ÇIKIKLARDA İLK YARDIMçıkıklarda ilk yardım

Çıkık, kemiklerin uç kısımlarının olması gerektiği normal pozisyonundan zorlayıcı bir etken ile ayrılması sonucu oluşur. Nedeni genellikle düşme, bir otomobil kazası ya da temas içeren bir spor sırasında meydana gelen çarpışma sonucu oluşan travma olmaktadır.

Çıkık, genellikle vücudun büyük eklemlerinde oluşur. Erişkinlerde, en sık yaralanan bölge omuzlardır. Çocuklarda ise dirseklerdir. Başparmak ve diğer parmaklar da zorlamayla yerinden çıkmaya meyilli bölgelerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaralanma geçici bir deformasyona, eklemde hareketsizliğe, ani ve şiddetli ağrıya ve şişliğe neden olacaktır. Çıkıkların tekrar yerine oturtulması için tıbbi müdahale gerekir.

Eğer eklem çıkığı olduğunu düşünüyorsanız:

  1. Tıbbi yardımda gecikmeyin. En yakın acil servise ulaşınız.
  2. Eklemi hareket ettirmeyiniz. Tıbbi yardım alıncaya kadar, sorunlu eklem bölgesini sabit bir pozisyonda tutunuz. Çıkık oluşan eklemi hareket ettirmeyin ve kendiniz yerine yerleştirmeye kalkışmayın. Bu müdahaleniz bağlara, sinirlere, kan damarlarına, eklem ve çevresindeki kaslara zarar verebilir.
  3. Yaralı ekleme buz uygulayın. Buz kompresi iç kanama ve yaralanan eklem çevresindeki sıvıların birikmesini kontrol ederek şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Acil kanamalar
Kemik Kırıklarında İlk Yardım
Ani Kalp Durmasında Acil İlk Yardım ve Tedavi
Yılan Isırması Sokması İlk Yardım
Çıkıklarda İlk Yardım
Kalp Durmasında Ne Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.