CİLT KANSERLERİCilt Kanserleri

Cilt kanserleri melanom, bazal hücre ve skuamöz hücre şeklindedir. Bazal ve skuamöz hücreli türleri yaygın görülmekte ve tedavisi ise oldukça etkilidir. Malign melanomun tedavisi ise daha zor olabilir. Erken tanı ve tedavi melanom kanserine yakalanan kişilerin hayatta kalma oranını artırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ

Melanom erken dönemlerinde herhangi bir belirti vermeyebilir. Ya da ağrı ile birlikte kaşıntı ve kanamaya da yol açabilir.

Çoğu melanom, cilt üzerinde yeni bir büyüme şeklinde başlar. Bu büyüme zamanla renk, şekil ve boyut değiştirebilir. Bu tür değişikliklerin meydana gelmesi erken evrede bir melanom büyümesinin olduğuna işarettir. Fakat melanom gizli bir şekilde gelişmiş olabilir ya da bildik şeklinin dışında farklı bir şekilde de cilt üzerinde varlığını sürdürüyor olabilir. İyileşmeyen bir çürük görüntüsü olabilir veya el tırnağı ya da ayak tırnaklarının altında kahverengi veya siyah çizgiler şeklinde bir görünüm oluşturabilir.

CİLT KANSERİNİN NEDENLERİ

Cilt kanserleri cilt hücrelerinin DNA’sında mutasyonlar yani hatalar meydana geldiği zaman ortaya çıkar. Meydana gelen bu mutasyonlar hücrelerin kontrol dışı şekilde büyümesine ve çoğalmalarına yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

KANSERLİ CİLT HÜCRELERİ

Cilt kanseri cildin en üst tabakası olan epidermiste başlar. Epidermis vücudu dışarıdan koruyan ince bir koruyucu tabakadır. Epidermiste üç çeşit hücre bulunmaktadır:

Skuamöz hücreler cildin dış yüzeyinin hemen altında yer alır ve cildin iç astarı olarak işlev görür. Yeni cilt hücrelerini üreten bazal hücreler ise skuamöz hücrelerin altında yer alır. Diğer hücre türü olan Melanositler ise cilde normal rengini veren melanin pigmentlerini üreten  ve epidermisin alt kısmında yer alan hücrelerdir. Melanositler siz daha fazla güneşe maruz kaldığınızda cildin alt tabakalarındaki hücreleri korumak için daha çok melanin üretmeye başlar.

 Cilt kanserlerinin nerede başladığı hem tipinin belirlenmesi hem de uygun tedavinin belirlenmesi için belirleyici olmaktadır.

ULTRAVİYOLE IŞIĞI VE DİĞER POTANSİYEL NEDENLERİ

Güneş ışığı ve solaryumda kullanılan ışınların içerisinde yer alan ultraviyole ışınları (UV) cilt hücrelerinde DNA hasarına yol açabilmektedir. Ama normal şekilde güneşte kalıp güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanserlerinin gelişimini açıklamamaktadır. Bu durum toksik maddelere maruz kalma veya bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum gibi cilt kanseri riskine katkıda bulunabilecek diğer faktörlerin de etkili olduğuna işaret etmektedir.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR

Cilt kanseri ve aktinik keratoz olarak bilinen prekanseröz deri lezyonların için önerilecek tedavi seçenekleri lezyonların büyüklüğü, tipi, derinliği ve yerine bağlı olarak değişecektir. Cilt yüzeyindeki sınırlı bir alanda ortaya çıkmış olan büyümeler için öncelikle cilt biyopsisi yapılarak belki de tedaviye ihtiyaç olmadığı tespit edilebilir.

Ek tedavi uygulanması gerekli görülürse aşağıdaki seçeneklere başvurulabilir:

– Dondurma: Doktorunuz sıvı nitrojen (kriyoterapi) ile dondurma yaparak aktinik keratoz ve bazı küçük, erken evredeki cilt kanserlerini yok edebilir.

– Eksizyonel cerrahi: Bu tür tedavi herhangi bir cilt kanseri için uygun olabilir. Doktorunuz bu cerrahi işlem sırasında cildinizdeki kanserli dokuyu ve çevresindeki sağlıklı dokuyu keserek alır. Tümör etrafındaki cildin daha fazla alınması da bazı durumlarda tavsiye edilmektedir.

– Mohs cerrahisi: Bu prosedür, yinelenen veya zor tedavi edilen bazal ve skuamöz hücreli karsinomları içeren daha büyük deri kanserleri içindir. Bu prosedür öezellikle  daha fazla cildin bırakılmasının önemli olduğu burun gibi cilt bölgelerinde uygundur.

Mohs cerrahisi sırasında, doktorunuz cildinizi katman katman alır ve mikroskop altında inceler. Ta ki anormal cilt hücreleri ile karşılaşmayana kadar. Bu işlem kanserli hücrelerin etrafındaki sağlıklı cilt hücrelerinin fazla alınmamasını sağlar.

– Küretaj ve electrodesiccation veya kriyoterapi: Doktorunuz ciltteki büyümelerinin çoğunun cerrahi işlemle aldıktan sonra dairesel bıçak şekilli bir cihaz kullanarak kanser hücrelerinin katmanlarını sıyırır. Elektrikli iğne ise kalan kanser hücrelerini yok eder. Bu prosedürün değişik versiyonlarında sıvı nitrojen tedavi edilmiş alanın kenarlarını dondurmak için kullanılabilir.

Bu basit, pratik prosedürler bazal hücre kanserleri ya da ince skuamöz hücre kanserlerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

– Radyasyon tedavisi: Radyasyon terapisi (radyoterapi) kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X-ışınlarını kullanır. Radyoterapi, kanserin ameliyat ile tamamen kaldırılamadığı durumlarda başvurulacak bir seçenek olabilir.

– Kemoterapi: Kemoterapide kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanılır. Derinin üst tabakası ile sınırlı kanserler için, kremler ya da anti-kanser ajanları içeren losyonlar ile cilde doğrudan tatbik edilebilir. Sistemik kemoterapi vücudun diğer bölgelerine yayılmış deri kanserlerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

– Fotodinamik tedavi: Bu tedavi kanser hücrelerini ışığa karşı duyarlı hale getiren lazer ışınları ve ilaç kombinasyonundan oluşmaktadır. Kanser hücreleri bu şekilde lazer ışığı ve ilaçların kombinasyonu sayesinde yok edilir.

– Biyolojik tedavi: biyolojik tedavi terapi kanser hücrelerini yok etmek için vücudun bağışıklık sistemini kullanır.

CİLT KANSERİNİN ÖNLENMESİ

Çoğu cilt kanseri önlenebilir. Aşağıdaki bazı önleyici ipuçları vücudunuzun cilt kanserlerinden korunmasına katkı sağlayacaktır:

– Güneşin en dik açıyla geldiği gün ortasında dışarı çıkmaktan ve güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının. Açık hava aktivitelerinizi gökyüzünün bulutlu olduğu zamanlarda ya da ışınların en dik şekilde geldiği 11 ile 15 saatleri dışındaki diğer saatlerde yapmaya çalışın. Vücudumuz ultraviyole radyasyonuna yıl boyunca maruz kalır ve bulutlar bu tür zararlı ışınlara karşı çok az koruma sağlar. Dolayısıyla güneşin en güçlü geldiği saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçınmanız hem cildinizi yanmaktan koruyacak, hem bronzlaşmasını önleyecek, hem de cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların gelişmesine önlem olacaktır. Güneş ışınlarının ciltte biriktirmiş olduğu ultraviyole radyasyon ışınları zamanla çok fazla biriktiğinde cilt kanserine neden olabilir.

– Yıl boyunca güneş kremleri kullanınız. Güneş kremleri güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının hepsini filtrelemez. Özellikle melanoma neden olanlar için pek etkili olmayabilir ama güneşten korunmak adına en önemli önlemlerden biri olarak görülebilir. Kullanacağınız güneş kreminin geniş spektrumlu ve SPF değerinin en az 15 olduğu bir güneş kremi olmasına dikkat ediniz. Her iki saatte bir ve yüzme ya da cildin terlemesi durumlarında daha sık şekilde güneş kremini uygulayınız. Elleriniz, yüzünüz, boyun bölgesi, sırtınız, kulaklar vr dudaklar kısacası güneş ışınlarına maruz kalan tüm bölgelere güneş kremini uyguladığınızdan emin olunuz.

– Koruyucu elbiseler giyiniz. Güneş kremlerinin ultraviyole ışınlarından komple bir koruma sağlamadığını yukarıda ifade  etmiştik. Dolayısıyla şapka giyerek, uzun kollu giysiler ve pantolon giyerek cildinizi güneş ışınlarından korumanız önemlidir.

 Bazı firmalar foto koruyucu giysiler de satmaktadır. Bunun için dermatoloğunuzun marka tavsiyesi alabilirsiniz.

– Güneş gözlüklerini de unutmayınız. Her iki ultraviyole türüne (UVA ve UVB) karşı koruma filtresi olan gözlüklerden tercih ediniz.

– Bronzlaşma yataklarından (solaryum) kaçının. Çünkü bu işlemlerde kullanılan ışınların içerisindeki ultraviyole ışınları cilt kanseri riskini arttırmaktadır.

– Güneşe duyarlılaştırıcı ilaçların farkında olun. Reçete edilen bazı ilaç ve antibiyotik içeren reçetesiz ilaçlar, cildi güneş ışınlarına daha hassas hale getirebilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçların yan etkileri konusunda doktorunuza danışınız. Eğer güneş ışınlarına karşı hassasiyeti arttıran bir ilaç ise, cildinizi korumak için ekstra önlemler almanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yemekten Sonra Mide Ağrısı
C Vitamini
Cinsel Organ Siğilleri
Her Zaman Terliyorum
Kaburga Kırıkları
Alo Gıda 174
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.