CİLT KANSERİNİN UYARICI BELİRTİLERİCilt Kanseri Uyarıcı Belirtileri

Melanom olmayan deri kanseri belirtileri

Bazal hücre veya skuamöz hücreli karsinom belirtileri farklılık göstermekle birlikte, yumru ve iyileşmek bilmeyen yaralar melanom olmayan cilt kanserlerinin ilk belirtisi olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazal hücreli karsinom baş veya boyun bölgesinde ilkin soluk renkli lekeler veya mumsu saydam bir yumru şeklinde görülebilir. Yumrunun merkezinde kan damarlarını görmek mümkün olabilir veya merkezde bir girinti oluşabilir. Eğer karsinoma göğüs bölgesinde gelişirse, daha çok kahverengimsi bir yara izi ya da ten renginde bir lezyon gibi görünebilir. Kanser ilerledikçe yaralandığında kanama ya da sızıntılara neden olabilir.

Skuamöz hücreli karsinom da yine cilt üzerinde bir yumru olarak kendini gösterir. Bu sert yumrular bazal hücreli karsinomdaki gibi pürüzsüz ve inci görünümlü olmasının aksine yüzeyde daha kaba ve pürüzlü durabilir. Eğer kanser nodül oluşturmazsa muhtemelen kırmızımsı pullu lekeler şeklinde gelişebilir. Normal bir deri döküntüsü bir süre sonra geçerken, bu pürüzlü lezyonlar leke şeklinde kalır ve yavaş yavaş gelişmeye devam eder. Bu kanser türü genellikle baş, boyun, eller veya kollarda bulunmakla birlikte diğer vücut bölgelerinde de örneğin genital bölgede de yara izi ya da cilt kızarıklıkları şeklinde gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazal hücreli ve skuamöz hücreli karsinomlar normal deriden çok farklı görünmedikleri için cilt kanserine ait belirtilerin farkında olmak ve herhangi bir değişiklik fark edilmesi durumunda bir uzmana görünmek önemlidir.

Melanom belirtileri

Melanom deri kanseri belirtileri cilt üzerinde yeni lekeler oluşması veya var olan beneklerin büyüklük, şekil ve renk olarak değişiklik göstermesini içermektedir. ABCD kuralı anormal büyümeleri tanımak için kullanılabilen bir yoldur:

Asymmetry (asimetri): Beneklerin düzensiz bir şekle ve farklı bir yapıya sahip olmasıCilt Kanserinin Uyarıcı Belirtileri

Border (kenar): Düzensiz, bulanık, pürüzlü veya çentikli kenarlar deri kanserinin belirtileri olabilir.

Color (renk): Siyah, kahverengi ya da pembe kahverengi gibi farklı renklerde olabilirler ama renk tonu ya da renk dağılımında değişiklikler olması melanom habercisi olabilir.

Diameter (çap): 6 mm den büyük benler malanom açısından şüphelidir. Daha küçük boyutta olanları da olabilir. Diğer potansiyel melanoma belirtileri şunlardır:

  • İyileşmeyen bir yara
  • İlgili cilt bölgesinin dışına yayılan pigment, kızarıklık veya şişlik
  • Kaşıntı, hassasiyet ya da ağrı
  • Var olan beneklerde sızma, kanama doku ya da ölçülerinde değişiklikler olması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Topuk Ağrısı
Tomoterapi Kanseri Yeniyor
Aort Daralması
Temas Dermatiti
Sinüzit
Kalbiniz Sağlam mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.