CİLDE GÖRE ÖZEL BAKIMcilde-gore-ozel-bakim

NORMAL CİLT

Cilt bakım ürünleri normal ciltte yağlanmaya neden olmadan nemlendirme yapmalıdır.

Yüz bölgesindeki cilt için gün içerisinde hafif yağ içeren su bazlı emülsiyonlar kullanılması önerilmektedir. Gece boyunca da su içerisinde daha fazla lipit içeren emülsiyonlar faydalı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer vücut alanlarında, su içindeki yağ emülsiyonları da tavsiye edilir.

KURU CİLT

Kuru ciltlerde nemlendiriciler su kaybını önlemek ve kurumuş olan cildi yatıştırmak için ciltteki lipit (yağlı maddeler) miktarını arttırmayı hedefler. Dolayısıyla yağ içindeki su emülsiyonları (çok yağ-az su karışımları) tercih edilmelidir. Lipid filmi kurumuş cilt yüzeyini yumuşatır ve epidermisten daha fazla su kaybı olmasını önler. Üre, laktik asit ve gliserin gibi su bağlayıcı maddeler nemlendiricilerin nemlendirici etkisini arttırdıkları için kuru ciltler için önerilmektedir.

Sözde lipid ön-maddeleri de derideki lipidlere dönüşmüş gibi davrandıkları için kullanılması önerilir. Laktik asit seramide (epidermisteki özel lipit veya yağlı madde) dönüşen bir lipit öncülüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Su içindeki yağlı emülsiyonlar genellikle buharlaşma yoluyla su kaybına uğradıkları için bu cilt tipinde önerilmez.

YAĞLI CİLT

Yağlı ciltlerde içinde hiç yağ olmayan veya az miktarda yağ içeren su bazlı emülsiyonlar önerilmektedir. ” Comedogenic olmayan” ürünler ciltte beyaz veya siyah noktalara neden olma ihtimalleri düşük olduğundan yağlı cildi olan kişilere önerilmektedir.

Yağ emülsiyonları (suda daha fazla yağ / lipit ihtiva eden) veya bu açıdan zengin merhemler bu cilt tipinde tavsiye edilmemektedir.

KARMA CİLT

Karma ciltler özel bakım gerektirir ve genellikle iki farklı nemlendirici ürün kullanmak gereklidir. Kuru cilt bölgeleri için su içeren yağlı emülsiyonlar (yağ/lipidler oranı sudan daha fazla olan)  kullanılmalıdır. Yağlı cilt bölgeleri içinse su içindeki yağ oranı düşük olan ürünler kullanılmalıdır ki gözeneklerde tıkanma olmasın.

HASSAS CİLT

Hassas ciltlerde sadece birkaç kozmetik ürünün uygulanması tavsiye edilir. Bu ürünler tercihen mümkün olduğunca az madde içermelidir. Kozmetik ürünler tarçın asit, formaldehit, retinoidler, salisilik asit ve sodyum lauril sülfat ve propilen glikol gibi potansiyel olarak tahriş edici veya alerjik maddeler içerdiklerinden dolayı hassas ciltlerde mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

YETİŞKİN CİLDİ

60 yaşın üzerindeki insanların çoğu kuru cilde sahiptir. Normal cilde sahip kişiler genellikle kırklı ve ellili yaşlara geldiklerinde ciltlerinde kuruma görülür. Yağlı ciltlerde ise bu dönüşüm daha geç yaşlarda olmaktadır.

Kuru ciltlerde nemlendiriciler kurumuş cilt tabakasında lipidlerin (yağlı maddelerin) miktarını artırmakta, su kaybını azaltmakta ve cildi yatıştırmaktadır. Yağ emülsiyonları (yağ oranının sudan fazla olduğu) tercih edilmelidir. Lipid filmi kurumuş deri yüzeyini yumuşatır ve epidermisten daha fazla su kaybını önler. Üre, laktik asit ve gliserin gibi su bağlayıcı maddeler nemlendiricilerin etkisini arttırdığı için kuru ciltlerde önerilmektedir.

Deride lipidlerin yanı sıra lipide dönüşme özelliklerinden dolayı lipid ön-maddeleri de tavsiye edilir. Laktik asit seramide dönüşen böyle bir lipit öncülüdür. Seramid, epidermisteki özel bir lipit veya yağlı maddedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DOĞAL YOLLARDAN GÖĞÜS BÜYÜTME
Tırnak Batması
HİPERPİGMENTASYON CİLT LEKELERİ
Kadınlarda Aşırı Kıllanma (Erkek Tipi Tüylenme) Tedavisi
Dövmelerin Yok Edilmesi
Aktinik Keratöz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.