örneğin diz çıkığı sonucu ayakların uyuşması ya da dirsek çıkığından dolayı ellerde uyuşma gibi.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kemik veya eklemde çıkık ya da kırık olduğuna karar vermek bazen güç olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir düşme, çarpma ve yaralanma sonucu kırık veya çıkık olabileceğinden şüpheleniyorsanız bir doktora görünmeniz gerekir. Doktora ulaşıncaya kadar aşağıdaki önerileri dikkate alınız:

• Eklemi hareket ettirmeyin. İlgili bölgeyi askıya alın veya tahta benzeri bir şeyle sabitleyiniz. Kendiniz eklemi veya kemiği eski yerine yerleştirmeye kalkışmayın. Bu müdahale eklem ve çevresindeki kas, bağ, sinir ve hatta kan damarlarına zarar verebilir.

• Yaralı bölgeye buz kompresi uygulayın. Bölgeye buz uygulaması iç kısımda kanama ve sıvı birikimini engelleyerek ağrı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

NEDENLERİ

Çıkıkların yaygın nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

• Spor yaralanmaları: Özellikle oyuncular arasında temas içeren futbol, buz hokeyi, kayak sporu, jimnastik ve voleybol gibi spor dallarında düşme ve çarpmalar önemli çıkık sebeplerindendir. Basketbolcular ve futbolcularda topun yanlışlıkla el ve parmaklara denk gelmesi de eklemlerin yerinden çıkmasına yol açabilir.

• Sporla ilişkili olmayan travmalar: Motorlu araçların kaza yapması sonucu eklemlerin sert darbeler alması da sık görülen nedenler arasındadır.

Düşmeler:Düşme sonucu eklemler yerinden oynayabilir ve kemikler yerinden çıkabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Eklem çıkığı için risk oluşturan faktörler şunlardır:

• Düşme duyarlılığı: Kalça veya omuz gibi bir vücut bölgesi üzerinde çalışıyor ve düşme riskiniz yüksekse, bu durum çıkık oluşma riskini de dolaylı olarak arttırır.

• Kalıtım: Bazı insanların kemik ve eklem yapıları doğuştan daha gevşektir ve yaralanmaya daha meyillidirler.

• Spor yapılması: Çoğu çıkık vakasının spor yaparken yaşanması jimnastik, güreş, basketbol ve futbol gibi yüksek darbe veya temas içeren sporlara katılan kişiler için çıkık riskini arttırmaktadır.

• Trafik kazaları: Trafik kazaları kalça çıkıklarının yaygın nedenlerindendir. Bu riski azaltmanın en etkili yoluemniyet kemeri takmaktır.

KOMPLİKASYONLAR

Eklem çıkığına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

  • • Eklem yaralanmasına bağlı olarak kas, kiriş ve bağların yırtılması 
  • • Eklem içinde veya çevresinde sinir veya kan damarı hasarı
  • • Şiddetli çıkık veya tekrarlanan çıkık nedeniyle yeniden yaralanmaya meyilli hale gelme
  • • Yaşlanmayla birlikte etkilenen eklemde artrit gelişimi gibi.

Etkilenen eklemi destekleyen bağ veya kirişlerin gerilmesi ve yırtılması veya eklem çevresindeki sinir veyakan damarlarının zarar görmesi durumunda bu dokuların onarılması için ameliyat yapılması gerekebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziksel yaralanmanın incelenmesinin yanında çıkık olan eklemi görmek için aşağıdaki testler de istenebilir:

Röntgen: Eklemdeki çıkık, kemik kırıkları ya da eklemde meydana gelen diğer hasarların ortaya çıkarılmasında kullanılır.
MR: Çıkık olan eklem çevresindeki yumuşak dokularda meydana gelen hasarları göstermede başarılı bir görüntüleme testidir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Çıkık için uygulanacak tedavinin türü çıkığın meydana geldiği yer ve yaralanma şiddetine bağlıdır. Tedavi kapsamında aşağıdaki uygulamalar yapılabilir:

Yerine oturtma: Bu işlem sırasında doktorunuz kemikleri hafif manevralar ile tekrar yerine oturtmaya çalışacaktır. Ağrı ve şişme miktarına bağlı olarak, kemiklerin oturtulmasından önce lokal ya da genel anestezi yapılması gerekebilir.

Sabitleme: Kemiklerin doğru şekilde yerine oturtulmasından sonra eklem bölgesinin birkaç hafta boyunca bir atel, askı ya da alçı ile hareketsiz kalması gerekir.Sabitleyicinin ne kadar süre boyunca kalacağı çıkığın yerine ve niteliğine bağlıdır.

Ağrı kesici ilaç: Kemiklerin yerine oturtulmasından sonra ağrı oluşabilir. Eğer ağrılar devam ederse bir ağrı kesici veya kas gevşetici kullanabilirsiniz.

Ameliyat: Eklem çevresindeki damar veya sinirlerin hasar görmesi ya da kemiklerin yerine oturtulamaması durumunda ameliyat ihtiyacı doğabilir. Özellikle tekrarlayan omuz çıkıkları ameliyatı gerekli kılmaktadır.

Rehabilitasyon: Atel ve alçı alındıktan sonra ilgili bölgenin eski hareket kabiliyetini kazanması için bir rehabilitasyon ve fizik eğitim ünitesine alınması gerekebilir. Çıkığın niteliğine göre gerekli olabilir ya da olmayabilir. Kalça çıkıkları gibi çıkıklar için fizik tedaviye birkaç ay devam edilmesi bile gerekebilir.

Eğer büyük bir sinir ya da doku hasarı olmayan basit bir çıkık ise ekleminizbüyük ihtimalle daha kısa sürede eski durumuna kavuşacaktır. Ancak eklem bölgesi tam iyileşmeden çalışma veya spor yapmak suretiyle tekrar zorlanırsa tekrar yerinden çıkabilir. Bunu da unutmamak gerekir.

Yaşam tarzı ve evde yapılabilecekler

Rahatsızlığı daha kolay atlatmak ve çıkığın tedavi sürecini hızlandırmak için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Çıkık olan ekleminizi dinlendirin. Yaralanmaya neden olan aktiviteyi yapmaktan ve eklem bölgesini zorlamaktan kaçının.

• Buzlu ve sıcak kompres uygulayın. Yaralı eklem üzerine buz koymak iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için buz kalıplarını bir havlu ya da benzeri bir beze sararak ilgili bölgeye 15-20 dakika boyunca uygulayın. İlk iki gün boyunca her iki saatte bir bunu uygulamaya çalışın. İki üç gün içinde ağrı ve iltihaplanma geçtikten sonra yapılacak sıcak uygulama kasların gevşemesine yardımcı olur. Tek seferde en fazla 20 dakika boyunca sıcak uygulama yapınız.

• Ağrı kesici ilaç alınız. İbuprofen, naproksen veya asetaminofen etken maddeli ağrı kesiciler çıkıktan kaynaklanan ağrıları hafifletmede yardımcı olacaktır.Ağrılar geçince ilaçları kesebilirsiniz.

• Eklemlerin ara ara hareket ettirilmesini sağlayın. Eklemlerin hareket kabiliyetini kaybetmemesi ve sertleşmemesi için doktor ya da fizyoterapistin önerdiği şekilde fiziksel hafif egzersizler yapınız.

ÖNLEME

Çıkıkların meydana gelmesini önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

• Düşme vakalarını önlemek için tedbirler alınız. Eğer düşme görmeden kaynaklanıyorsa gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Eğer ilaçlardan kaynaklanıyorsa bunu doktorunuza belirtiniz ve baş dönmesi şeklinde yan etkisi olmayan ilaç yazmasını isteyiniz.Ayrıca evin yeterli derecede ışıklandırılmış olmasını ve potansiyel olarak düşmeye neden olabilecek zemin kayganlığı gibi faktörlerin düzeltildiğinden emin olunuz. Bu tür düşmeler genellikle yaşlıların başına geldiği için ve kemiklerinin de kırılmaya ve çıkmaya karşı daha hassas olduğu göz önüne alındığında ev ortamının buna göre düzenlenmesi gerekmektedir.

• Temas içeren spor dallarıyla uğraşıyorsanız koruyucu giysiler giyiniz.

Çıkığın tekrar nüksetmesini önleme

Çıkıklar yerine oturtulduktan ve tedavi edildikten sonra da ilgili bölge tekrar nüksetmeye meyilli olur. Bunu önlemek için ilgili eklem bölgesini güçlendirme egzersizlerinin yapılması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması
Deride Yuvarlak Kızarıklıklar
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
Nefrotik Sendrom Tekrarlarmı
Boğazdan Kulaklara doğru Çıkan Kaşıntılı Durum neye İşarettir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.