CİLT KESİKLERİcilt-kesikleri

Ciltte küçük kesikler ve sıyrıklar oluşması günlük yaşamın bir parçası sayılır. En basitinden ekmek dilimlerken bıçak parmağınızda kesiğe yol açabilir veya kaldırımda yürürken dizinizi bir yere sürtebilirsiniz.

Derin ağır kanamaların olduğu veya cilde bir şeylerin saplandığı yaralanmalarda tıbbi yardım alınız. Eğer yaralanma ufak bir kesik veya sıyrık ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kesi yerini temizleyin.
 • İlkin su ve sabun ile ellerinizi yıkayın.
 • Ardından kesik yerini durulayın ya da kir ve kalıntıları soğuk su ile kazıyın. Bölgeyi akan suyun altında tutun veya bir miktar suyu bardakla üzerine dökün. Yarayı temizlemek için sabun kullanın.
 • Yara tahriş olabileceği için küçük kesikler ve sıyrıkların tedavisinde hidrojen peroksit, iyot ya da alkol gibi güçlü temizleme solüsyonlarını kullanmanız gerekmez. Serin, temiz su yarayı temizlemek için yeterli olacaktır.

Kanamanın durdurulması

Az miktardaki kan yara üzerinden temizlenebilir. Küçük kesikler ve sıyrıklar genellikle kendiliğinden kanamasını durdurur. Baş bölgesi ya da ellerde daha fazla damar bulunduğu için kesiklerinden daha fazla kan gelebilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Kanamayı durdurmak için, nazik bir şekilde temiz bir bez ya da gazlı bez kullanılarak ilgili bölgeye doğrudan basınç uygulanır. Sürekli basınç uygulamak suretiyle tutmaya devam edin.

Kanamanın durup durmadığını anlamak için bezi kaldırıp bakmayın. Çünkü yara tekrar kanamaya başlayabilir. Eğer kan bezin yanından sızıyorsa üzerine bir miktar daha koyarak daha fazla basınç uygulamaya devam edin.

Kesilen yer eliniz veya kolunuzda ise ilgili bölgeyi başınızın üstüne yükseltmeniz kanamayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Eğer kesikten kan fışkırıyor ya da kanamayı durduramıyorsanız hemen tıbbi yardım alınız.

Ne zaman doktora danışmalı

Çoğu ufak kesik ve sıyrıklar doktor bakımı gerektirmez ama aşağıdaki özelliklere sahip yaralanmalarda tıbbi yardım almanız gerekebilir:

 • Yaralanma yüzünüzde ise
 • Kesik bir santim veya daha fazla derin ise veya yağ ve kas tabakasını görebiliyorsanız, bunlar dikiş gerektirebilen belirtilerdir.
 • Yaranın üzerindeki kir veya kalıntıları alamıyorsanız
 • Bir delinme ya da kesilmesi olmakla birlikte son 5 yılda tetanos aşısı olmadıysanız
 • Yaralanma bir hayvan ya da insan ısırması sonucu gerçekleşmişse
 • Yaralı bölgeyi uyuşmuş hissediyorsanız tıbbi yardım almalısınız.

Kesik veya sıyrıkların kapatılması   

Kanama durduğunda ve yara temizlendikten sonra steril bir bandaj veya gazlı bez ile yarayı sarmalısınız.

Eğer oluşan küçük kesik elbisenin altında ise üzerini açmanız gerekebilir. Ancak çoğu yara için enfeksiyon veya yara açılmasını önlemeye yardımcı olmak için sarılması önerilmektedir.

Günlük olarak pansuman ve bandajlarını değiştirmeye çalışınız.

Antibiyotik merhemler enfeksiyon gelişme olasılığını düşürürler. Gazlı bez veya bandaj uygulamadan önce ince bir tabaka halinde antibiyotik merhemden sürmeniz ilgili bölgeyi temiz ve nemli tutacaktır. Ayrıca yara izi oluşumunu da engelleyecektir.

Enfeksiyon Belirtilerinin İzlenmesicilt-kesikleri-enfeksiyon-belirtileri

Yara iyileşmiyorsa ya da aşağıdaki enfeksiyonlardan belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • Kızarıklık, şişme ve sıcaklık
 • Ağrı artışı
 • Kesilme yerinden irin veya akıntı gelmesi
 • Yüksek ateş
 • Yaranın etrafında kızarmalar

Yara ne zaman iyileşmeye başlar

Küçük kesik ve sıyrıklar birkaç gün içinde kabuk bağlar ve iyileşir. Yaranın kabuk bağlaması yaranın alttan yeni cilt tabakası oluşurken kir veya mikrop kapmasını önler. Kabuk bağladıktan sonra artık sargıya gerek kalmaz.

İyileşen ve kabuk bağlayan yaralar kaşınmaya meyilli olsa da kaşımamak en iyisidir. Kabuk altında yeni cilt oluşması sonucu zaten zamanla kendiliğinden düşer.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok teşekkür ederim böyle sizingibi bilinçli insanalr sayesinde hayatımızı çeşitli tehlikelerden koruyabiliyoruz tekrarteşekkür ederim……

  Sağlık

  Rica ederim Ahmet bey :) Amacımız sadece topluma azda olsa fayda saglayabilmek.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soluk Borusuna Yabancı Cisim Kaçması
Çene Çıkması
Kalp Durmasında Ne Yapılır
Bayılmalarda İlk Yardım
Spinal Kord (Omurilik) Yaralanması
Kene Issırığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.