ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Çikolata kisti çok sık rastlanılan bir kistik yapıdır. Özellikle genç kızlarda görülmektedir. Normal şartlarda rahmin iç kısmını kaplayan zar tabakası vardır, her ay kanayan tabakadır. Gebelik olduğu taktirde bebek bu tabakanın içinde büyür. Ancak bu tabakayı oluşturan hücrelerin veya dokunun rahmin içi dışında her hangi bir bölgede çıkmasına endometriosis denir. Bu yumurtalıkta olabilir, tüpte olabilir, karın içinde herhangi bir yerde olabilir. Hatta erkeklerde bile görülebilir.

Dolayısıyla rahim dışındaki bölgelerdeki endometriozis tabakasında da kanamalar ve o dokularda iltihabi reaksiyonlar ortaya çıkararak ağrıya neden olur. Bu durum aynen adet kanaması dönemindeki olaylara benzer şekilde yine hormonların etkisi ile ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durum yumurtalığın içinde olduğu zaman buna endonoçoma deniliyor. Eğer her ay kanama yumurtalığın içine doğru oluyorsa ve burada birikiyorsa, bu kan zamanla belli bir kıvama ve boyuta gelir. Bu şekilde her ay içeride biriken kan çikolata kıvamını alır ve bu nedenle bu kistlere çikolata kisti adı verilir. Ameliyatla alınıp içleri açıldıklarında da gerçekten çikolataya benzer kıvamda sonucu beklemiş kan dokusu ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bileğimden dirseğime kadar kaşınıyor
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Göz Çevremde Soyulma Var
Sırtımdan Çıban Çıktı
Sol Tarafımda Ağrı Var
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.