Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

ÇİLEK YEMENİZ İÇİN 10 NEDEN

Taze veya dondurulmuş olsun çilek hepimiz için çekici meyvedir. Çekici olmasının yanında sağlık açısından son derece faydalı bir pakettir. Çilek hayranı olsanız da olmasanız da, çilek antioksidan (C vitamini gibi) bakımından son derece güçlüdür. Göz sağlığından kırışıklık gidermeye kadar çileğin şaşırtıcı olan 10 faydasını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar

1- ÇİLEK BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR

Çilek C vitamininin mükemmel bir kaynağıdır. C vitaminini insanların dışında çoğu memeli vücutlarında üretemez ve dışarıdan alınmak zorun

dadır. Bir porsiyon çilek günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını (51.5 mg) içerir. C vitamini bilindiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirici yönünde çalışan bir antioksidandır.

2- GÖZ SAĞLIĞI

Çilekteki antioksidan özellik göz merceğinin katarakt –göz merceğinin üzerindeki bulutlanma- olmasını önlemektedir. Bu hastalık ileride körlüğe yol açabilmektedir. Gözlerimizin, lens bölümündeki proteine zarar verebilen güneş ışınlarından gelen serbest radikallere maruziyetten korunması için C vitaminine gereksinimi vardır. C vitamini ayrıca gözün kornea ve retina güçlenmesinde de önemli bir rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

3- KANSER İLE MÜCADELE

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağladığı için kanser ile mücadelede önemli rol oynar. Çilekteki “ellajik asit” olarak adlandırılan fitokimyasal, kanser hücresi büyümesini bastırarak anti -kanser özelliği göstermektedir. Çilek [ ayrıca] lutein ve zeathancin antioksidanlarını da içerir. Bu antioksidanlar serbest radikallerin bizim hücrelerimiz üzerinde yapabileceği potansiyel olumsuz etkisini nötralize eder.

4- KIRIŞIKLIKLARA KARŞI KORUMA

Çilekteki C vitamininin gücü devam ediyor. Bu güçlü antioksidan sayesinde cildin esnekliğini ve dayanıklılığının geliştirilmesine yardımcı olan kollajen üretimi için hayati önem taşımaktadır. Bizler yaşlandıkça kollajen kaybederiz ve fatura bize kırışıklık olarak kesilir.

Çileğin yanı sıra C vitamini açısından zengin besinler yiyerek daha sağlıklı, daha genç görünümlü bir cilde sahip olmanız mümkün. Kore Cumhuriyeti Hallym Üniversitesi’ndeki araştırmacıların bulgularına göre, çilekteki ellagik asit kırışıklıkların gelişimindeki iki önemli faktör olan kollajen yıkımını ve inflamatuar yanıtı önlemektedir.

5- KÖTÜ KOLESTEROLLE MÜCADELE

Kadınlar arasında ölümün önde gelen nedenlerinden biri kalp hastalıklarıdır. Çilek yapısı itibari ile kalp sağlığını güçlendirici bileşikler içermektedir. Ellagic asit ve flavonoidler veya fitokimyasallar – çeşitli yollarla kalp sağlığını olumlu etkileyecek antioksidanlardır. Bu antioksidanlar kötü kolesterol olan LDL ile mücadele ederek arterlerde plak oluşumunu önler. İkincil olarak ise kalp için iyi bir anti – enflamatuar etkisi sağlamaktadır.

6- İLTİHABI AZALTIR

Çilek bulunan antioksidanlar ve fitokimyasallar, artrite neden olan eklem iltihabı ve aynı zamanda kalp hastalığına yol açabilen iltihabı azaltabilir. Harvard School Halk Sağlığı tarafından yapılan bir çalışmada haftada 16 veya daha fazla çilek yiyen kadınların vücutta iltihap göstergesi olan C – reaktif protein (CRP) yüksek seviyelerde olmasının yüzde 14 daha az olduğunu gösteriyor.

7- KAN BASINCINI DÜZENLER

Potasyum kalp sağlığı bakımından diğer önemli mineraldir. Porsiyonda 134 mg ptasyum bulunmaktadır. Potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve hatta sodyumun olumsuz etkilerine karşı bir tampon olarak hareket ederek yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. LDL, iltihap ve yüksek tansiyonu azaltılması üzerindeki etkisiyle, çilek, kalp sağlığı için önemli bir ünvanı hak etmektedir.

8- LİF ORANI YÜKSEK

Lif sağlıklı bir sindirim sistemi ve sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi açısından bir zorunluluktur. Doğal lif kaynağı olan çileği bir porsiyonu 2 gram lif içermektedir. Lif noksanlığından kabızlık ve divertikülit  olmak üzere iki önemli sorun bulunmaktadır ve 60 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 50 kadarını etkilemektedir. Lif ayrıca tip 2 diyabetle mücadelede önemli bir unsurdur.

9- KİLO YÖNETİMİ

Kilonun ideal seviyede tutulması sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Sınıfının en iyilerinden olan bu şifalı bitki, porsiyon başına 28 kCal civarındaki kaynak ile düşük kalori, yağsız ve hem sodyum hem de şeker oranı düşüktür. Tüm bunlar bir araya geldiğinde sağlıklı kilonun korunmasında doğal bir besindir.

Çilek toplam şekerler başına 4 gram ile oldukça düşük olan doğal şeker içerir ve toplam karbonhidrat içeriği ise yarım dilim ekmeğe eşdeğerdir. Sizin yiyeceğiniz 1.5 bardak çilek size yaklaşık 100 kalorilik bir hizmet sunacaktır.

10- DOĞUM ÖNCESİ SAĞLIK

Gebe kadınların da sıklıkla çilek tüketmesi gerekir. Folat gebe veya gebe kalmaya çalışan kadınlar için önerilen bir B vitaminidir ve çilekte servis başına 21 mcg bulunmaktadır. Folat bebeğin beyin, kafatası ve omurilik gelişiminde yardımcı olmak için gebeliğin erken dönemlerinde gereklidir ve çilek, folik asit spina bifida gibi bazı doğum kusurları önlemeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BLOND PSYLLİUM
IDEBENONE
TRİCHOPUS ZEYLANİCUS
PİRÜVAT
KONJUGE LİNOLEİK ASİT
ALFA –GPC
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.