CİLDİNİZ İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ 15 ŞEY

Cilt sağlıklı bir hayatın göstergesidir. Yaklaşık olarak 20 metrekare ile vücudumuzun en geniş yüzölçümüne sahip organıdır. Büyük olması açısından, bu vitrini her zaman bakımlı tutmak kolay bir iş değildir. Güneş hasarı, kuruluk, tahriş, istenmeyen tüylerin alınması yada kırışıklık gibi bir çok sevimsiz tablo ile mücadele etmek gerekmektedir.

Kişinin hayatı boyunca derisinde yaklaşık 1000 yeni katman oluşturulur. Bu nedenle cildinizin pürüzsüz ve parlak olması için çok fazla şansınızın olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda sıralanan uygulamalar en son yapılan araştırma sonuçları ve bir çok dermatolog tarafından onaylanan ipuçlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

YIKAMA İÇİN BOŞA PARA AKITMAYIN

Cildinizin temizlenmesi için yüksek meblağlar harcamanıza gerek yok. Çünkü onlar bir dakikadan daha az bir süre cildinizde kalır. Bunun yanında pahalı ürünlerde kullanılan bazı sentetik kimyasallar ciltte tahrişe neden olabilir. Çok da pahalı olmayan transparan (şeffaf) gliserinli sabunlar ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Sizin cildinizin üretmiş olduğu doğal yağları yok etmeden cildiniz üzerindeki kir, yağ ve ölü cilt hücrelerini kaldırmak için bu yeterlidir.

AĞZINIZI KAPATIN

UV korumalı bir dudak kreminden bahsediyoruz. Dudaklarınız vücuttaki en ince deriye sahip bölgelerdir ve bu nedenle ekstra korunmaya gereksinimleri vardır. UV ışınlardan koruyucu dudak kremleri kullanmak, agresif ve yayılma potansiyeline sahip cilt kanserine karşı koruyucu bir önlemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KIRMIZILIĞI ALIN

Alkol, baharatlı yiyecekler, egzersiz ve güneş tarafından tetiklenebilen acne rosacea (yanaklarda ve burunda görülen akneye benzer bir deri hastalığı) hastalığına bir çok kişi tutulabiliyor. En bilinen belirtisi deride oluşan kırmızılıklar. Yapılan araştırmalara göre sonik bir cilt bakım fırçası ile yüzlerini yıkayan hastaların bu kırmızılıkları yatıştırılabiliyor.

DOĞALLIĞA GİDİN

Piyasadadoğal olduğunu iddia eden birçok bakım ürünü var. Siz neyin daha doğal olduğunu kestirebilmek için ucuz ürünlere fazla güvenmeyin. Yanısıra doğal olmayan ürünlerdeki diğer sentetik kimyasallara karşı cildiniz istenmeyen çok farklı tepkiler verebilir.

ANTİ-AGİNG KULLLANIN

Cildinizdeki bir kaz ayağı görüntüsü hiç de istenen bir durum değildir. Kırışıklık karşıtı kremler kullanmak için göz çevrenizdeki ilk kaz ayağı görüntüsünün oluşmasını beklemeyin. Hatta 20’ lerinde olan bir bayansanız – gebe ve emziren hariç- dahi topikal bir retinoid kullanmanızda yarar var.

Retinoidlerde yer alan A vitamini sayesinde, yaşlanmanın belirtileri ve güneç ışınlarının verdiği hasarı tersine çevirmek ve önlenebilir. Bu kremler gözenek tıkayan hücreleri dökerek ve kırışıklıkları önleyen kolajen üretimini artırarak cilt yenilenmesini hızlandırır. Bir retinoid kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

İNCE TÜYLERLE MÜCADELE EDİN

İnce tüyler ile mücadelede doğru yöntemler tercih edin. Yanlış seçenekler, özellikle daha hassas olan yüz bölgesinde ciddi tahribatlar yapabilir. Lazer epilasyon ve sonrasında kullanabileceğiniz kremler cildinizin korunmasında yardımcı olacaktır.

ŞEKERLEMEYE DİKKAT

Uyku süresince hormonal dalgalanmalar yağ bezlerinin yağ pompalamasına neden olur. Yağlı bir cilt ise, akne ile mücadelenizi zorlaştırabilir.

CİLT UZANTILARI

Zamanla herkeste cildin değişik alanların cilt uzantıları oluşabilir. Bunların hangilerinin zararlı ve hangilerinin zararsız olduklarını bilmek en iyisidir.

Anormal cilt büyümeleri, % 90’ dan fazla dermatoloğa göre dikkate alınmalı ve bunların hepsi olmasa da cilt kanseri riski taşıma olasılığını hatırlatıyor.

Melanom, cilt kanserinin en ciddi formudur ve 20-39 yaşlar arasındaki kadınlarda yaygın görülmektedir. Bu risk, gözünde bulundurularak en yakın zamanda cilt taraması yaptırın.

SAKİNLEŞİN

Stresin hayatın bir parçası olduğu doğrudur fakat ciltte arızalar meydana getirdiği de doğrudur. Stres ciltte sivilce oluşumuna katkıda bulunur.

TERLEME

Terleme cildinizin daha fazla yağlı ve gözenek tıkayıcı madde olan sebum üretilmesine neden olur. Bu da bakterilerin bayram yapmasına yol açar. Ciltte üreyen bakteriler cildinizin bozulmasının kaynağını oluşturur. Bu nedenle, yorucu ve terli geçen bir günden sonra duş almayı ihmal etmeyin.

Duş alma imkanınız kısıtlıysa, terlemeye neden olan her etkinlikten sonra, cildinizi yağ temizleyici glikolik ya da salisilik asit içeren bir duş yıkama ürünü ile ile soğuk suyun altında durulayın.

NUMARANIZI BİLİN

Güneş koruma faktörünün yüksek numara olması önemli bir faktördür ama sizin cildiniz için doğru bir seçim olmayabilir. 15 SPF değer % 94 oranında UVB ışınlarını bloke eder; bu rakam 30’ a çıktığında ise koruma %98’ e yükselir. Cildiniz için uygun olan faktörü seçerek cildinizi daha fazla koruma altına alın.

KARMAŞIK ŞEYLER YOK!!

Ortalama yetişkin bir gün en az yedi tür cilt bakım ürünü kullanır. Cildinize aşırı madde yüklenmesini önlemek ve tahrişi azaltmak için olabildiğince sınırlama yoluna gidin. Çünkü bu ürünlerin her birisi de kendi aralarında bir çok bileşenden oluştuğu düşünülürse karşımıza korkunç rakamlar çıkar. Bu da cildinizde sorunlara yol açar ve kaş yapayım derken göz çıkarma noktasına gelinir.

Bunun önlemi şu şekilde de alınabilir. Her uygulama arasında en az beş dakika bekleyin. Beklememek sonucunda önceki ürünün etkileri de giderilmiş olabilir veya karşı reaksiyon verebilir.

ÇARŞAFLARINIZI YIKAYIN

Uyuduğunuzda losyonlar, saç jelleri ve bedeninizden ter ile çıkan yağlar yastık yüzü ve çarşaflara bulaşır. Bu bulaşıklık zamanla birikerek cildiniz temiz olsa dahi yattığınızda erken kirlenmesine ve gözeneklerinizin tıkanmasına yol açacaktır. Bu nedenle haftalık olarak yatak örtüsü ve yastıklarınızın yüzlerini yıkamayı ihmal etmeyin. Hiç olmazsa, haftalık olarak yeni bir yastık kullanın.

BRONZLAŞMA KABUSUNUZ OLMASIN!!

İlk sekiz saat ya da kendinize bronzlaştırıcı uyguladıktan sonra, cildiniz, güneş ışığından serbest radikal hasarına karşı özellikle hassastır.

Araştırmacılar deriye uygulanan brozlaşma losyonunun içindeki bronzlaşma maddesinin güneşe maruz kaldıktan kırk dakika sonra bir serbest radikal olan dihidroksiaseton (DHA)’un %180 oranında yükseldiği tespit edilmiştir.

Ayrıca, bronzlaşma losyonundaki diğer madde olan erythulose benzer bir tepki olarak üretilir. Araştırıcılar, bu maddenin güneş ışığındaki ultraviyole ışınla temas etmesi halinde serbest radikal haline dönüştüğünden şüphe etmektedirler.

UYARI: Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bronzlaşma losyonu uyguladıktan en az 12 saat için aşırı güneş ışığına maruziyetten kaçınmalısınız.

KOKMUŞ İZMARİTLERDEN SAKININ!!!

Sigara bilindiği gibi cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Hem sigara içiyor hem de vücudunuzu içeriden temizleyen gıdalar tüketmiyor ve kürler uygulamıyorsanız 25’li yaşlarda 35 yaş göstermeniz kaçınılmazdır. Çünkü sigara yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Sigara, vücudun güneş görmeyen derisinde dahi kırışıklıklara yol açmaktadır. Yüze gelince, zaten erken kırışacak olan derideki çizgiler daha derin bir boyut kazanacaktır.

GÖZ ÇEVRESİ

Gerçekten göz çevresi bakım kremine gerek var mı? Evet var!!! Çünkü göz çevresi tıpkı dudaklarınız gibi hassas ve nazik bir deriye sahiptir ve bu nedenle özel kremler ile tedavi edilmesi gerekiyor.

Göz çevresi kremleri yüz için tasarlanmış ürünler dışında retinol, AHA ve glikolik asit gibi potansiyel olarak tahriş edici içeriği daha az düzeyde içermelidir.

DOUBLE CİLT KORUMASI

Yüzünüzde UV korumalı kremlerin uygun bir miktarını uygulamak için en az bir çorba kaşığı güneş koruyucu (30 SPF) kullanmanız gerekir. Ancak, tabiî ki bu böyle değil. Ama kim bu kadar losyon üzerinde katman ister? Daha münasip bir yolu var.

Bir kat uygulayın, sonra UV ışınlarına doğal bir bariyer olması için titanyum veya çinko oksit içeren bir mineral tozu yada güneş kremi ile aşılanmış bir yolu takip edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cansız Saçları Canlandırma
EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?
Doğal Meyve Asitleri ile Cildinizi Şımartın
Kadınlarda saç dökülmesi için doğal çözümler
Fondöten Çeşitleri Nelerdir?
Kırışıklık İçin Doğal Çözümler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.