CİLT YENİLEMEcilt-yenileme

Cilt soyma tedavileri kapsamında cildin hasarlı dış katmanlarının alınarak sağlıklı alt tabakalarının ortaya çıkarılması hedeflenir. Böylelikle altında sağlıklı görünen bir cildin ortaya çıkarmak için cildin en hasarlı dış katmanları kaldırılması ve yeni, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini teşvik ederek daha genç ve güzel bir cilt geri yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzdaki en büyük organ olan cildimiz dışarıdan gelen rüzgar, güneş ve mikrobiyal tehlikelere karşı da ilk savunma hattı sayılır. Cildimizin mükemmel şekilde yerine getirdiği bu önemli görevleri olsa da, zamanla dış katmanı yaşlanarak veya dış çevrenin etkisiyle yaralanarak kırışıklıklar, yara izleri, yaşlılık lekeleri ve renk değişiklikleri gibi belirtiler göstermeye başlar. İşte cilt soyma tedavileri bu tür belirtileri ortadan kaldırarak süreç içinde cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Kozmetik cerrahlar cilt sorunlarını gidermek için birçok çeşitli tekniklere başvurur. Aşağıda isimleri ve ne oldukları belirtilen teknikler en sık kullanılan tekniklerdir:

 • Lazer Cilt Yenileme
 • Kimyasal Peeling
 • Mikrodermabrazyon
 • Dermabrazyon

Lazer Cilt Yenileyici Tedaviler

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer cildin tonusu, yapısı ve görünüşünü iyileştirmek için yüksek konsantrasyonlu ışık enerjisini kullanır. Lazer cilt yenileme nasıl fayda sağlar?

 • İnce çizgiler veya kırışıklıkları en aza indirir.
 • Daha dengeli bir cilt tonu için kahverengi lekeler, kızarıklık ya da renk değişikliklerini tedavi eder.
 • Cildi sıkılaştırır ve kollajen üretimini teşvik eder.
 • Akne veya ameliyat kaynaklı izleri yok eder.
 • İstenmeyen yüz veya vücut tüylerini yok eder.

Ablatif Lazerler

Ablatif lazerler derinin dış katmanlarını kaldırır ve cildin onun yerine iyileşerek yeni bir katman oluşturmasını sağlar. Işının ne kadar derine nüfuz edeceği dalga boyuna bağlıdır. Kozmetik cerrah cilt tipiniz, hedefiniz ve ciltteki soruna göre en uygun lazer uygulamasını size önerecektir. Bugün kozmetik cerrahların çoğu cildin sadece belli olan sorunlu kısmını tedavi eden lazer fraksiyonlarını kullanmaktadır. Bu şekilde lazer ışınlarının güvenle ve en az hasarla cildin daha derin katmanlarına ulaşması mümkün olmaktadır.

Ablative Olmayan Lazerlercilt-yenileme-nasil-yapilir

Bazı lazerler cildin yüzeyini almaz. Bu lazerlere non-ablatif denir. Cilt yüzeyinin alt kısmındaki katmanları ısıtarak yeni kolajenlerin gelişimini teşvik eder ve sayede cildin doğal sıkılığını ve tonunu geri kazanmasına yardımcı olur. Ablative lazerlerden daha yavaş etkisini göstermekle birlikte çalışırken, bu tedavilerin genellikle belli bir etki süresi olmamakta ve cilt görünümünü gençleştirici kalıcı sonuçlar verebilmektedir.

Lazer ile cilt soyma prosedürlerinin etkileri uzun sürelidir ancak bir gecede görünmez. Cildin şekil alması, yeni cilt hücreleri ve kollajenlerin büyümesi gibi tam etkileri için birkaç ay geçmesi gerekir. Ayrıca uygulama yerinde pembe görüntü gibi yan etkilerin geçmesi de birkaç haftayı bulabilir. Ancak unutulmaması gereken bir husus, her hastanın birbirinden farklı olduğudur. İlgili kozmetik cerrah size farklı lazer cilt soyma tedavi seçeneklerinin muhtemel etkileri ve yan etkilerinden bahsedecektir.

Kimyasal Peeling

Cilt yüzeyini yenilemek için başvurulan diğer bir teknik ise kimyasal peeling’dir. Bu işlemde içinde çeşitli kimyasallar bulunan bir çözelti cilde uygulanarak dış katmanın soyulması sağlanır. İşlem genellikle bir kozmetik cerrahın ofisinde veya özel eğitimli estetisyen veya hemşire tarafından gerçekleştirilir. Tedavi sırasında kimyasal çözelti cilde sürülerek belli bir süre beklemesi sağlanır. Tedavi sonrası gün içinde, derinin etkilenen katmanları soyularak cildin giderek daha yumuşak, daha genç bir görünüm kazandığı gözlenir. Kimyasal soyma işlemi ne tür fayda sağlar?

 • Yaşlılık lekeleri, diğer lekelenmeler ya da renk değişikliklerini yok eder veya azaltır.
 • Cilt yüzeyinde çizgi ve kırışıklıkları yok ederek pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Yaralanma, ameliyat veya akne kaynaklı izleri minimize eder ya yok eder.
 • Cildin daha parlak ve sıkı olmasını sağlar.
 • Keratoz veya prekanseröz büyümeleri yok eder.

Derin veya yüzeysel kimyasal peeling

Tedaviye bağlı olarak, bir peeling işlemi genellikle hafif, orta ya da derin olarak sınıflandırılır. Bu sınıflama derinin çok katmanının alınmasına bağlıdır. Hafif kimyasal peeling tipik olarak epidermis (derinin en dış tabakas) boyunca etkili olur ve glikolik asit, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit, meyve enzimleri ya da trikloroasetik asit gibi düşük bir konsantrasyonu kullanılır. Hafif peeling güvenli bir kozmetik cerrah gözetiminde eğitimli, deneyimli estetisyen tarafından uygulanabilir.

Derin peeling uygulamasında ışınların epidermis içine, hatta bir sonraki katmana, dermis içine ulaşarak derin kırışıklıklar, geniş güneş hasarları ya da şiddetli akne izlerini yok etmesi amaçlanır. Örnekler arasında fenol peeling, güçlü TCA peeling ve kroton yağlar bulunmaktadır. Derin ve orta dereceli peeling daha radikal iyileşmeler ortaya koymakla birlikte daha karmaşık tedavilerdir. Tedavi sırasında hastayı rahatlatmak için anestezi yapılması gerekebilir. Birkaç günlük iyileşme süreci de gerekebilir.

Kozmetik cerrah cilt tipinize, odaklanılması gereken yere ve istenilen sonuçlar için ne kadar derine inilmesi gerektiğine göre bir peeling türüne karar verecektir. Kimyasal peeling sonrası ilk iyileşme döneminden sonra parlak, sıkı ve daha düzgün bir cilt tonu gibi bazı iyileşme belirtilerini kısa sürede fark edeceksiniz. Ancak peeling sonuçları hastadan hastaya değiştiği için bazı hastalarda periyodik tekrarların yapılması gerekebilir.

Mikrodermabrazyon & Dermabrazyon

Cilt yenileme tedavilerinin üçüncü gurubunda soyma işlemi için bir aygıtın kullanıldığı bu teknikler bulunmaktadır. Görünür cilt hasarlarını gidermek, daha akıcı, daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt ortaya çıkarmak için cildin dış katmanları mekanik peeling kullanılarak soyulur. Mikrodermabrazyon ve dermabrazyon bu tür mekanik tedavilerdir. Benzer isimlere sahi olsalar da her birinin tedavi şekli farklıdır.

Mikrodermabrazyoncilt-yenileme-teknikleri

Mikrodermabrazyon yüz, boyun, eller ve vücutta kullanılabilen nispeten nazik bir işlemdir. Tedavi sırasında, ilgili cilt alanı çok ince uçlu bir alet kullanılarak ya da aşındırıcı parçacıklar dağıtılarak soyma işlemi yapılır. Soyma sonrası pullanmış olan deri hemen vakumlanır. Diğer bazı cilt soyma tedavilerinin aksine, mikrodermabrazyon prosedürü tüm cilt tipleri için uygulanabilir, yan etkileri çok az risk taşır ve herhangi bir iyileşme süreci gerektirmez. Mikrodermabrazyon ciltte ne iyileştirmeler yapabilir?

 • Kaz ayakları gibi ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir.
 • Cilt bakım ürünlerinin daha verimli çalışmasını sağlar.
 • Cildi parlatır ve tonunu iyileştirir.
 • Yaşlılık lekeleri veya hafif akne izlerini azaltır.

Mikrodermabrazyon peeling veya diğer yüz iyileştirme seansları ile birlikte uygulanabilir. Hızlı iyileşmeler genellikle fark edilse de mikrodermabrasyon tedavilerinde genellikle uygun gelişmeler elde etmek için, bir dizi uygulamayı devam ettirmek gerekebilir. Mikrodermabrazyon işleminden sonra cilt güneşe karşı hassaslaşacağı için korunması gerekecektir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, microdermabrasion tekniğinden daha güçlü bir mekanik yüzey yenileme tekniğidir. Tedavi sırasında, kozmetik cerrah istenilen derinliğe ulaşıncaya kadar hızla dönen bir aygıt ile cildin katmanlarını kaldırmaya başlar. Cildin yüzeyinden itibaren daha derinlere ulaşabildiği için dermabrazyon işlemi cilt pigmentasyonunu etkileyebilir. Bu nedenle her cilt tipi için tavsiye edilmez. Tipik olarak, hastaları işlem sırasında ve sonrasında rahat ettirmek için topikal anestetik ya da lokal anestezi uygulanır.

Dermabrazyon işlemi ne tür iyileşme sağlayabilir?

 • Dikey dudak çizgilerini, gülümseme çizgileri ya da diğer yüz kırışıklıklarını en aza indirir.
 • Akne izleri ve diğer lekeleri yok eder.
 • Cildi yumuşatır ve dengeyi sağlar.

Dermabrazyonun amacı görünür sorunları ortadan kaldırmak için ciltten yeteri miktarda katman almak ve yeni hücre büyümesini teşvik etmektir. Bu nedenle, bölge tedaviden sonra ham ve hassas olacaktır. Cildi güneşten korumanız ve enfeksiyon kapmaması için kozmetik cerrahınızın talimatlarına göre hareket etmeniz önemlidir.

Nitelikli, deneyimli kozmetik cerrah gözetiminde, cilt yenileme tedavileri ile cildinizdeki yaşlanma belirtilerinden kurtularak istenmeyen belirtileri tersine çevirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Plasmalite FPL patentli floresan filtre teknolojisi sayesinde zararlı ışınları yararlı ışınlara çevirip enerji yoğunluğunu istenilen dalga boylarında verebilen bir sistemdir.

  Plasmalite FPL floresan ile filtre edilmiş ışık kullanarak ciltteki melanin,hemoglobin ve kolojeni seçici olarak hedefler. Filtrelenmiş ışığı dokudaki hedef kromoforlara safir kristal dalga kılavuzu ile iletir.

  Plasmalite FPL Digital’in Diğer IPL Cihazlarına Göre Avantajları
  (Kalite, Etkinlik, Güvenlik)

  Kalite: FPL’in açılımı Fluorescent Pulse Light yani floresanlı yoğun ışıktır. Floresanlı ışık kullanamayacağımız zararlı ışınları kullanabileceğimiz yararlı ışınlara çevirmektedir. Bu sayede kullanılabilen enerji artar ve dolayısıyla enerji yoğunluğu artar. Enerji ve yoğunluk artınca tabii ki tedavinin kalitesi artmaktadır.

  Etkinlik: FPL teknolojisi sayesinde enerji yoğunluğu istendiği dalga boylarında uygulanabilir ve ışını kendine has bir atım şekliyle(mikro atım) ilettiği için hedef dokunun her tarafını eşit ısıtır; bu da tedavinin etkinliğini artırır.

  Güvenlik: Plasmalite FPL’in dalga kılavuzundaki Safir kristali ısıyı diğer ucuz kristallerden 30 defa daha hızlı emebildiği, otomatik soğutabildiği ve ciltle doğrudan temas kurduğu için oluşabilecek tüm yan etkileri asgariye indirerek tedaviyi daha güvenli kılmaktadır.

  US Teknoloji (Plasmalite FPL Türkiye distribütörü)

  Sağlık

  Tşkler Umut bey.

  Sağlık

  benim kolumda 6 tane boyları 1 cm ile 3 cm arasinda degisen bıcak izleri var.bu izler 11 sendir var..bu izler kabarik bicimde degil deriyle ayni yüzeyde…cild soydurma operaryonu yaptirisam yeni deri geldiginde eski izler kapanirmi..kapanirsa % dekac kapanir.vede iyilesmesi nekadar sürer.bana bu tedavi ne kdara mal olur.en kisa zamanda bilgilendirmenizi arz ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KURU CİLTLERE EV HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKE
Cildin Düşmanları
Kadınlarda Aşırı Kıllanma (Erkek Tipi Tüylenme) Tedavisi
Evde El Losyonu Hazırlama
SAÇ SAĞLIĞI İÇİN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Lazer Epilasyonun Avantajları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.