CİLT LEKESİ NEDİR?
Genellikle deride renk değişikliği veya koyu lekeler ile karakterize, bazen hiperpigmentasyon olarak da bilinen akne, beyaz nokta, siyah nokta ya da çoğumuzun alışık olduğu sivilcenin bir sonucudur. Cilt lekeleri için sadece sivilceyi suçlamak doğru değildir, nihayetinde doğumda da doğal olarak ciltte ortaya çıkan leke türleri yer almaktadır.
Cilt sivilcelerinin neden olduğu lekelerin genel olarak iki sebebi vardır. Derideki doğal gözeneklerin doğal vücut yağı ile tıkanması sonucu bakteri ile enfekte olamaları ve başlarının çirkin bir hal alması. Bu enfeksiyon durumu  deride beya nokta veya siyah noktaları oluşmasına davetiye çıkarmaktadır. Daha da kötüsü sivilcelerin sıkma gibi uygunsuz tedavileri yara izi ya da küçük lekelerin oluşmasına yol açar. Beyaz noktaların sıkılması ya da deşilmesi cazip olabilir ama bunu asla yapmayın. Bunun yerine ince bir bez içinde buz küpü sarın ve yaklaşık 2-3 dakika sivilce üzerine uygulayınız. Bu sivilceniz büyümesini yavaşlatacaktır.
Ciltte leke ile cilt tahrişine neden olabilecek bir çok düşmanca faktör bulunmaktadır. Bunlar çok sayıda kimyasallar içeren kirlilik, çok fazla stres ve makyaj sayılabilir. Sigaranın da özel bileşimli kirletici olduğunu bir an aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle siz bu kirliktemn kurtulmak için hafif bir sabun ile günde üç kez veya iki kez düzenli olarak yüzünüzü yıkayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt lekelerini elle yüzünüze dokunulması, giysi ve ya saçınızın yüzünüze sürtünmesi gibi faktörler de artırmaktadır.

Erkek ve kadınlarda stres ve hormonal değişiklikler ile cilt lekeleri gelişebilir. Hormonlardan androjen daha fazla sebum üretmek için yağ bezini uyarır. Sebum cildi yumuşak ve su geçirmez haldeki doğal bir yağdır. Bu yağ ciltteki gözenekleri tıkar, bakterilerin de katkıları ile sivilce ve cilt lekesi oluşumuna zemin hazırlar. Cilt lekeleri yine hormonal değişikliklere bağlı olarak peri menopoz veya menopoz dönemindeki kadınlarda da oluşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavi seçenekleri oral kontraseptifler, oral (anti-inflamatuar ilaçlar), Antiandrojenler (androjen üretimi azaltmak için) ya da doğal alternatifleri içerebilir. Oral kontraseptif yan etkiler bulantı, kilo alımı, lekelenme adet ve göğüslerde hassasiyet yapabilir. Oral kortikosteroidler kilo alımı ve kemik incelmesine neden olabilir. Antiandrojenler düzensiz adet kanamaları ve göğüslerde hassasiyet neden olabilir.

LEKELERLE MÜCADELE Mİ? İŞTE ÇÖZÜMLER!!!
Lekeler, kahverengi lekeler ve çiller için evde hazırlanıp kullanabileceğiniz  gayet etkili sonuçlar veren ilaçları denemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Balı ısıtrak parmaklarınızla hafifçe yüzünüze dokunarak uygulayın. Sonra sıcak su daha sonra da soğuk su ile durulayınız. Bala uygulamadan önce bir miktar buğday tohumu eklenebilir.
 • Lekeli cilt: Artık elma sirkesinin faydaları bir çok bilim insanınca ispatlanmış durumda. Elma sirkesinin faydalarından bir tanesi de yüzdeki lekelerle ilgili. 1 ölçek elma sirkesi ve 8 ölçek su karışımını hazırlayınız.  Bu karışım banyonuzda bir şişe içinde hazır olarak bulunsun. Daha sonra bu solüsyondan günde 1-2 defa uygulayarak durulayınız.
 • Geceleri kokusuz hint yağı veya E vitamini uygulayabilirsiniz.
 • Lekeleri beyazlatmak için çamaşır suyu gibi görev yapan limon suyu
  uygulayabilirsiniz. Limon suyu deride pH dengesini nötralize eder, sizin lekelerinizi önleyerek daha büyük sıkıntıdan kurtaracaktır.
 • Bir limonun suyunda şekeri orta derecede çözündürün. Bir deve saç fırçası ile her çilin üzerine karışımı uygulayın.
 • Bal cilt lekeleri ve sivilce için büyük bir çözümdür. Çünkü bal bakterileri öldürür.

ÇİLLERDE TEDAVİ
Çiller özellikle kış aylarında daha bir solar fakat yaz aylarında güneşle birlikte adeta yüzünüze hücum eder. Çil tedavisinde kimyasal ve lazer tedavisi uygulanmaktadır. Kimyasal tedavide çillerden belki tamamen kurtulmak olmayabilir fakat en azından bu tedavi sonucu çillerin rengi solması sağlanmaktadır. Tedavi sonuçları tüm lekelerde(çil, güneş lekesi, doğum lekesi, yanıklar) lekenin büyüklüğü, derinliği ve bulunduğu yer açısından tedavi sonuçları değişebilmektedir. Bazılarında rengi soldurulabilmekte bazılarında ise tamamen yok edilebilmektedir. Lazer tedavisinde anahtarlı lazerler denilen lazerler uygulanmaktadır. Lazer tedavisinde oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

GÜNEŞ LEKELERİNDE TEDAVİ
Vücudumuzdaki melanosit denilen hücrelerden oluşan melanin pigmetinin vücutta birikmesi sonucu oluşan kahverengi lekelerdir. Özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalan göğüs, yüz, kol gibi açık alanlarda hassas ciltleri daha çok etkilemektedir. Oluşan kahverengi lekelerin büyüklüğüne göre tedavisi planlanır. Hafif küçük lekelerde kimyasal peeling(soyma) yapılarak iyi sonuçlar alınmakta fakat daha derin ve büyük lekelerde lazerle soyma işlemi yapılmaktadır. Cildi hassas olan insanların yaz aylarında güneşlenmemesi özellikle de cilt kanserleri açısından çok önemlidir. Bu insanların yüksek koruma sağlayan kremlerle mutlaka koruma sağlaması gerekmektedir.

HANGİ CİLT LEKELERİ TEDAVİ EDİLEMEZ?
Vücudumuzda bir çok nedenle oluşan( güneş, doğumsal, damarsal, gebelik, hormonsal değişiklikler, akne izleri, çiller, yaşlanmaya bağlı oluşan lekeler) cilt lekeleri vücudumuzun çeşitli yerlerinde çeşitli büyüklüklerde oluşan lekelerdir. Bu lekelrin %90 kadarı tedavi edilebilmektedir. Fakat tamamen giderilemeyen ve sadece soldurmakla yetinilen lekeler de

mevcut durumdadır. Damarsal lekelerde özellikle endiyak lazerle lekelerin ebatına, derinliğine, özelliğine ve yerine göre seans sayısı belirlenerek başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bazı leke tedavilerinde ise lekeleri temizledikten sonra bu lekeler özellikle yaz aylarında tekrardan çıkabilmektedir. Bu tür lekeleri önlemek adına güneşten korunmak çok önemlidir. Özellikle ultraviyole A ve ultraviyole B içerikli olan bir yüksek koruma faktörlü kremle korunma sağlanmaktadır. Bu tür lekeler tekrarladığında yine bir merkeze başvurup aynı yöntemlerden faydalanılabilir.

GEBELİK LEKELERİNDE TEDAVİ
Gebelik lekeleri gebelik döneminde oluşan, doğum kontrol hapları yada hormon hapları kullanımı sonucu oluşan kadınların en çok yüz bölgesinde meydana gelen koyu kahverengi lekelerdir. Daha çok esmer tenli bayanlarda meydana gelir. Bunların tedavisinde lazer ile soyma yöntemi uygulanmaktadır. Kimyasal peeling(soyma) ile de lazer tedavisine bir destek tedavisi uygulanmaktadır. Doğum lekelrine yatkın olan bayanların Özellikle ultraviyole A ve ultraviyole B içerikli olan bir yüksek koruma faktörlü (en az 50 faktörlü) kremle korunma sağlanılmalıdır.

CİLT LEKELERİ

Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı, ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri, hamilelik, aşırı antibiyotik kullanma, yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler, ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bitkisel ürünlerle lekeler, çeşitli yöntemlerle bir süre içersinde kalıcı sonuçlara ulaşıyor. Aynı zamanda bu bitkisel ürünler uygulanırken- ciltte herhangi bir tahriş veya kızarıklık yapmaması avantajdır. 3 ay düzenli uygulanan bitkisel peelinglerle, ciltte yeniden yapılanma ve lekelerin büyük ölçüde açıldığı gözlemlenir.

Kimi lekeler, sivilce izleri ve benzeri tarzıaki sorunların halledilmesi için, üst derinin bir tabaka temizlenmesi zorunludur. Peeling adını verdiğimiz cilt soyma işlemini bitkilerle uygularken, kesinlikle cilde aşırı bir uygulama yapılmamalıdır. Cilt yapısına uygun bitkisel kürlerle bu işlem uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin

Öncelikle cilt, bitkisel bir temizleme jeli ile temizlenmeli, arkasından ince bir tabaka kayısı yağı sürülmelidir. Birer avuç kekik, papatya, limon ve biberiye bitkileri, 1/2 lt. gülsuyunda, bir taşım kaynatılarak süzülür. Daha sonra 2 avuç yeşil kilin içerisine, süzülen bitki ekstresi ile katı bir bulamaç ile oluşturulur. Bir kahve kaşığı adaçayı esansı ilave edilir. Hazırlanan bu karışım ile 4 hafta, haftada bir olmak üzere uygulanır. Bu uygulama sonrasında bitkisel tonik ve nemlendiricisi sürülmelidir.

Kuru Ciltler İçin

Cilt yapısına uygun bir temizleme sütü ile cilt temizlenmelidir. Arkasından göz altı hariç tüm cilde- avokado veya jojoba yağı sürülüp emilimi beklenmelidir. Birer avuç at kuyruğu, mücver çiçeği, bir parça avakado meyvesi, papatya ve hatmi bitkileri 1/2 lt. gülsuyunda bir taşım kaynatılarak süzülür. Hazırlanan bitki ekstresi, 2 avuç toz yosun veya soya unu ile bulamaç yapılarak, içerisine bir tatlı kaşığı arı sütü ilave edilmelidir. Haftada bir gün olmak üzere 4 hafta boyunca bu maske uygulaması yapılmalı, daha sonra bitkisel bir onarıcı ürün sürülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok güzel bilgiler..bizlere bu imkanları sunduğunuz için teşekkurler…çok istifade ettik…beğeni ile takip ediyorum…

  Sağlık

  Bende sizin gibi yorumunu esirgemeyen arkadaşlara tşk ederim… Bilgilerin bir çoğu kaynak sitelerden yada ilgili hekimlerden toplanmıştır ve bir araya getirilmiştir. Tek bir alanda değil sağlık hakkında tüm alanlara hitap eden bir site olmasını amaçlıyoruz. Biraz faydamız olduysa ne mutlu bizlere..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Selülit Tedavisi
Dudak Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Kıl Dökülmesi
Protez Tırnak
Yanak Kırışıkları Nasıl Önlenir
Göğüs Kırışıklığı Nasıl Önlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.