ÇİNKO ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİÇinko Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çinko vücudun enerji üretmesi ve metabolizma için gerekli olan çok önemli minerallerden bir tanesidir. Çinkonun vücutta bir çok görevi vardır. Vücudumuzu hastalıklar, infeksiyonlar ve patojenlerden koruyan bağışıklık sistemini destekleyen kritik öneme sahip bir mineraldir. Yanı sıra vücudumuzun enerji üretilmesi için ilk olarak gerekli olan karbonhidratların sindirimi için de önemli rol oynar ve hücre büyümesi bölünmesi ve çoğalması içinde önemlidir. Vücut için olan öneminin dışında temizlik maddeleri, çözücüler ve diğer yapı malzemeleri gibi endüstriyel uygulamalarda da yaygın olarak kullanılan bir metaldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu kadar döneminin dışında aşırı miktarda çinkoya maruz kalmak tehlikelidir ve zehirlenme ile sonuçlanabilir. Çinko takviyelerinin aşırı kullanılması çinko zehirlenmesine neden olur. Çinko zehirlenmesi normal olarak bakır emilimine müdahele eder ve bu da vücutta daha farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Çinko zehirlenmesinin belirtileri çok ciddidir ve nöbetler, ateş, ağrı, şok, ishal, vücut ve göz beyazının sararması, yorgunluk, bilinç kaybı, ağızda kalıcı olabilen metal tadı, idrar yapamama, döküntü, düşük tansiyon ve kusma gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkarır.

Daha da ciddi olarak çinko zehirlenmesi hayatı tehdit edici belirtilere yol açabilir. Özellikle kalıcı kusma, nöbet, cildin sararması, idrar yapamama ya da zor nefes alma gibi belirtiler derhal acil serviste müdahale edilmesi gereken belirtilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇİNKO ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR?

Çinko zehirlenmesi vücutta çinko düzeyinin toksik seviyeleri ulaştığı zaman ortaya çıkar. Çinko yaygın olarak boyalar, metaller, temizlik maddeleri, çözücüler ve diğer inşaat malzemelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Diğer yandan çinko içeren ürünler ve materyaller arasında kauçuk, vernik, boya, pas geçirmez maddeler yer alır. Bunların dışında eczaneden edinilen çinko takviyelerinin aşırı miktarda kullanılması da çinko zehirlenmesine yol açabilir.

Çinko Zehirlenmesi BelirtileriKİMLER RİSK ALTINDADIR?

Çinko zehirlenmesi riski çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sadece risk faktörleri ile değil bazı insanlarda da zehirlenme ortaya çıkabilir. Çinko zehirlenmesi için risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

  • Alınması gereken günlük çinko miktarının diyetle yada takviyeler ile aşırı üstüne çıkılması
  • Boya, kurşun, endüstriyel kimyasallar ve temizleyiciler, çözücüler, kauçuk, metal dumanı, vernik ve pas ürünleri de dahil olmak üzere zehirli kimyasallara maruz kalma

RİSK NASIL AZALTILIR?

Ölçülü kullanım ve çinko içeren kimyasallar ve diğer malzemelerin depolanması ve kullanımı konusunda dikkatli olunarak risk azaltılabilir. Başka bir yararlı adım ise almanız gereken günlük miktarı bilmek ve buna göre bu miktarı aşmamaktır. En temel önleyici tedbirler alınması sayesinde çinko zehirlenmesi önlenebilirken ve tedavi edilebilirken bu durum çok tehlikeli, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir duruma da dönüşebilir. İşte dikkat edeceğiniz hususlar;

  • Boyalar, vernikler ve diğer kimyasalları düzgün kullanımdan sonra uzakta tutulması
  • Çinko içeren ürünlerin uygun depolama sağlanması
  • Çinko içerdiği bilinen boyalar, kauçuk ürünleri, endüstriyel çözücüler ve diğer kimyasallara maruz kalmanın sınırlandırılması ve gerekirse maske kullanılması
  • Vitamin ve mineral içeren çinko takviyelerinin dozaj talimatları doğrultusunda kullanılması

ÇİNKO ZEHİRLENMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çinko zehirlenmesi ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle belirtilerin var olduğuna inandığınızda derhal doktora görünmek önemlidir. Tedavide odaklanılacak nokta vücuttan çinkonun uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Tedavi edilmemesi beyin hasarı, organ yetmezliği, şok ve bilinç kaybına neden olabilir. Doktorunuz sizin durumunuza göre fazla çinkoyu idrar yolu ile atabilmek için sıvı alımını artırmanızı isteyebilir. Yanı sıra çinko fazlalığı bakır eksikliğine de neden olur. Bu bakımdan doktorunuz hem bakır seviyesini dengelemek ve çinkonun zehirli etkisini azaltmak için bakır alımınızı da artırarak isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyin Kontrol Yöntemleri
Astım Bronşit Belirtileri
El Bileği Çıkığı Tedavisi
Sürekli Başım Ağrıyor
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.