CİLT KIZARIKLIKLARI NASIL GİDERİLİRCilt Kızarıklıkları Nasıl Giderilir

Cildimiz vücudun en büyük organıdır. Vücudumuzu patojenlerden ve sıvı kaybından korumaya çalışırken aynı zamandan birçok faktörden de etkilenmektedir. Bu faktörlerin başında ne yediğimiz, neler tükettiğimiz ve tür kimyasallara maruz kaldığımız gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ciltte kızarıklık oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi “rozasea” hastalığıdır. Bu hastalık kroniktir ve ısıya, güneş ışınlarına, bazı gıdalar ve alkole maruz kalma ile tetiklenmektedir. Cilt ayrıca sedef hastalığı, egzama ya da aşırı şekilde güneşli ve kuru havaya maruz kaldığında da ortaya çıkmaktadır. Kızarıklığı gidermek için aşağıdaki çözüm seçenekleri faydalı olacaktır.

KURU VE KIZARAN CİLTLER İÇİN YÖNTEMLER

#### Cildinizi nemlendirin. Eğer vücudunuzu nemli tutarsanız kuruma ve kızarma olasılığı önemli ölçüde azalacaktır. Bunun için günde en az 8-10 bardak su tüketmeye çalışın.

#### Güneş koruyucu losyon ile kızarıklıkları önleyebilirisiniz. Kullanacağınız güneş kreminin UVA ve UVB ışınlarını bloke edebilen bir krem olması önemlidir. Güneş kremini günlük olarak ve havanın güneşli olmasını beklemeden kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Günde birkaç kez nemlendirici uygulayınız. Özellikle duştan çıktığınızda ve ellerinizi yıkadığınızda uygulamaya çalışın. Cilt tipi kuru olanların ise daha sık aralıklarla nemlendirici kullanmaları gerekir. İyi bir nemlendirici için aşağıdaki özellikleri bulundurmasını göz önünde bulundurun:

 • Seramitler: Su tutma ve kızarıklıkları gidermede destekleyicidir.
 • Dimetikon ve gliserin: Vücuttaki suyu cilde doğru çeker.
 • Hiyalüronik asit: Seramidlere benzer şekilde su tutmak için hyaluronik aside yardımcı olur.
 • Lanolin, mineral yağı ve saf vazelin: Bu maddeler cildin banyo sırasında kazandığı nemin korunmasına yardımcı olur.

#### Uzun süreli ve sıcak duşa ara verin. Sıcak su cildin doğal yağlarını ve nemini alarak kuru, pullu ve muhtemelen kızarmış bir cilde neden olur. Bu nedenle duşu 10 dakika ile sınırlayınız.

 • Yulaf ezmesi banyosu deneyebilirsiniz. Yulaf ezmesi, tahriş olmuş cilde yardımcı olur ve zehirli meşe ve suçiçeği gibi şeylerin neden olduğu kızarıklıklar içinde kanıtlanmış bir çaredir. Yenilebilir yulaf ezmesi ya da mağazalardan satın alacağınız yulaf ezmesinden hangisi sizin için uygunsa alıp banyonuzda kullanabilirsiniz.

#### Sadece kokusuz ve organik sabunlarla yıkanın. Kuruluğa ve tahrişe neden olabilen tüm parfümlü ve renkli sabunlardan kurtulun. Bunların yerine, Shea ve kakao yağı gibi doğal içeriklere sahip sabunlar tercih ediniz.

#### Kimyasallarla temastan kaçının. Ağartıcı, saç boyası veya diğer kimyasal çözücüler gibi kimyasallarla temas etmeniz de ciltte kızarmaya yol açabilir.

#### Ciltte meydana gelen kızarıklığın nedenini bulmak için kendinize birkaç soru sorunuz. Özellikle yakın geçmişte uyguladığınız cilt bakımına yoğunlaşın.Cilt Kızarıklıkları Nasıl Geçer

 • Son zamanlarda yeni ürünler kullanmaya başladınız mı? Özellikle retinoidler gibi akne tedavisinde kullanılan ürünler kızarıklığı tetikleyebilir.
 • Kendiniz cildinizi tahriş etmiş olabilir misiniz? Cildinize fazla keseleme yaptınız mı? Genel bir kural olarak, cilt ile daha az temas kir, yağ ve mikrop bulaşması açısından daha iyidir.

#### İyileştirici özelliklere sahip diğer jel ve kremler kullanabilirsiniz. Ciltteki kızarıklığı gideren birçok krem ve jel ürünü bulunmaktadır. Ancak kullanmaya başlamadan önce küçük bir test yapılması önerilir. Kullanılabilecek bu ürünlerin başlıcaları şunlardır:

 • Hidrokortizon krem: Genellikle günde dört kez uygulanır. Hidrokortizon ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık için etkisi kanıtlanmış bir krem türüdür.
 • Aloe-vera jeli: Aloe vera jeli ise genellikle iltihaplanma ile savaşarak kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olan topikal bir jeldir. Aloe-vera aynı zamanda tahriş olmuş cildi de yatıştırır. Aloe vera jelini doğrudan bitki yaprağını edinip kullanabileceğiniz gibi bu içeriğe sahip hazır ürünler de kullanabilirsiniz.

ROSACEA HASTALIĞININ TEDAVİSİNİ YAPIN

#### Topikal ilaç ile tedaviye başlayın. Genellikle yüz bölgesinde başlayan rosacea belirtileri, kalıcı kırmızı lekeler, aralıklı kızarmalar, küçük kırmızı topaklar veya belirgin kan damarlarını içerebilir. Eğer rosacea belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza danışınız ve muhtemelen aşağıdaki topikal tedaviler önerilecektir.

 • Metronidazol ilaçlar da dahil olmak üzere topikal antibiyotikler (Metrocream, Metrogel gibi)
 • Topikal tretinoinler (Atralin, Renova gibi)
 • Benzoil peroksit ve azelaik asit gibi topikal soyucular (Azelex, Finacea gibi)

#### Oral antibiyotikler de reçete edilebilir. İltihap ve kızarıklıkları topikal antibiyotiklere göre daha hızlı azalttığı için rosacea tedavisinde kullanılır. Bu antibiyotikler ishal, bulantı ve kusma gibi ciddi yan etkilere neden olabilecek “tetrasiklin”, “minosiklin” ve “eritromisin” etken maddelerini içerir.

#### Eğer topikal ve oral antibiyotikler de etkisiz kalırsa “izotretinoin” etken maddeli Accutane gibi ilaçlara başvurulabilir. İzotretinoin, diğer ilaçlara yanıt vermeyen akne ve rosacea hastalarında kullanılan güçlü bir ilaçtır. Güçlü etkilerinden dolayı depresyon, deri döküntüleri ve eklem ağrısı gibi yan etkileri doktor kontrolünde kullanılmasını gerektirir.Ciltte Kızarıklık

#### Rosacea hastalığını önlemek için gerekli tedbirleri alın. Rosacea, genellikle kronik olmakla birlikte, önlemeye yardımcı bazı tedbirler alınabilir. En çok başvurulan şeyler alkol tüketimini, güneş ve rüzgar, duygusal stres, ağır egzersiz, sıcak veya soğuk havalara maruz kalmayı azaltmaktır.

BİR DİĞER HASTALIK “SEDEF”

#### Sedef hastalığı için topikal krem ​​ve merhemler kullanılabilir. Sedef hastalığı da rosacea gibi kronik olabilir. Ancak kullanılacak uygun krem ve diğer topikal tedaviler ile baskılandığında daha az belirtiye sebep olur ve ciltteki görünürlüğü ortadan kalkmaya başlar.

 • Salisilik asit kullanılabilir. Sedef hastalığın bağlı gelişen pullanmaların dökülmesine yardımcı olur. Ancak çok fazla kullanımı da istenmeyen yan etkilere neden olabilir.
 • Steroid içerikli merhemler deneyin. Bu tür merhemler, inflamasyonun azaltılması, kaşıntının giderilmesi ve psoriatik (sedef hastalığı ile ilişkili) hücrelerin durdurulmasında oldukça etkilidir. Steroid merhemleri sedef tedavisinde önemli yer tutar.
 • Kalsipotrien kullanılabilir. D vitamini ile ilişkili kalsipotriol, özellikle kortikosteroidler ile birlikte kullanıldığında sedef tedavisinde etkilidir. Ancak, aşırıya kaçmadan kullanılması gerekir.
 • Retinoidleri deneyebilirsiniz. Retinoidler, A vitamininin sentetik bir versiyonunu içermektedir ancak genellikle daha az etkili olmakta ve bazı steroid merhemlere göre daha yavaş etki göstermektedir.

#### Fototerapi konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Topikal merhem ile birlikte başvurulan fototerapi ya da ışık tedavisinde ışınlar cildin sorunlu bölgesine yoğunlaştırılır. Hastalara genellikle üç ay boyunca haftada üç kez ışık terapisi uygulanır. Kanser riski taşımakla birlikte ışık tedavisinin çok sayıda araştırmada hastalar tarafından tercih edildiği ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

#### Ağızdan alınan bazı ilaçlar tercih edilebilir. Bu tür ilaçlar topikal ilaçlar ile birlikte kullanılarak sedef hastalığına bağlı olarak sorunlu cilt hücrelerinin aşırı şekilde çoğalması durdurulmaya çalışılır. Ağızdan alınan bu ilaçlar şunlardır:

 • Metotreksat: Bir kemoterapi ilacı olmasına rağmen ciddi sedef hastalığı olan hastalarda da kullanılmaktadır. Önemli yan etkilere neden olabildiği için belli aralıklarla doktor kontrolünde kan testlerinin yapılmasını gerektirir.
 • Oral retinoidler: Topikal retinoidler gibi sentetik E vitamininin bir varyantını ihtiva etmektedir. Ancak kadınlarda kullanılırken doğum kusurları yaratma riskinden dolayı üç yıl boyunca doğum kontrol yöntemleri ile birlikte kullanılması gerekecektir.Ciltteki Kızarıklıklardan Kurtulma

#### Sedef hastalığı için diğer doğal çözümler deneyebilirsiniz. Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış olan ilaçların sedef hastalığına iyi geldiği ve en etkili tedavi seçeneği olduğu bilinmektedir. Ancak doğal ilaçlardan da bazen fayda görülmektedir. Aşağıdaki doğal çözüm seçeneklerine başvurulabilir.

 • Aloe Vera: Aloe vera bitkisinin sedef hastalığı tedavisinde “plasebo” dan biraz daha iyi olduğu tıbbi testler ile görülmüştür.
 • Balık Yağı: Günlük olarak ağızdan alınan balık yağı takviyelerinin şikayetlerde biraz rahatlama sağladığı görülmüştür.
 • Banyo için çözümler: Epsom tuzu, deniz tuzları, yulaf ezmesi ve mineral yağları karıştırılarak hazırlanan banyo suyu ile yıkanmanız cildiniz için genel bir tedavi sağlayacaktır.
 • Kırmızı biber: Bibere kendine özgü ısısını veren “kapsaisin” maddesi aynı zamanda pek çok analjezik ilaçta da kullanılır. Kapsaisinin ciltte kullanılması sedef hastalığı olan kişilerde kaşıntı ve cilt lezyonları azaltmaya yardımcı olur.

EGZAMA DA KIZARIKLIĞA YOL AÇAR

#### Stresi azaltın. Akne problemlerinde olduğu gibi, egzama hastalığında da stres tetikleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle stresi kontrol altına almak için yaşamınızda gerekli değişiklikler yapmalısınız.

#### Hidrokortizon ve steroid kremler kullanın. En çok hafif şiddetteki egzama için kullanılan reçetesiz hidrokortizon kremleri bazı insanlarda kızarıklık ve kaşıntı gidermede de fayda sağlar. Daha ciddi durumlar içinse steroid kremlere gerek duyulabilir.

#### Birkaç çeşit oral ilaçtan birini deneyin. Şu anda egzama tedavisi için aşağıda isimleri verilen ilaç çeşitleri kullanılmaktadır. Bunlardan birisi kullanılabilir.

 • Oral antihistaminikler: “Benadryl” gibi birçok antihistaminik ilaç reçetesiz şekilde alınabilir.
 • Kortikosteroidler: Diğer tedaviler başarısız olursa, doktor kontrolünde kortikosteroidlere başvurulabilir. Bu tür ilaçlarda her zaman ilaç yönergelerini dikkate alınız.

#### Fototerapi deneyebilirsiniz. Şiddetli egzama hastalarında ışık tedavisi fayda sağlayabilir. Doktor tarafından uygulanan bu tedavide cilt hücrelerinin üretimi yavaşlatılarak kızarıklığında azaltılması sağlanır.

GÜNEŞ YANIĞI TEDAVİSİNİ YAPINIZ

#### Kızarıklığı hafifletmek için güneş yanığı olan alanını soğutun. Cildin üzerine soğuk su ile ıslatılmış bir bez koyarak oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Gerekirse bu işlemi tekrar edin.

#### Sık aralıklarla soğuk duş alın veya banyo yapın. Soğuk su ile banyo yapılması güneş yanığından kaynaklanan kızarıklıkların giderilmesinde ve ağrıların hafifletilmesinde etkilidir.

#### Aloe vera veya hidrokortizonlar uygulayabilirsiniz. Gerekirse lokal olarak saf aloe vera jeli veya aloe vera içeren losyon kullanın. Ayrıca %1’lik topikal hidrokortizon kremi de kullanılabilir. İçindeki maddelerden dolayı cildin ısınmasına neden olan diğer losyonları kullanmaktan kaçının.

#### Etkili olduğu söylenen ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz. Güneş yanıklarından kaynaklanan kızarıklıkların tedavisi zaman alabilir. Aloe vera kullandığınız süreçte aşağıdaki diğer doğal ev ilaçlarına da başvurabilirsiniz:

 • HamamelisCilt Kızarıklıkları Nasıl Yok Edilir
 • Sirke (su ile karışık yarı yarıya)
 • Aynısafa merhemi
 • Islak çay poşeti

İpuçları

 • Cildinizi nemli tutmanız onu kurumaktan koruyacaktır. Bu amaçla kaliteli ve etkili bir nemlendirici tercih ediniz. Kimyasal bir içeriğe sahip olan nemlendiricilerden ziyade doğal içeriğe sahip olan bir ürün kullanmaya çalışın.
 • Rosacea sık sık yeniden ortaya çıkabilen kronik bir cilt hastalığıdır. Ancak, en fazla 2 yıl süreyle düzenli bir medikal tedaviye devam eden hastalarda ciltteki kızarıklıkların çoğu ortadan kaybolmaktadır.

Uyarılar

 • Alerjik reaksiyonları önlemek için doktor tarafından tavsiye edilmedikçe 2 yaşın altındaki çocuklarda hidrokortizon kremler kullanmayın.
 • Ayrıca rektal veya vajinal bölgelerde de hidrokortizon kremler ​​kullanmanız önerilmez.

İhtiyacınız olacak şeyler;

 • Lif
 • Aloe Vera
 • Hidrokortizon
 • Güneş kremi
 • Yulaf ezmesi ürünü

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Blefaroplasti Nedir? Niçin Yapılır?
Lazer
Erkekler İçin Yüz Bakımı
Hemanjiom
Botox
Karın Germe
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.