CİLTTE SU TOPLAMASI
Deride meydana gelen su toplanması değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlgili alandaki sıvı birikimi vücudun kendisinin ürettiği fizyolojik sıvıdır. Deri, alt ve üst deri olmak üzere iki kısımdan oluşur, üstteki deri ölü hücrelerden oluşmakta olup kan damarı ve sinir bulundurmaz. Alt deride ise tersidir. İki tabaka arasında herhangi bir nedenle sıvı birikimine halk dilinde olan “su toplaması” adı verilir. Su toplanmasının küçüklerine “vezikül” büyüklerine ise “bül” adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğrudan su toplaması olarak bakıldığında olaya, hücrelerin içinde mevcut olan sıvının belli sebeple dışarı sızmasıdır. Eğer bu sıvı belli bir sürenin üzerinde orada kalırsa da ikincil olarak, olaya iltihabi hücrelerin karışmasıyla o kısım bulanıklaşıp iltihaplanabilir.

CİLTTE NEDEN SU TOPLANIR?
Ciltte su toplamasının birden fazla sebebi vardır. Bunların bazıları travmaya(sürtünme) bağlı olarak ortaya çıkar. Bazıları deri hastalığıyla oluşur. Bir de güneş yanıklarında ya da doğrudan yanıklarda ortaya çıkan yanıklarda da su toplamasının çok fazla sebebi vardır. Ciltte su toplamasının tedavisi de dolayısıyla sebebe bağlı olarak yapılır. Tedavide hekimin ve kişinin yaklaşımı sebebin ne olduğunu anlamakla doğru orantılıdır.

Başlangıçta su toplaması iltihapsız sıvı birikimidir. Bu sıvı vücuttaki normal fizyolojik sıvılar gibidir. Su toplaması eğer bir travmaya bağlıysa tramvanın süresiyle doğru orantılı olarak saatlerle ve günlerle ilgili olabilir. Ama eğer kuvvetli güneş yanığına bağlı su toplaması ise o zaman güneş yanığını takip eden erken dönemde birkaç saat içinde güneş yanığına bağlı su toplaması ortaya çıkabilir. Doğrudan yanıkta yine aynı şekilde birkaç saat içinde yanık olan bölgede çevresinde kızarıklıkla su toplanan doku görülür. Eğer bu su toplamasının üzerine gidilmezse tedavi edilmezse ilerde komplikasyonlar yani sorunlar ortaya çıkabilir. Ciltte su toplanmasının diğer nedenleri;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sürtünme kaynaklı olarak ayağı rahatsız eden ayakkabılar
 • Kürekle hem dem olan inşaat işçilerinde eller
 • Böcek sokmaları
 • Suçiçeği, Zona(gece yanığı)
 • Çiçek hastalığı
 • Uçuk hastalığı
 • Bakterilere bağlı bazı enfeksiyonlar(impetigo)
 • Toplardamar tıkanması yada kalp yetmezliğine bağlı ödemler
 • Kimyasal tahriş
 • Kaşıntılı egzama
 • “Pamfigoit” adı verilen hastalık yaşlılarda kolda su toplanması nedenidir
 • Gençlerde ise deri katlarının bütünlüğünün bozulduğu “pamfigus” hastalığı olarak sayılabilir.

CİLTTE SU TOPLANAN YERİ PATLATMAK DOĞRU MU?
Ciltte su toplanan yeri gelişi güzel patlatmak doğru değildir. Ama çok dikkatli bir şekilde su toplanan yeri steril olarak patlatılırsa faydası olabilir. Tabiki burada birinci olay enfeksiyon koşullarını ortaya çıkarmamak, ikincisi ağrıyı ortadan gidermek, üçüncüsü ise iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Tabiki su toplama sebebinin iyi bilinmesi gerekir. Güneşe bağlı yanıktaki su toplamasıyla bir virüs hastalığında, dudak uçuğunda olan su toplanması aynı şekilde gerçekleşmez. Çünkü virüs ile ilgili olanda içinde ki su dolu kabarcıkta bulaşma olacağından doğal olarak birer partiküller yani parçacıklar vardır. Bu nedenle burada bulaşma yolu çok açık oluyor. Dolayısıyla gelişi güzel müdahale etmemek yada bilinçli olarak ne olduğunu bilerek müdahale etmek doğrudur. Travmaya bağlı içi su dolu kabarcıkların çok steril koşullarda içindeki suyu alarak boşaltmak faydalıdır. Ama kabarcığın tavanını koruyarak yanık içinde bu geçerli patlatmak doğrudur. Çünkü tavan kısmındaki deri parçası doğal bir koruyucu tabaka oluşturuyor.

SU TOPLANAN YERDEKİ AĞRI NASIL AZALTILIR?
Gerilime bağlı olarak ağrının yapacağı his kişide sosyal olarak rahatsızlık ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla eğer büyük bir içi dolu kabarcıklar varsa mutlaka içeriğini boşaltmak gerekir. Pratik olarak evde yapılabilecek steril bir iğne ucuyla öncesinde bölgeyi iyot solisyonuyla temizlemek ondan sonra iğneyle kabarcığın tavanı  bozmadan ortadan kaldırmadan sıvıyı çekmektir. Hem ağrıyı hafifletecektir hemde o bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Güneş yanıklarında olay çok ciddi boyuta ulaşabilir. Çünkü birinci derece içi su dolu kabarcıklarla kızarıklıklar ortaya çıktıysa, burada bazen oran çok büyükse vücut alanını göz önünde bulundurarak hastahaneye gitmek gerekebilir. İçsel bir takım koşullarda elektrolit dengeside bozulacaktır. Ve kişinin belkide serum takılarak sıvı ihtiyacını giderecektir. Ateş dengesinin düzenlenmesi vücut ısısının hararetin dengede olması hem yanıklarda hemde güneş yanıklarında ikinci ve üçüncü derece yanıklarda önem kazanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ateşe Ne İyi Gelir
Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Acil Çözüm
Salmonella Besin Zehirlenmesi Belirtileri
Nekrotizan Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.