CİLDİ NEMLENDİRMEK İÇİN DOĞAL YÖNTEMLERCildi Nemlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Cildimizle ilgili olarak karşılaştığımız en önemli ve en sık görülen problemlerden birisi cildin kuruması ve su kaybetmesidir. Cilt kuruluğu bazen aşırı şekilde tahriş edici ve rahatsız edici olabilmekte ve makyaj yapılmasını bile zorlaştırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıda kuru ciltle nasıl mücadele edeceğiniz ve bebek cildi gibi yumuşak bir cilde nasıl sahip olabileceğinize ilişkin faydalı ipuçları ve adımlar yer almaktadır.

**** Cildinizde keseleme yapınız. Bunu yapmanız, cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesini ve pullanmanın azalmasını sağlayacaktır. Bu amaçla üretilen ürünler faydalıdır. Ancak eğer zaten kuru bir cilde sahipseniz, bu tür ürünlerin içerdiği kimyasal bileşenler ciltteki kurumayı daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle kuru ciltler için üretilen scrublara bakınız ve keseleme için sadece bir eldiven ya da havlu kullanın.

**** Nemlendirici bir yüz maskesi kullanabilirsiniz. Cildinizde derinlemesine bir hidrasyon desteği sağlayacaktır. Kullanacağınız maskelerin yağ bazlı olmamasına dikkat ediniz. Aksi halde gözeneklerin tıkanmasına ve siyah nokta gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. Alacağınız ürünlerin etiketlerinde “non-comedogenic” yani “gözenekleri tıkamayan” ibaresinin olduğuna dikkat ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Nemlendirme yapınız. Gece ve gündüz için ayrı olmak üzere iki tane nemlendirici kullanın. Gündüz için kullandığınız nemlendirici makyajların üzerine geleceği için daha hafif olmalıdır. Eğer çok yoğun olursa cildin parlak ve yağlı bir görünüm kazanmasına yol açabilir. Gece için kullanacağınız nemlendirici ise daha yoğun olmalı, cilde daha derin bir nemlendirme sağlamalı ve bu nemlendirici özelliği gece boyunca sürebilecek bir ürün olmalıdır.

Kullanacağınız nemlendiricinin yağlı olmamasının yanında herhangi bir renk ve kokuya da sahip olmaması önemlidir. Çünkü bazılarının içindeki sert içerikler cildin tahriş olmasına yol açabilir. En etkili ve en iyi nemlendiriciler basit ve doğal içeriği sahip olanlardır. Genelde fiyatları da daha ucuzdur.

**** Uygulama yaparken kuru alanlara yoğunlaşın. Eğer cildin sadece belirli alanlarında kuruma ve tahriş varsa bu bölgelere az miktarda yağ bazlı merhem veya hidrokortizon krem kullanabilirsiniz. Özellikle kimyasal içerikli ürünler gözeneklerin tıkama ve lekelere neden olma ihtimalinden dolayı gereğinden fazla kullanılmaması gerekir.

**** Daha az makyaj yapın. Makyaj ürünleri ciltteki kuru ya da kusurlu alanların gizlenmesinde etkilidir ancak ciltteki mevcut sorunları daha da kötüleştirme riski de taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de, kuru cilt bölgelerine fondöten uygulanmaması gerektiğidir.

Kuru cilde fondöten uyguladığınızda turunculuk kuru alanları daha belirgin hale getirebilir ve durumu daha kötü bir hale getirebilir. Bu nedenle cildinizin fondöten ile turuncu görünmesindense bir süre boyunca kuruluk giderilinceye kadar makyajsız kalması daha iyidir.Cildi Nemlendirmek İçin Doğal Metotlar

**** Hafif ve kaliteli mineral içerikli makyaj ürünleri tercih ediniz. Kullanacağınız mineral makyajların ucuz olmayan ve bilindik bir markada olması önemlidir. Diğer türlü az para vereceksiniz diye sert ve kurutucu içeriğe sahip ürünler alıp cildinizde tahrişe neden olmayın. Makyaj yapmadan önce her zaman nemlendirici kullanın.

**** Nemlendirmeyi içeriden dışarıya doğru yapınız. Vücudun içeriden nemlendirilmesi, bol su tüketmek ile olur. Günlük yaklaşık 8-10 bardak su içmeye çalışın. Yeterli miktarda su içilmesi, vücutta hidrasyon sağladığı gibi siyah noktaların da yok edilmesine yardımcı olur. Cilt sorunlarının ortaya çıkma nedenlerinden birisi de beslenmenin kaliteli olmaması, vitamin eksikliği ve uygun olmayan diyetlerle beslenilmesidir.

Özellikle meyve, sebze, protein kaynaklarından bolca tüketilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Meyve ve sebze tüketiminin genel vücut sağlığı için önemi çoğu insan tarafından bilinmekte fakat bu bilgi doğrultusunda bir diyetle beslenen insan sayısı az olmaktadır.

İpuçları

  • Eğer egzama gibi altta yatan ciddi bir cilt sorununuzun olduğundan şüpheleniyorsanız ya da cildinizdeki kuru bölgelerde birkaç hafta içinde tüm çabalarınıza rağmen bir düzelme olmadıysa bir cildiye uzmanına görünmeniz gerekecektir. Uygun kremler reçete edilecek ya da daha farklı tedaviler önerilecektir.
  • Eğer cildinizde kuruluğun yanı sıra siyah noktalar da varsa ilkin kuru bölgeleri nemlendirmeniz ve oradaki sorunu halletmeniz gerekir. Daha sonra siyah noktaları tedavi etmeye çalışın. Siyah noktalar kapatıcı gibi ürünler ile kolayca kapanırlar. Ancak kuru bölgeler öyle değil.

Ayrıca şuna dikkat ediniz: Siyah noktalar için üretilen yüz yıkama ve scrub gibi ürünleri ciltteki kuru alanlara kullanmayınız, kurumayı daha da kötüleştirir. Öncelikle yüzünüzün tümünü güzelce nemlendirin, daha sonra uygun kremi sürerek kurumayı minimize etmeye çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SAÇ SAĞLIĞI İÇİN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Cildin Düşmanları
Karın Germe Ameliyatı
Lazer Epilasyonu Güvenli Midir? Yan Etkileri Ve Riskleri Nelerdir?
Lazer Epilasyonun Avantajları
Dekolte Estetiği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.