CİLT ÇATLAKLARIcilt çatlakları

Erkek ve kadınlarda vücudun uyluk, kalça, göğüs, üst kollar gibi cilt bölgelerinde çatlaklar meydana gelebilir. Cildin orta tabakası olan dermise ulaşan çatlaklar şekil olarak belirgin olur.

Hamilelik, kilo alma, ya da aşırı kilo kaybı ile gerilmiş olan cildin kendini tekrar toparlayamaması ve eski niteliğine kavuşamaması sonucu bu çatlaklar oluşur. Çatlaklar genellikle kırmızımsı veya morumsu şekilde başlayıp daha sonra hale parlak hale gelir. Cilt gümüş renkli veya beyaz çizgili şekilde görünür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt çatlakları için birçok tedavi seçeneği bulunmakta ama bunların hiçbiri yüzde yüz etkili değildir. Tedavinin başarı düzeyi cildinizde oluşan hasar, cilt tonu, yaşınız ve takip ettiğiniz diyet gibi bazı faktörlere bağlıdır.

Tedaviler ise şunlardır:

 • Cerrahi yöntemler: Dermabrazyon, kimyasal peeling veya lazer cerrahisi
 • Losyonlar ve kremler. Reçete edilen Retin-A veya Tazorac jel ya da kremleri kollajenleri uyararak zamanla çatlakların iyileşmesine yardımcı olur. Sadece pembe ve mor renkli olanları kaybolabilir. Gri / beyaz olanları olgundur ve tedaviye yanıt vermez. “Lac-hidrin losyon” gibi reçetesiz bulabileceğiniz ürünler cildi nemlendirerek kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Hamile iseniz ve çatlaklar konusunda endişe duyuyorsanız hamileliğinizin başlangıcında doktorunuzla konuşun. Hamilelik sırasında normal aralıklarda alınan kilolar ciltte çatlama riskini azaltır.

Önlemek Mümkün Mü?

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yazık ki, çatlakları önlemenin herhangi kesin bir yolu yoktur. Bu sorunu kökten çözecek bir krem, losyon ya da başka ürün bulunmamaktadır. Eğer ürünlerin üzerinde bunu iddia eden ibareler varsa da reklam amaçlıdır ve inandırıcı değildir.

Cildinizin pürüzsüz ve daha tonlu görünmesi ve daha iyi hissedilmesi için düzenli olarak zengin içerikli bir losyon ya da krem kullanılması önemlidir. Bu şekilde düzenli bir cilt bakımı aynı zamanda kaşıntı ve tahrişleri de en aza indirir. Özellikle nemlendiricili bileşenlere sahip olanları önerilmektedir.

Bazı çatlaklar doğal şekilde soluk ve gümüş renginde görünürken bazıları da koyu renkli ve daha belirgindir. Çatlakları tedavi etmek için en iyi zamanlama henüz kırmızımsı renkte iken yapılmalıdır. “Soğan özü” ve “hyaluronik asit” karışımı ile yapılan jeller yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, bu jeli günlük olarak kullanan insanların ciltlerindeki çatlak görünümleri 12 hafta sonra soluk ve daha az belirgin bir hal aldığını göstermiştir.

Başka bir seçenek ise cildiye uzmanlarının reçete edebildiği “retinoid” dir. Bu bileşen, hücre yenilenmesini hızlandırır ve yeni kolajenlerin büyümesini teşvik eder. Hamile veya emzirenlerin retinoid kullanması önerilmez.

Cilt çatlakları için uygulanan diğer bir seçenek ise lazer teknolojisidir. Kolajen büyümesini artırır ve genişlemiş olan kan damarlarının çekilmesini sağlar. Sonuçları görmek biraz zaman alabilir.

“Dermabrazyon” gibi nazik işlemler de cildin yenilenmesine yardımcı olabilir. Ama çok da büyük bir değişim beklememek lazım.

Bazı kadınlar gebelikten dolayı sahip oldukları mevcut cilt görünümünü kabul etmeye ve alışmaya çalışır. Oluşan çatlakların vücudunun bir parçası olduğu ve herhangi olağanüstü bir çözümünün olmadığını düşünür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çocugun sol kolunda oluşan yanmadan kolda açılmama kasılma gibi aşırı kaşınma deride gerilme gibi olaylar meydana geldi ameliyat yada her hangi bir estetik operasyon gerekirmi önerilerinizi bekliyorum

  Sağlık

  mrb bnde elim kışın çok çatlıyor ve acıyor sıcak suda rahatlıyor neden

  Sağlık

  benim kızımın bacaklarının arka kısımlarında çatlaklar oluştu daha 15 yaşında bunlar geçermi. doktora götürdüm bazı krem ve losyonlar verdi ama fayda etmedi. bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  merhaba benim sıkıntım cildim de ki çatlaklar bide leke oldu cabası ne yapsak kurtulamadık arkadaş tavsiyesi ALDEVA kremi buldum aldım çok hoş oldum valla aynaya baksam missler giniyim teşekkürler ALDEVA krem…..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayva Çekirdeğinden Yüz Maskesi
Saçınıza Nasıl Güzel Şekil Verebilirsiniz
Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?
SAÇ DÜZLEŞTİRİCİ DOĞAL YÖNTEMLER
Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir
Burun ve Üst Dudak Arasındaki Kırışıklıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.