ÇİKOLATA KİSTİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi için öncelikle birtakım testler yapılır. Endometriozis ve pelvik ağrıya neden olabilecek diğer koşulların teşhisi için, sizden ağrının yeri ve belirtilerin ne zamandan beri ortaya çıktığı konusunda tarif istenecektir. Endometriozise ait fiziksel ipuçları hakkında kesin bilgiye ulaşmayı sağlayacak testler şunlardır:

Pelvik muayene: Bir jinekolojik muayene sırasında doktorunuz elle genital bölge üzerinde kistler ve rahim arkasında yara izleri gibi anormalliklerin olup olmadığını kontrol edecektir. Genellikle bir kist oluşturmadığı sürece, küçük endometriozis alanlarını hissetmek mümkün olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ultrason: Bu test vücudun iç görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Görüntü elde etmek için, “dönüştürücü” adı verilen bir aygıt karın bölgesinde gezdirilir veya vajinaya yerleştirilir (transvajinal ultrason). Her iki tip ultrason ile üreme organlarının en iyi şekilde görüntüleri elde edilebilir. Ultrason ile endometriozis olup olmadığı kesin söylenemez ancak endometriozis (endometrioma) ile ilişkili kistler belirlenebilir.

Laparoskopi: Endometriozis teşhisi için öncelikle tıbbi tedaviler denenir. Ancak endometriozis varlığından emin olmak için “laparoskopi” adı verilen cerrahi işlem ile karın içine bakılması da gerekebilir. Genel anestezi altında yapılan bu işlemde, kasık bölgesine yakın bir yerden ince kesiler oluşturularak “laparoskop” adı verilen ve küçük bir kamera içeren cihaz ile rahim dışında endometriyal doku aranır. Gerekirse analiz edilmek üzere doku örnekleri de alınabilir (biyopsi). Laparoskopi, endometrial implantların yeri, kapsamı ve boyutu hakkında bilgi vererek en iyi tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Doktorlar genellikle ilk önce konservatif tedavi yaklaşımlarının denenmesini önerirler. Ameliyat son çare olarak görülmektedir.Endometriozis için uygun görülen tedavi seçenekleri genellikle ilaç kullanımı ya da ameliyat olmaktadır. Tedavi yaklaşımı bulguların şiddetine ve hamile kalma beklentinize bağlı olarak değişmektedir.

1. Ağrı kesici ilaçlar
Ağrılı adet kramplarını hafifletmek için reçetesiz de satılan steroid olmayan anti – inflamatuar ilaçlar (NSAID), ibuprofen (Advil, Motrin IB) veya naproksen (Aleve) gibi ağrı kesici ilaçların kullanılması önerilir. Eğer ağrı kesici ilaçları izin verilen maksimum dozda kullanmanıza rağmen tam rahatlama sağlanamadıysa, başka tedavi seçeneklerine geçilmelidir.

2. Hormon tedavisi
Dışarıdan alınan hormonlar endometriozis rahatsızlığının azaltılmasında veya ortadan kaldırılmasında bazen etkili olmaktadır. Adet döngüsü sırasında hormonların yükseliş ve düşüşlerinden dolayı, endometrial dokular kalınlaşmakta, dökülmekte ve kanama meydana gelmektedir. Verilen hormon ilaçları endometriyal dokuların büyümelerini yavaşlatabilir ve yeni oluşumları engelleyebilir.
Kullanılmasına rağmen hormonal tedavi endometriozis için kalıcı bir çözüm değildir. Tedavi kesildikten sonra belirtilerin tekrar nüksetmesi mümkün olmaktadır.

Endometriyoz tedavisinde kullanılan hormonal tedaviler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Hormonal kontraseptifler: Doğum kontrol hapları, yamalar ve vajinal halkalar her ay endometriyal doku birikiminden sorumlu olan hormonların kontrol edilmesine yardımcı olacaktır. Hormonal kontraseptif kullanan kadınların çoğunda adet kanaması daha hafif ve daha kısa süreli olmaktadır. Hormonal kontraseptif kullanan kadınlarda (özellikle sürekli döngü rejimleri) şiddetli endometriozis ağrıları hafiflemekte veya ortadan kalkmaktadır.

Gonadotropin salgılatıcı hormon (Gn – RH) agonistleri ve antagonistleri: Bu ilaçlar, östrojen seviyelerini düşürür, adet döngüsünü ve yumurtalıkları uyaran hormon üretimini bloke eder. Bu şekilde endometriyal doku küçülmeye başlar. Gn – RH agonistleri ve antagonistleri, tedavi esnasında ve yıllar sonrasına kadar endometriozisi remisyona zorlayabilir. Bu ilaçlar yapay menopoz oluşturdukları için, ilaçlarla birlikte düşük dozlarda östrojen veya progestin alınması da sıcak basması, vajinal kuruluk ve kemik erimesi gibi menopoz yan etkilerini azaltabilir. İlaç kullanımı durdurulduğunda hamile kalma yeteneği ve adet döngüleri tekrar geri gelir.

Medroksiprogesteron (Depo-Provera): Enjekte edilebilen bu ilaç, endometriozis belirtilerini gidermede, endometrial dokuların büyümelerini durdurmada ve adet döngülerinin kesilmesinde etkilidir. Yan etkileri arasında kilo alma, kemik üretiminde azalma ve depresif ruh hali gösterilebilir.

Danazol: Bu ilaç, yumurtalık uyarıcı hormonların üretimini bloke ederek endometriyum gelişimini engeller, menstrüral döngüyü önler ve endometriozis belirtilerinin oluşmasını engeller. Danazol’un ciddi yan etkilerinden dolayı başvurulacak ilk ilaç olmamalıdır. Gebe iken bu ilacı kullanmanız durumunda bebeğiniz zarar görebilir.

3. Konservatif cerrahi
Eğer endometriozis varlığında hamile kalmak istiyorsanız, konservatif cerrahi ile rahim ve yumurtalıklardan alınabildiği kadar endometriozis dokusunun alınması, sağlıklı şekilde gebe kalma şansını arttıracaktır. Eğer endometriozisden dolayı şiddetli ağrılar çekiyorsanız, bu durumda da ameliyattan yararlanılabilir ancak endometriozis ve ağrıların tekrar gelme olasılığı vardır.

Doktorunuz konservatif cerrahi işlemini laparoskopik ya da daha kapsamlı durumlarda geleneksel karın ameliyatı ile yapabilir. Laparoskopik cerrahide, kasık veya karın bölgesinde yapılan ince kesiler içerisinden küçük kamera (laparoskop) ve diğer cihazlar gönderilir. Bir kesiden kamera ile görüntüleme yapılırken diğer bir kesiden de endometriyal dokular çıkarılır.

4. Yardımcı üreme teknikleri
Hamile kalınmasına yardımcı olmak için kullanılan “tüp bebek” gibi yardımcı üreme teknikleri de bazen konservatif cerrahiye tercih edilir. Konservatif cerrahinin etkisiz kalması durumunda doktorlar genellikle bu yaklaşımlardan birini önerir.

5. Rahim ameliyatı (Histerektomi)
Çok şiddetli endometriozis vakalarında, rahim ve serviksin (rahim ağzı) yanı sıra her iki yumurtalığın da alınması işlemi (histerektomi) en iyi tedavi seçeneği olarak görülür. Histerektomi tek başına etkili değildir. Yumurtalıkların ürettiği östrojen, kalan endometriozis dokularını tetikleyerek ağrı oluşumuna yol açabilir. Histerektomi genellikle özellikle hala üreme çağında olan kadınlar için, son çare olarak kabul edilir. Çünkü histerektomi ameliyatından sonra kadınların hamile kalması mümkün değildir.

Muayeneye giderken ve tedavi olurken kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve rahat konuşup danışabileceğiniz bir doktorun yanına gitmeniz çok önemlidir. Sizin için hangi tür tedavi seçeneğinin iyi olacağını ve ne yapılması gerektiğini söyleyecek olan bu doktordur. Ancak her zaman için ikinci bir fikir almak da iyidir.

YAŞAM TARZINIZ VE EVDE YAPILABİLECEKLER

Ağrıların devam etmesi ya da devam edilen bir tedavinin etkilerini uzun vadede göstermesi durumunda rahatsızlıkları hafifletmek için evde aşağıdaki önlemler alınabilir:

• Sıcak banyo ve bir ısıtma pedi, kramp ve ağrıları azaltmaya ve pelvik kasları gevşetmeye yardımcı olacaktır.
• Reçetesiz non-steroid anti -inflamatuar ilaçlar olan ibuprofen (Advil , Motrin IB) veya naproksen (Aleve) gibi ilaçlar ağrılı adet kramplarını hafiletecektir.
• Düzenli egzersiz yapılması da şikayetlerin giderilmesinde katkısı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Kuru ve Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Maske
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
Adet Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm?
Göğüs Yada Meme Şişmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.