CİLTTEKİ KABARCIKLAR İLK YARDIMCiltteki Kabarcıklar İlk Yardım

Ciltteki kabarcıklar eğer çok ağrı yapmıyorsa patlatmamaya ve sağlam tutmaya çalışınız. Çünkü patlamamış hali bakterilerin yayılmasına karşı doğal bir bariyer oluşturarak başka enfeksiyonları da azaltır. Yapışkan bir bandaj ile sarınız. Yapışkan banta karşı alerjiniz varsa kâğıt içerikli olanları kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabarcıkların çok ağrılı olması, yürürken veya ellerinizi kullanırken size engel olması durumunda tıbbi yardım almanız önerilir. Tıbbi yardımın mümkün olmadığı durumlarda aşağıdaki öz bakım önerilerini deneyebilirsiniz.

Kabarcıkların drenajı (boşaltılması)

Kabarcıklarda güvenli şekilde içindeki sıvıyı drene etmek (boşaltmak) ve cildi sarmak için aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

  • Ellerinizi ve kabarcıklı bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayınız.
  • Kabarcığa iyotlu bez sürünüz.
  • İğneyi ispirto ile sterilize ediniz.
  • Sterilize edilmiş iğneyi kullanarak kabarcığın kenar kısımlarında birkaç noktadan deliniz. Sıvının akmasını sağlayın fakat kabarcığın üzerindeki deriye karışmayın, o yerinde kalsın.Ciltteki Kabarcıklar Nasıl Geçer
  • Drenaj işlemi bittikten sonra bir vazelin veya merhem sürün ve yapışmaz gazlı bez ile sarınız. Dökülmeler başladıysa merhem kullanmayı bırakınız.
  • Pansumanı her gün değiştirin. Gerekirse daha fazla merhem ve bandaj uygulayın.

Kabarcıkları önleme

Sponsorlu Bağlantılar

Ayaklardaki kabarcıkların sürtünme ile kötüleşmesini önlemek için rahat ayakkabı ve terlikler giyiniz. Ayrıca nemli esnek çoraplar giymek de faydalı olacaktır. Özellikle kabarcık oluşumunu ve su toplanmasını önlemek üzere tasarlanan çeşitli çorap, ayakkabı ve tabanlıklar deneyiniz. Ayakkabı içine talk pudrası sürmek de başka bir seçenektir. Uygun eldivenler de ellerdeki kabarcıkları önlemeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Kapağı Çıkması Belirtileri
Gıda Zehirlenmesi
Böcek Issırıkları ve Böcek Sokması
Kalp Krizi Belirtileri
Şiddetli Kanama İlk Yardım
Hafif yaralar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.