CİLT MORARMASI NEDENLERİCilt Morarması Nedenleri

Ciltteki morluklar veya cilt morarması değişken oranlarda ciddiyet gösteren belirtilerdir. Vücudun bir bölümündeki cildin morarması genellikle başta yaralanma olmak üzere kalp ve akciğer hastalıklarının bir göstergesi olabilir. Ciltteki morarmalar cilt altındaki kan damarlarının bozulması sonucu kanın dışarı çıkması ve kandaki oksijen seviyesinin düşük olmasından kaynaklanır. Suda boğulma yada kronik kalp ve akciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları ile cildin kendinde meydana gelen sorunlar da ciltte morarmalara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir darbe, düşme yada spor esnasında meydana gelen travmalar da cilt yüzeyinde morlukların oluşumuna yol açabilir. Cilt altındaki kan damarlarının bozulması ve cilt altında kanın birikmesi, amfizem ve kronik bronşit de dahil olmak üzere KOAH hastalığı da cilt morarmasının nedenleri arasında yer alır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) cilt morarmasının yanı sıra öksürük, nefes darlığı ve parmaklarda çomaklaşmaya neden olabilir.

Siyanotik kalp hastalığı, kalp durması ve kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları da derinin morlaşmasına neden olan yaygın koşullardandır. Nadiren de olsa pulmoner emboli (akciğere kan götüren damarlarda kan pıhtısının varlığı) gibi bir vaka ciltte morarmaya neden olan ciddi bir durumdur. Sakinleştirici ilaçlar, benzodiazepinler veya uyuşturucu maddelerin aşırı dozda kullanımı, boğulma veya küçük dilin hava yollarında tıkanıklık meydana getirmesi cilt morarmasının olası nedenleri arasında yer alır. İlaveten uzun süreli nöbetler, yüksek rakımlar, soğuk hava yada su ile irtibat halinde olunması da ciltte morarmalara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt morarmalarının hayati tehlike arz etme durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bilhassa cilt morarmalarına eşlik eden dudak yada tırnakların mavimsi olması, göğüs ağrısı, zor soluk alma, bilinç değişiklikleri, hızlı kalp hızı (taşikardi) ve hırıltı varsa böyle belirtiler acil müdahale gerektireceğinden 112’nin aranması son derece yerinde olacaktır.

İlgilenilmeyen, tedavi edilmeyen, yetersiz tedavinin yapıldığı durumlar daha ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına ve şikayetlere neden olabilir. Bunlar arasında beyin hasarı, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği ve durması, enfeksiyonun yayılması ve kanserin ilerlemesi sayılabilir.

Ciltte MorluklarBAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Ciltteki mor alanlara nedenine bağlı olarak farklı belirtiler eşlik edebilir. Bu belirtilerin bazıları hafif olabileceği gibi bazıları ise anında değerlendirilmesi gereken belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ciltteki morarmalara ciltte kuruluk, kolay kanama, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik gibi belirtiler eşlik edebilir. Bunun dışında akciğerlerle ilgili olarak kan tükürme (hemoptizi), berrak, sarı, açık kahverengi ya da yeşil balgam çıkarma, solunum zorluğu, durması ve problemleri ve hırıltılı solunum görülebilir.

Kalp ile ilgili olarak ise kalp durması, göğüs ağrısı, kalp aritmisi, kalbinden normalden hızlı yada yavaş atması ve çocuklarda duruş bozukluğu görülebilir. Diğer yandan ateş ve titreme, bilinç değişimleri ve şiddetli yorgunluk da cilt morarmalarına eşlik edebilir.

CİLT MORARMASI NEDENLERİ NEDEN OLUR?

Kısaca cilt altındaki morarmalara iki faktör neden olabilir. Birincisi cilt altındaki kan damarların zedelenmesi, çürümesi ve kanaması ikincisi ise kandaki şiddetli derecedeki oksijen eksikliği de ciltte morarma ile sonuçlanır.

Cilt ile ilgili olarak ekimoz (derinin büyük bir alanında oluşan çürük), peteşiler (deri üzerinde küçük kırmızı noktalar ile kendini belli eden kan damarlarının bozukluğu) ve purpura (cilt altında kan toplanması) ciltte morarma ile sonuçlanan durumlardır.

Akciğer hava yolları ve akciğer ile ilgili kan damarlarındaki sorunlar ciltte morarmaya neden olabilir. Akciğer ile ilgili olarak astım krizi, bronşiolit (bronşiyollerin viral enfeksiyonu), yabancı bir nesneye bağlı boğulma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH, amfizem ve kronik bronşit gibi), epiglottit (küçük dilin inflamasyonu), akciğer kanseri, obstrüktif uyku apnesi, zatürree, pnömotoraks (akciğerin bitmesi) ve derin ven trombozu ile ilişkili pulmoner emboli (kalp krizi veya inmeye neden olabilir) gibi sorunlar ciltte morarmaya neden olabilir.deride morluklar

Kalbin kendisi yada sinirlerdeki ve kendini besleyen damarlardaki sorunlar da derinin morarmasına neden olabilir. cilt morarmasına neden olabilecek hastalıklar yada sorunlar arasında kardiyojenik şok, kardiyomiyopati (kalp kasının zayıflaması veya anormal fonksiyonu), konjestif kalp yetmezliği (kalbin kan pompalama yeteneğinin bozulması), siyanotik kalp hastalığı ve kalp kapağı sorunları yer almaktadır.

Diğer yandan yukarıdakilerden farklı nedenler de buna yol açabilir. Yüksek irtifada olmak (oksijen yoğunluğunun düşük olması), kanser tedavisi, soğuk hava veya suya maruz kalma, vaskülit veya kan damarının iltihabi durumu, idiopatik trombositopenik purpura (trombositlerin düşük seviyede olması), çeşitli ilaçlar, methemoglobinemi, suda boğulma, fazla dozda kullanılan ilaçlar ve orak hücre hastalığı ciltte moaramaya neden olabilmektedir.

Yukarıdaki nedenlerin çoğu tedavi gerektiren durumlar olduğundan cilt morarması ihmal edilmemelidir. Tedavisi aranmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Yıldıray

    Merhaba benim bi sorum olacak size benim sözlüm alnını vurmuş ve morluk oluşmuş 3 ay geçmesine rağmen geçmedi morluk ve iki tane daha çıktı acaba nedeni nedir cevabınızı bekliyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burunda Yanma Hissi Neden Olur
Diz Kapağı İltihaplanması
Derin Ven Trombozu Tedavisi
Pamukçuk Nasıl Geçer, Doğal Çözümler
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
Beyin Kontrol Yöntemleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.