CİLT BAKIMIcilt-bakimi

İyi bir cilt bakımı (güneşten korunma ve nazik temizlik dahil) uzun vadede daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.

Yoğun bir cilt bakımı için yeterli zamanınız yok mu? Buna zaman ayırmaya çalışmanız karlı çıkmanızı sağlayacaktır. Çünkü iyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri doğal yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olur ve çeşitli cilt problemlerini önleyebilir. Aşağıdaki beş akıllı ipuçları ile etkili bir cilt bakımına başlayabilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

Güneşten korunun.

Cildinize özen göstermenin ve ona bakmanın en önemli yollarından birisi güneşten korumaktır. Bir ömür boyu güneşe maruz kalmak ciltte kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir. Hatta bunların yanı sıra cilt kanseri riskini de arttırabilir.

Eksiksiz güneş koruması için:

  • Güneş kremi kullanın. SPF değeri en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanınız. Her iki saatte bir uygulayın ve yüzme veya terleme durumlarında daha sık uygulayın.
  • Güneş ışınlarının en dik geldiği sabah 10 ile öğleden sonra 2 arası güneşten korunun.
  • Koruyucu giysiler giyin. Sıkı dokunmuş uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve geniş kenarlı bir şapka ile cildinizi ışınlardan koruyun. Özellikle dışarıda güneş altında çokça vakit harcayan kişilerin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını engellemek için tasarlanmış olan giysileri giymeler önemlidir.

Sigara içmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içmek cildinizin yaşlı görünmesine neden olur ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir. Sigara ayrıca cildin dış katmanındaki ince damarları daraltarak kan akışının yavaşlamasına da neden olur. Dolayısıyla cilt sağlığı için önemli olan besin ve oksijenin taşınması zorlaşır.

Sigara ayrıca cilde güç ve elastiktik kazandıran kolajen ve elastinlerde de hasara yol açabilmektedir. Sigara içerken tekrarlanan gözünü kısma, dudağını büzme gibi yüz ifadeleri de uzun vadede kırışıklıklarda artışa katkı sağlayabilir.

Eğer sigara içiyorsanız, cildinizi korumak için en iyi yolu bırakmaktır. Sigaranın cilt sağlığı dışında vücudun genel sağlığı açısından da önemli bir risk olduğu zaten herkesçe malumdur.

Cildinize nazik davranın.

Günlük temizlik ve tıraş cildinizde rahatlama sağlar. Cildinize nazik davranmak için:

Banyo süresi sınırlayın. Sıcak su ve uzun süreli duş veya banyo cildinizdeki yağları alır. Bu nedenle sıcak sudan ziyade ılık su kullanın ve süreyi de kısaltın.

Sert sabunlardan kaçının. Güçlü ve sert sabun ve deterjanlar ciltteki yağın kaybolmasına ve ciltte kuruluğa yol açabilir. Bunların yerine hafif temizleyiciler tercih edin.

Dikkatlice tıraş olun. Cildinizi korumak ve yeterince yağlamak için tıraş öncesi tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. Tıraş için temiz ve keskin bir jilet kullanın. Kılların çıkış yönüne doğru tıraş bıçağını kullanın, ters yöne doğru kullanmayın.

Dokundurarak kurutma yapın. Cildinizi yıkadıktan veya banyodan sonra havluyu sürtünme yaratmadan cilde yumuşakça vurarak kurulayın. Bu şekilde hem cildiniz daha nemli kalır hem de tahriş olmaz.

Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuru ise, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF değeri olan bir nemlendirici tercih edin.

Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı bir diyet ile beslenmek hem kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur hem de cilt sağlığınıza fayda sağlar. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız proteinli yiyeceklerden tüketin. Diyet ile akne arasındaki ilişki net değildir ancak bazı araştırmalar C vitamini bakımından zengin olan, düşük miktarda sağlıksız yağ ve işlenmiş rafine karbonhidratlar içeren diyetlerle beslenenlerin daha genç görünüme sahip bir cilde sahip olduklarını göstermiştir.

Stresi yönetin.

Kontrolsüz stres cildinizin daha duyarlı hale gelmesine yol açabilir, akne ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Bu nedenle sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir vücut için stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenmek gerekir. Makul sınırları ayarlayın, yapılacaklar listesini hazırlayın ve yapmaktan zevk aldığınız şeylere vakit ayırın. Bunların dışında kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genellikle strese karşı etkili aktiviteler yapabilirsiniz. Mesela müzik dinlemek, kitap okumak, banyo yapmak, yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek gibi örnekler sıralanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaş Arası Kırışıklık Tedavisi
Kalçalarınızı Forma Sokun
Aktinik Keratöz
Cildin Düşmanları
Kırışıklık
El ve Tırnak Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.