ÇİL TEDAVİSİÇil Tedavisi

Deride güneşe maruz kalma sonucu melanin adı verilen renk pigmentinin birikimidir. Genellikle, güneşe bağlı olduğundan ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla, sonbahar ve kış aylarında ise daha az ortaya çıkmaktadır. Sarışın ve kızıl saçlılarda daha fazla oranda görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki, neden güneş ışığı çoğunluk üzerinde aynı etkiyi bırakarak herkeste çil çıkarmaz? Bunun nedeni çilin anne ve babalarımızdan bize geçebilme özelliğine sahip olmasıdır.

ÇİL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

**** Renk açıcı bir krem kullanabilirsiniz. Eczane ve güzellik mağazalarında hem çiller için hem de koyu lekeler için değişik markalar ve değişik içeriklere sahip birçok ürün bulabilirsiniz. Ten rengi açıcı kremler aynı zamanda hem doğal hem de güneşten kaynaklanan çiller için etkili olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için her gün uygulayınız.

 • Alacağınız ürünün renk açıcı özellik gösteren “meyan ekstresi” içermesine dikkat edin.
 • Diğer popüler bir renk açıcı bileşen ise “aloe vera” dır. Aynı zamanda cilde zarar vermeden nemlenmesine de yardımcı olur.
 • Birçok krem “hidrokinon” ve “oksibenzon” gibi kimyasal maddeler içerir. Bu maddeler de ciltte renk açılmasını sağlar ama kimyasal içeriğinden dolayı zararlı olabilirler. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde uygulayıp yan etkilere veya herhangi bir reaksiyona neden olup olmadığını test ediniz.Çil Lekeleri

**** Mikrodermabrazyon yöntemine başvurabilirsiniz. Bu teknik, doğal çiller veya orta derecede güneş hasarının neden olduğu çillerde etkilidir. Genellikle birkaç seans boyunca gerçekleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Kimyasal peeling deneyebilirsiniz. Cildin üst tabakasının bu teknikle soyulması çillerin görünümünü daha az belirgin yapar. Aynı zamanda hafif çillerden de tamamen kurtulmanızı sağlayabilir. Kimyasal peeling yöntemi genellikle yüzde kullanılır. Ancak eller ve kollarda da kullanılabilir.

 • Kimyasal peeling üç farklı etkiye sahip şekilde sunulmaktadır. Birincisi yüzeysel peeling’dir. Cildin üst tabakasının soyulması için alfa ya da beta hidroksi asitlerini kullanır. İkincisi, medium peeling diye geçer. O da cildin daha fazla katmanını etkiler ve trikloroasetik asit kullanır. Üçüncüsü ise derin peeling’tir. Yüksek konsantrasyonlarda fenol veya trikloroasetik asit kullanarak diğerlerine göre daha derinlemesine bir soyulma sağlar.
 • Kimyasal peelin işleminden sonra cildin iyileşmesi yaklaşık 2-3 günü bulmaktadır. Kimyasal ve tahriş edici içeriklerinden dolayı kimyasal peeling yöntemlerine sık sık başvurmanız önerilmez.

**** Lazer tedavisi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde kullanılan lazer ışınları ile çillerin altında yer alan ve onları besleyen kan damarları yakılarak daha kesin bir çözüm elde edilebilir. Uzun vadede herhangi bir yan etkisinin olup olmadığı kesin bilinmemekle birlikte kısa vadede geçici morarma, kızarıklık ve şişmelere neden olabilir.

 • Lazer tedavisi genellikle 10 ila 15 dakikalık 3 seans şeklinde uygulanır.
 • Lazer ısısının ağrıya neden olmaması için tedavi öncesi serin bir sprey sıkılır.

ÇİL LEKELERİNDE BİTKİSEL TEDAVİ

En basit yöntem salatalık maskesidir. Taze sebzeleri temizlenerek, dilimlenip yüze yerleştirilir. Bir başka, daha etkili bir yöntem de, salatalığı rendeleyip suyunu elde etmek ve bu suyu kullanmaktır. Taze sıkılmış limon suyunun da iyi geldiği söylenmektedir. Yalnız ihtiva ettiği asit nedeniyle cildi tahriş edici özelliği bulunduğundan dolayı en fazla 20 dakika tutulabilir. Sonra maske çıkarılmalıdır. Uygulanan maske tek seferde etki gösteremeyebilir. İstenilen sonucu elde etmek için 2–3 hafta “maskeleme” gerekir. Nadiren de olsa netice olarak çillerin olduğu kısmın biraz daha açık kaldığı bir sonuç elde edilebilir.Çil Lekelerine Ne İyi Gelir

Bir diğer doğal yöntem ise bir çay bardağı çiğ süt içine, bir tane hıyar rendelenerek, 2 saat kadar beklenir. Karışım, bir tülbent aracılığı ile süzülür. Elde edilen süzüntü 10–15 gün yüze uygulanır. Ayrıca sabah akşam gülsuyuyla yüzünüzü temizlemeniz de yüzünüzdeki çiller için bir çözüm olabilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

**** Kendinizi güneşten koruyunuz. Çiller bazı insanlarda doğuştan vardır ama bazılarında ise güneşe maruz kalındığı için zamanla oluşmaktadır. Bu tür güneş kaynaklı çillerde kışın azalma görülse de, yazın gerekli bakım önlemleri alınmadığında tekrar ortaya çıkar.

 • Güneş kremini yeterince sürünüz. Dışarıda olduğunuz her iki saatte bir ve eğer yüzmeye gidiyorsanız daha sık olacak şekilde krem kullanın. Çiller sadece yüzde oluşmaz vücudun diğer bölgelerinde de gelişebilir. Bu nedenle cildinizde geniş bir alanda güneş kremi kullanmaya çalışın.
 • Güneş kreminin yanı sıra şapka ve diğer koruyucu giysilerle de cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyun.

**** C vitamini de cilt renginde açılma sağladığı için besinlerle yeterince almaya çalışın. Turunçgiller, kivi, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler mükemmel C vitamini kaynaklarıdır.

 • Güne C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketerek başlamanız önemli fayda sağlayacaktır. Bir kivi ve bir de nektarini blender’ın içine alın. Üstüne bir miktar çiğ ıspanak ekleyin. Badem sütünü de ekleyerek tüketin.
 • C vitamini takviyesi de vücudunuzun yeterli miktarda C vitamini aldığından emin olmanız için başka bir yoldur. Sadece C vitamini ya da bu vitamini içeren bir multivitamin tercih edebilirsiniz.

MAKYAJA BAŞVURABİLİRSİNİZ

**** Doğal mineralli fondöten kullanmayı deneyiniz. Fondöten, çillerin cilt tonu ile karışmasına yardımcı olur. Hangi renk fondötenin sizin cildinizle en iyi şekilde uyum sağlayacağını görmek için bir cilt bakım uzmanına danışabilirsiniz.

 • Çillerin renginde veya daha açık renkte bir fondöten tercih ediniz.Çil Lekeleri Nasıl Geçer
 • Mineral makyajla doğal ve kusursuz bir görünüm elde etmek için bir rane kabuki fırça ile uygulama yapınız.

**** Krem ​​fondöten kullanabilirsiniz. Bu tür fondötenler cilt tipi kuru olan insanlar için mükemmeldir. Renk seçerken çil renginden daha açık bir renk tercih etmelisiniz. Bir parça pamuk veya makyaj aplikatörü ile uygulayın ve en iyi sonuçları elde etmek için iyice karıştığından emin olun.

 • Fondötenin üzerine az miktarda pudra sürmeniz tüm gün yerinde kalmasını sağlayacaktır.
 • Fondöteni bir kattan fazla uygulamaktan kaçının.

İpuçları

 • C vitamini içeren meyvelerden tüketerek yeterince C vitamini aldığınızdan emin olunuz.
 • Dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş ışınlarından kaynaklanan çillerin oluşmasını önleyecektir.
 • Yüzünüze bir miktar karbonat içeren su uygulamayı deneyebilirsiniz. Çiller ve sivilceler için etkilidir.
 • Çoğu insanda çiller kışın tamamen kaybolmakta ve yaz aylarında yeniden ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni güneş ışınlarına maruz kalınması ve güneş kremi gibi önlemlerin alınmamasıdır. Krem sürülmese bile en azından şapka giyilmesi de koruyucu etki sağlayacaktır.
 • Kışın ve güneşli olmayan havalarda da dışarı çıkmadan önce güneş kremini kullanmayı bir alışkanlık haline getirin. Kullandığınız ürünlerin nemlendirici özellikte ve yeterli SPF değerinde olmasına dikkat ediniz.
 • Güneş ışınları gün içerisinde öğle saatlerinde özellikle saat 10 ila 16 arası daha dik geldiği için cilde zarar verme potansiyeli daha yüksek olmaktadır. Mecbur kalmadıkça bu vakitlerde dışarı çıkmayınız.
 • Bazı insanların ciltlerinde var olan doğal gördüklerini ve bir kusur olarak bakmadıklarını da belirtmekte fayda var. Özellikle cilt bakımı noktasında endişeleri olan insanlar daha çok çilleri dert edinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Altı Altın Yöntem
Derin Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir
Akne Belirtileri Nelerdir?
Akne Nedir?
Saçınıza Nasıl Güzel Şekil Verebilirsiniz
Tırnak Mantarı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.