CİLT GÖZENEKLERİ NASIL SIKILAŞIRCilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır

Cilt gözenekleri nasıl sıkılaşır? Cilt gözenekleri nasıl kapanır? Ciltteki gözenekler nasıl küçültülür? Yüzdeki gözenekleri nasıl küçültebilirim? tarzında birçok soru güzelliğine güzellik katmak isteyenlerin sıkça başvurduğu sorular arasında.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı yöntemlerle gözeneklerin belirginliği azaltılabilir. Sağlıklı bir ciltte gözenekleri görmek zordur. Ancak bazı nedenlerle tıkandıklarında daha görünür hale gelirler. Cilt fırçalama (keseleme), yüz maskesi kullanma, makyaj yapma ve diğer özel tedaviler ile cildinizde gözenekleri gizlemeniz mümkündür.

CİLDİN KESELENMESİ YADA FIRÇALANMASI

#### Makyaj çıkarıcı ürünler kullanın. Makyajların cilt üzerinde birikmesi genellikle gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Bu nedenle cilt fırçalama işleminin ilk adımı makyajları temizlemektir.

 • Mümkünse, doğal bir makyaj çıkarıcı kullanmaya çalışın. Çünkü hazır birçok makyaj çıkarıcı üründe bulunan kimyasallar cildin kurumasına ve pullanmasına yol açmaktadır.

#### Yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Gözeneklerin açılması için herhangi bir özel yüz temizleyicine gerek yoktur. Hatta bu tür ürünlerin içindeki sabun, parfüm ve diğer maddeler ciltteki problemlerin tetiklenmesine bile yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Suyun sıcak değil ılık olduğundan emin olun. Ciltte kızarıklık ve inflamasyon gelişmesi gözeneklerin görünümü için iyi değil.
 • Yumuşak bir havluyla yüzünüzü sürtünme yaratmadan ve hafif vuruşlarla kurulayın. Yüz bölgesindeki cildimiz vücudun diğer taraflarındaki cilde göre daha hassas olduğundan hem diğer uygulamaları yaparken hem de kurulama yaparken nazik olunması önemlidir.

#### Cilt fırçalama için bir ürün kullanabilirsiniz. Bu yolla ciltteki ölü hücrelerin ve yağların temizlenmesi ve dolayısıyla gözeneklerin açılması sağlanır. Aşağıdaki yöntemlerden biri ile cilt fırçalama (keseleme) yapabilirsiniz.

 • Kuru yüz fırçası: Doğal liflerden yapılmış küçük, yumuşak bir fırça satın alın ve yüzünüzü bununla hafifçe fırçalayın. Hem yüzünüz hem de fırça kuru olmalıdır. Gözleriniz, yanaklarınız ve çene etrafındaki alanları hızlı ve kısa vuruşlarla fırçalayın.
 • Peeling ürünleri: Birçok krem, jel ve temizleyici ürün ihtiva ettiği partiküller sayesinde cildin ölü hücrelerinin soyulmasında kullanılabilir. Ancak kullanırken aşırıya kaçılmaması, bazı cilt problemlerinin tetiklenmemesi açısından önemlidir.Cilt Gözenekleri Nasıl Küçültülür
 • Kendi yüz scrub’ınızı hazırlayabilirsiniz. Şeker, bal ve yeşil çay ile hazırladığınız scrub ile cildinize parlaklık kazandırabilirsiniz. Bu tür bileşenler cildiniz için daha naziktir ve inflamasyona neden olmaz.

#### Nemlendiriciler: Cilt fırçalama ve soyma uygulamalarından sonra gül yağı gibi hafif bir nemlendirici sürünüz. Nemlendirici kullanmanız, cildinizi kuruma ve tahrişten koruyacağı gibi gözeneklerin görünürlüğünü de azaltmaya yardımcı olacaktır.

KİL MASKESİNİ KULLANIN

#### Yüz maskesinde önce yüzünüzü güzelce temizleyiniz. Varsa yüzünüzdeki makyaj kalıntıları, kirler ve yağları ılık su ile yıkayarak çıkarın ve ardından kurulayın.

#### Yüz maskesini önce küçük bir alanda test ediniz. Yüzünüzün az bir bölgesine sürerek birkaç dakika bekletin ve sonra çıkarın. Eğer bu test sonucunda uygulama yaptığınız alanda kızarma ve iltihap belirtileri oluştuysa maskeyi kullanmayın. Ancak herhangi bir şikayete neden olmadıysa güvenle yüzünüze kullanabilirsiniz.

#### Maskeyi uygulayın. Maskenin yüzünüzdeki kir ve yağı temizlemesi, iltihaplanma olasılığını düşürecek ve gözeneklerin daha az belirgin olmasını sağlayacaktır.

 • Özellikle kil maskeleri bu amaçlar için idealdir, ancak herhangi bir doğal yüz maskesi de yine faydalı olacaktır. Yoğurt ile kendi maskenizi yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Gözeneklerin büyük göründüğü alanlara yoğunlaşarak yüzünüze uygulayınız.
 • Maskeyi yaklaşık 15 dakika bekletin veya paketin üzerinde belirtilen süre boyunca kalmasına izin verin.

#### Belirtilen sürenin sonunda maskeyi çıkarın. Ilık su ile maskeyi temizleyebilirsiniz. Ardından yumuşak bir havlu ile nazikçe kurulayın. Gözeneklerin küçük görünmesi yüzünüzün daha taze görünmesini sağlayacaktır.

ÖZEL TEDAVİLERİN DENENMESİ

#### “Alfa hidroksi” veya “beta hidroksi” asitleri gibi kimyasal içerikli cilt peeling ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu tür ürünleri kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz ve fırçalamaya gerek kalmadan kullanılabilir.

 • Temiz bir yüz ile işleme başlamak için bu ürünleri kullanın ve 15 dakika veya paketin üzerinde belirtilen süre kadar bekleyin.
 • Süre sonunda temizleyin ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • İlgili ürünü cilt üzerinde çok fazla bekletmeyin. Cilt tahrişine yol açabilir.

#### Siyah noktaları yok etmeyi düşünebilirsiniz. Çoğu güzellik uzmanı siyah noktaların aktif şekilde yok edilmesini ve bu işlemin sıklıkla tekrarlanması tavsiye etmemektedir. Ancak çok fazla göze çarpıyorsa ve aşırı şekilde fazla iseler yok etmek için işlem yapılabilir.

 • İlkin siyah noktalar üzerinde fırçalama yapınız. Daha sonra alan üzerine steril bir bez kullanın. Bakterilerin yayılmasını önlemek için cildi küçük bir höyük içine alın ve parmaklarınızla ilgili dokuyu hafifçe sararak uygulama yapın.
 • Alternatif olarak siyah noktaları temizleme araçları da mevcuttur. Bakteri bulaşmasını engellemek için işlem yaptığınız parmağınıza eldiven giydirdiğinizden emin olunuz.

#### Mikro dermabrazyon işlemi uygulayabilirsiniz. Bu profesyonel tedavi yöntemi ile cildin üst katmanındaki hücrelerin dökülmesi hedeflenir. Yöntem genellikle pahalı olmakta ve sık yapıldığında cilde zarar vermektedir.

GÖZENEKLERİ MAKYAJ İLE GİZELEYİNCilt Gözenekleri Nasıl Kapanır

#### İyi bir nemlendirici ile işe başlayın. Gözeneklerin ilthaplanma ve tahriş sonucu tıkanması daha belirgin hale getirmektedir. Bu nedenle düzenli şekilde nemlendirici kullanarak cilt hidrate tutulur ve bu tür durumların önüne geçilebilir. Ayrıca nemlendirici ile oluşturulan tabaka, kullanacağınız makyaj ürünlerinin içindeki kimyasalların cilde zarar vermemesi için de koruyucu etki oluşturur.

#### Astar kullanabilirsiniz. Nemlendirici uyguladıktan sonra kullanılan ilk makyaj katmanı astardır. Ten renginiz ile karışarak uyumlu hale gelir ve gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlar.

#### Kapatıcı kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz markanın kalitesine göre kapatıcı da cildinizde maskeleyici bir katman oluşturur.

 • Kapatıcı kullanırken miktarını iyi ayarlamanız gerekir. Az miktarda kullanımı cilt kusurlarını gizlerken fazlası ciltte dikkat çekebilir.
 • Kullanacağınız kapatıcı markasını iyi seçiniz. Yanlış bir kapatıcı kullanmanız gözeneklerin kapanmasına ve dolayısıyla daha da belirginleşmesine yol açabilir. Cilt problemlerinize bağlı olarak kullandığınız ve cilt bakım rutinine eklediğiniz kapatıcının problemleri daha da kötüleştirmeyeceğinden emin olun.
 • Her gece makyajınızı çıkarın. Sabahları tıkalı olmayan gözeneklerle uyanmak için her gece uyumadan önce makyajlarınızı çıkardığınızdan emin olunuz.

SİZİN İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Bol su içiniz ve sebze tüketiniz. Cilt bakım rutininizde olumlu değişiklikler yapmanız, yüzünüzde ortaya çıkacak olası iltihaplanmaları önler.
 • Elinizden geldiğince doğal içerikli ürünleri tercih ediniz. Bazı ürünlerin amacı gözenekleri açmak veya temizleme yapmak olmasına rağmen içerdiği kimyasal içerikten dolayı cilde zarar verecek yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle doğal içeriğe sahip çözüm seçeneklerine baş vurunuz.
 • En sevdiğiniz losyonu tıraş kremi ve şeker ile karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün. Güzel bir ev yapımı maske olacaktır.

DİKKAT!!!

Cilt fırçalama ve keseleme yaparken fırçayı çok sert kullanmayın. Aksi halde ciltteki mevcut problemleri daha da kötüleştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyaz Başlı Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır
Rimel Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Susam Yağı
Saç İçin Hintyağı
Kırışıklık Oluşumu Nasıl Önlenir
PARLAK SAÇLAR İÇİN 5 İPUCU
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.