CİLTTEKİ KAHVERENGİ LEKELERE EVDE ÇÖZÜMCiltteki Kahverengi Lekelere Evde Çözüm

Yaygın olarak yaşlılık ya da karaciğer lekeleri olarak da bilinen kahverengi lekelerin bilimsel ismi ise “solar lentijen” dir. Bu tür lekeler 50 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar ve zararsızdırlar. Özellikle açık tenli insanlarda daha çok görülür ayrıca güneşin ve solaryumun UV ışınlarına maruz kalan kişilerde de görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kahverengi lekeler “melanin” içerdiğinden dolayı kahverengi diye isimlendirilir. Melanin, cildin üst katmanında bulunan ve lekelerin oluşmasına neden olan bir pigmenttir. Bu tür kahverengi lekelerin giderilmesinde etkili olan bazı ev tipi çözümler bulunmaktadır.

1- BASİT AMA ETKİLİ: LİMON SUYU

#### Limon suyunu doğrudan lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Limonun içinde bulunan asit içeriği melanin pigmentinin dağılmasını sağlayarak bir ya da iki ay içinde lekelerin görünümünde azalma sağlar. Limonunun içindeki C vitamini de ciltte renk açıcı etkide bulunabilir. Limonu birkaç dilime bölerek cildinizde lekeli olarak gördüğünüz bölgelerin üzerine doğrudan uygulayınız. İlgili bölgede yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra akan su ile durulayın.

 • Limon suyu uyguladıktan sonra direkt olarak güneşe çıkmayınız. Aksi halde ciddi yanıklara neden olabilir. Bazı çalışma sonuçları ise kahverengi lekelerinde beyazlamanın doğrudan güneş ışığında daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle tek uygulamada kahverengi lekelere limon suyunu sürdükten sonra güneşe maruz kalma süresini 10 dakika ile sınırlamak en ideali olacaktır.

#### Limon suyu ve şekeri bir arada kullanabilirsiniz. Bir kabın içine bir limonun suyunu sıkın ve üzerine 2-4 yemek kaşığı şeker ilave ederek hamur kıvamına gelene kadar karıştırınız.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Daha sonra hazırladığınız karışımı lekeli alanların üzerine bir fırça veya pamuklu çubuk ile uygulayın.
 • Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir
 • Uyguladığınız bu karışım cildinizi kurutabileceğinden dolayı ardından bir nemlendirici de kullanınız.

#### Bal, şeker ve limon suyu ile de bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir kabın içine bir limon suyunu sıktıktan sonra 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı bal da ilave edin. Katacağınız şekeri limondan çıkacak su miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra karışımı hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

 • Bir fırça veya pamuklu çubuk ile her bir kahverengi lekenin üzerine karışımı uygulayın.
 • Yarım saat üzerinde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.
 • Kullandığınız bal cildin aşırı kurumasını önleyecektir.

2- GÜÇLÜ BİLEŞİKLER: BİTKİSEL ENZİMLER

#### Bitkisel enzimlerde biyokimyasal dünyanın işgücü vardır. Enzimler doğanın katalitik konvertörler gibi, kendilerini harcamadan çeşitli maddelerin yapısınız değiştirilebilirler. Bu özellikleri sayesinde melanin pigmentini parçalayarak kahverengi lekelerin renksiz hale gelmesine yardımcı olabilirler.

 • Burada verilecek farklı gıdalarda farklı enzimler bulunmaktadır. Ancak tüm enzimlerin ortak noktası proteinlerin (proteazlardan veya proteolitik) parçalanmasından oluşmalarıdır.
 • Proteazlar papain (papaya), patates aspartik proteaz ve (ananas) bromelain içerir.

#### Bir tane patatesi alıp bir kabın içinde rendeleyin ve üzerine yeterli miktarda bal ilave ederek karıştırın.

 • Ortaya çıkan bu karışımı kahverengi lekelerin üzerine uygulayın.
 • Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

#### Papaya maskesi yapabilirsiniz. Bir papayanın içinden kaşık yardımıyla tüm püresini alıp bir kabın içine aktarın ve hamur kıvamına getirin. Kıvamını tutturmak için bir el mikseri de kullanmak isteyebilirsiniz.

 • Daha sonra pamuklu bir bez veya makyaj fırçası ile yüzünüze veya cildinizde lekelerin olduğu herhangi bir yere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
 • Maske cildinizde kuruyuncaya kadar bekleyin ve sonrasında soğuk suyla durulayın.

#### Ananas suyu veya ananas maskesi de kullanabilirsiniz. Bir kabın içine bir miktar ananas suyu dökün. Ancak bu suyun herhangi bir katkı maddesi veya ilave şeker içermediğinden emin olunuz. %100 ananas suyu olmalıdır. Bir pamuklu çubuk yardımıyla kahverengi lekelerin üzerine uygulayın ve kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

 • Alternatif olarak, ananas dilimlerinden püresini çıkararak bir maske yapabilir ve gerekli yerlere uygulayabilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi maske kuruduktan sonra soğuk suyla durulanır.Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Giderilir

#### Nohut da deneyebilirsiniz. Yarım kap kadar nohudu yarım litre kadar suyun içinde kaynatın. Nohutlar yumuşayıncaya kadar kaynatın. İstenilen yumuşaklığa geldikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

 • Nohutlar soğuduktan sonra ezip hamur haline getiriniz.
 • Kahverengi lekelerin üzerine sürdüğünüz hamuru kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

3- DİĞER YÖNTEMLERE GÖZ ATMAKTA FAYDA VAR

#### Yüzünüze doğrudan sade yoğurt sürebilirsiniz. Bir süt ürünü olan yoğurdun içindeki asit bileşenleri koyu lekelerde rengin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği iyi bakteriler de melanin proteinlerini parçalayacak enzimler içermektedir.

 • Renklerinin açılması için kahverengi lekelerin üzerine sade yoğurt sürüp ovuşturunuz.
 • Yoğurt kuruyuncaya kadar bekleyin ve soğuk su ile durulayın.

#### Sade yoğurdu bitkilerle de karıştırıp kullanabilirsiniz. Bazı bitkiler yoğurdun cildinizdeki lekeleri çıkarmasına yardımcı olabilir. Yoğurt gibi bitkisel karışımı da doğrudan cildinize uygulayınız. Kuruyana kadar bekleyip sonra soğuk su ile durulayın. Aşağıda isimleri verilen bitkiler antioksidan içeriğe sahiptir ve yoğurt ile kombine edildiğinde kahverengi lekelerin hafifletilmesine yardımcı olacak “bioflavonoidler” içerir:

 • 1 yemek kaşığı hardal tozu
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal veya kurkumin tozu
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeliKahverengi Lekelerden Kurtulma

#### Hintyağını deneyebilirsiniz. Hintyağının içinde de cildi koruyucu ve rengini açıcı antioksidanlar bulunur. Yağın içinden bir parça pamuk ile birkaç damla alın ve cildinizde rengini açmak istediğiniz gerekli yerlere sürün. Cildin yağı emmesi için yeterli zaman tanıyın ve yıkayın.

#### E vitamini kullanabilirsiniz. E vitamininin antioksidan, anti-inflamatuar ve diğer iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca ciltteki koyu lekelerin rengini açmaya da yardımcı olabilir. E vitamini kapsülünü açıp içindeki sıvıyı koyu lekelerin üzerine doğrudan uygulayınız.

4- BİR KANSER TARAMASI YAPTIRMAKTA FAYDA VAR

#### Bunun için bir cildiye uzmanına görünün. Kahverengi lekeler zararsızdır, ancak bazen de cilt kanserinin belirtisi olabilmektedir. Böyle bir riskten dolayı her zaman ciltte fark ettiğiniz lekeler için bir uzmana görünmeniz önerilir. Eğer muayene ve gerekli testlerden sonra bu lekelerin kozmetik olduğu ve ciddi olmadığı ortaya çıkarsa ondan sonra görüntüsünü kaybetmek için çeşitli cilt bakım önlemlerini almaya başlayabilirsiniz.

#### Cildiye uzmanlarının önerdiği ABCDE kodlamasını öğrenin. Bu kodlama cilt kanseri ile zararsız büyümeler arasındaki farkları ifade etmektedir. İngilizce kelimelerinin baş harflerini içermektedir. Cilt kanseri belirtileri aşağıdaki eğilimlere sahiptir:

 • Asimetrik olma
 • Dengesiz kenarlar (Borders) ve sınır çizgilerine sahip olma
 • Çeşitli renklerde (Colors) olma (Kahverengi, siyah ve koyu renklerin değişik tonlarında olur)
 • Çapları (Diameter) büyüktür (2-6mm arası)
 • Değişiklik gösterir (Evolving) Büyüklük, şekil ve renk olarak sürekli bir değişiklik gösterme eğilimi taşır.

#### Cildinizi düzenli olarak kontrol edin. Diğer kanserlerde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhis önemlidir. Bu nedenle cildinizde ortaya çıkan leke veya diğer yapıları yakından takip edip herhangi bir değişime uğrayı uğramadığının farkında olunuz. UV ışınlarına fazlaca maruz kalma veya genetik olarak cilt kanserine ilişkin bir aile öyküsünün olması gibi durumlarda bir cildiye uzmanına düzenli şekilde uğramanız ve gerekli kontrolleri yaptırmanız daha önemli hale gelmektedir.

İpuçları

 • En iyi sağlık kürü önlemedir. Ciltte görülen koyu lekelerin en önemli sebepleri arasında güneşin veya solaryum gibi ışık kaynaklarına UV ışınlarına aşırı şekilde maruz kalmaktır. Bu yüzden bu tür etkenlere maruz kalmayı önlemeniz aynı zamanda cildinizde lekelerin oluşma olasılığını da düşürecektir.
 • Hintyağının beyazlatıcı etkisinden dolayı giysilerinize bulaştırmamaya dikkat ediniz.
 • Yukarıda verilen tedavi seçeneklerini uygulamadan önce cildinizde makyaj varsa çıkarınız. Cildinizi kir ve yağlardan güzelce temizleyerek tedaviye engel olmamasını sağlayın.Kahverengi Lekelere Evde Çözüm
 • Kahverengi lekeleri önlemek için kendinizi güneşe aşırı maruz kalmaktan koruyun.
 • Eğer yukarıdaki tedaviler 2 ay sonunda işe yaramadıysa, diğer olası tedaviler için bir cildiye uzmanına görünün. Doktorunuzdan aşağıdaki diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz:
 • Farklı ilaçlar
 • Lazer tedavisi
 • Kriyoterapi (dondurma)
 • Dermabrazyon
 • Kimyasal peeling

Uyarılar

 • Cildinizdeki herhangi bir olağandışı değişikliğin takipçisi olun. Rahat göremediğiniz sırt bölgesi gibi yerlere de bir yakınınız veya arkadaşınız baksın.
 • Cilt kanserine ait belirtileri ifade eden ABCDE kodlamasının da farkında olun ve teredütte kaldığınız veya anlam veremediğiniz değişikliklerde bir uzmana görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Hosting

  Ciltteki kahverengi lekeler gunes, hamilelik veya hormonal dengesizlik nedeniyle belirebilmektedir. Hangi sebeple olursa olsun yuzunuzdeki kahverengi lekeleri dogal bitkisel yontemler kullanarak temizlemeniz mumkun. Sizlere aktaracag?m?z leke giderici krem tariflerinden birini duzenli olarak kullanarak, kotu gorunum olusturan lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akneleri Azaltmak İçin Soğuk Krem
TIRNAK NEDEN KIRILIR?
Yağlı Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Kadınlarda saç dökülmesi için doğal çözümler
Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır
Cilt Nemlendirici Kremler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.