CİLDİNİZİN GENÇ GÖRÜNMESİ İÇİN İPUÇLARI NELERDİR?

Cildinizin vücudunuzun en büyük organı olduğunu biliyor musunuz? Cilt vücudumuzda önemli role sahiptir ve hayati önem taşımaktadır. Cilt vücudun sağlıklı olmasını sürdürebilmesi için temel işlevlere sahiptir ve bu işlevler arasında başta iç organları korumak ve sıcaklığın düzenlenmesi gibi iki önemli görev olmak üzere pek çok işlevi yerine getirmektedir. Cilt bakımı genel sağlık açısından da önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ama cildin doğal yollar ile korunuyor olması onun sağlığı için önemli yer tutmaktadır. Neyse ki, cildinizi sağlıklı tutabilmek, cildinizin genç ve lekesiz görünmesini sağlamak için alınabilecek bir çok önlem bulunmaktadır.

GÜNEŞE ÇIKMAYI KONTROL ALTINA ALIN

Sizin cildinizin görünümünde kontrol edebileceğiniz en büyük faktör güneş ışığına maruz kalınma olayıdır. Güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyon cilde nüfuz ederek deride hasra neden olur. Bu ise kırışıklıklar, karaciğer lekeleri, kalınlaşma hem iyi huylu (kanserli olmayan) ve kötü huylu (kanser) deri tümörleri gibi istenmeyen sorunlara yol açabilir. Güneşin oluşturacağı hasardan cildinizi korumak için şu adımları izleyin.

  • 15 veya daha yüksek bir güneş koruma faktörü (SPF) kullanın. Geniş spektrumlu etiketlenmiş ürünler UV ışınlarının her iki türünü engelleyerek sizi korur. Bu arada dudaklarınızı da unutmayın. Güneş koruma faktörlü dudak kremi kullanın.
  • Güneşin zirvede olduğu zamanlarda güneşe çıkmayı sınırlayın. Daha geniş olarak 10:00 ile 16 saatleri arasında açık havada bulunmayın.
  • Sıkı dokunmuş kumaşlar, geniş kenarlı şapkalar ve UV korumalı güneş gözlükleri sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir.
  • Cildinizin sağlıklı ve genç görünümlü tutmak için atılabilecek diğer adım ise sigara içmemektir. Sigara deride renk değişikliği ve erken kırışıklıklar neden olabilir.
  • Cildinizin suyunu eksik etmemeli ve önerilen miktar su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu önlem ince kırışıklıkları azaltmak ve çatlama veya pullanmaya karşı koruyucu olacaktır. 5-10 dakikadan fazla zaman duş almayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın. Sıcak su, daha hızlı bir şekilde derinin doğal yağlarını giderilmesine neden olur.
  • Duş yaparken, nemlendirici özelliği olan hafif, kokusuz sabunlar seçin. Duş sonrası cildinizi bir havlu ile kurulayın. Daha sonra, üç dakika kadar nemlendirici uygulayın.
  • Sağlıklı gıda yemek ve içecek tüketmek sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SAÇ DÜZLEŞTİRİCİ DOĞAL YÖNTEMLER
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
Yaşa Göre Cilt Bakımı
Kuru Ciltten Nasıl Kurtulabilirsiniz
Evde Doğal Nemlendirici Yapımı
BUKLE YAPMANIN SIRLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.