ÇİKOLATA YEMEK VÜCUT YAĞINI AZALTABİLİR Mİ?

Yeni bir çalışmaya göre çikolatanın ölçülü bir şekilde tüketimi vücuttaki yağ oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. İspanya’da Granada Üniversitesi’nde Avrupa ergenleri üzerinde yapılan araştırmada, vücut yağ miktarının çikolata tüketimi ile ters orantılı olduğu keşfedilmiştir. Daha fazla çikolata tüketenlerde ise bay yada bayan fark etmeksizin vücut yağ oranının düştüğü saptanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nutrition isimli dergide neşredilen çalışmanın işleyişi şöyle; Vücut kitle indeksi ( BMI) gibi total ve merkezi vücut yağın çeşitli göstergeleri ile çikolata tüketimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmış. Bunun için 12 ve 17 yaşları arasındaki binlerce (1458) çocuğun beslenme verileri toplanarak çok uluslu bir araştırma yapılmış. Ekip, daha sonra, katılımcıların genel vücut yağ profili ile çikolata alımını karşılaştırdı. Çalışmanın sonucuna göre daha yüksek bir çikolata tüketimi yapan ergenlerde toplam ve merkezi yağ oranının daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Çeşitli besinler gözlenen etkiden sorumlu olabilir. Örneğin çikolata yüksek seviyede flavonoid kateşin içerir ve bunun da önceki çalışmalarda BMI seviyesini düşürmek ile bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Araştırmacılara göre, bu bileşik kortizol üretimi ve insülin duyarlılığını etkileyerek sağlıklı vücut yağ düzeylerine teşvik düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Gevşetici Doğal Çözümler
Akciğer Metastazı
Ayak Parmak Arası Kaşıntısı
Göz Ağrısı ve Nedenleri
Ödem
Kramplarda İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.