Cinsel İsteksizlik:cinsel isteksizlik
Evliliklerde cinsel uyum çok önemli bir etkendir. Çünkü cinsel birleşme adeta evliliğin sürekli yenilenen mukaveleleri gibidir. Taraflar mutlu ve başarılı bir cinsel birleşmeden sonra evliliklerinin iyi gittiğine dair kuvvetli işaretler alırlar. Dahası her başarılı cinsel birliktelik evliliğin tarafları olan sizleri empatiye ve bunun sonunda da karşıdakini anlamaya zorlar.

Büyük oranda evli çiftler evliliklerinin kalitelerini cinsel uyuma bağlamaktadırlar. Çünkü; cinsel birliktelikte karşı cinse verilen hazzın evliliğin görevlerinden olduğunu düşünenlerin oranı hiç küçümsenemeyecek kadar yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya yüzeyinde bir evliliğin bitiyor olmasının en büyük nedenlerinden birisi cinsel soğukluk durumudur. Hem erkek hem kadın için mümkün olan cinsel isteksizlik aslında yaygın olarak kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Sevgili Doktor,

Evliliğimin ilk günlerinden beri var olan cinsel isteksizlik halim gün geçtikçe tırmanıyor hatta öyle bir hal aldı ki kocamdan tiksindiğim tek yer artık yatağımız. Bunu bir türlü anlayamıyorum. Nedenini çözemiyorum ancak şunu iyi biliyorum ki artık ben cinsel birlikteliği sadece bir görev olarak görüyorum. Bu durum ise bana gittikçe artan oranda acı veriyor.

 

Doktor bey Yardım edin lütfen,

Karımın giderek artan isteklerine karşılık vermekte güçlük çekiyorum. Cinsel birliktelik formalite halinden öteye geçmemeye başladı gözümde. Oysa evliliğimizin ilk yıllarında gerçekten uyumlu bir çift olduğumuz kanısındaydım ve evlilik ritüellerimizin zamanını iple çekiyordum. Bütün fonksiyonlarım normal olduğu halde mantal olarak cinsel birleşmeden gittikçe uzaklaşıyorum.

 

Vajinismus Belası;

Değerli ilgili kocam ve benim bir takım yanlışlarımız sonucunda internetten araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla vajinismus hastalığına yakalanmış bulunuyorum. Daha evliliğimin ilk yılları olmasına rağmen cinsel birleşme benim için ciddi bir işkenceden öte bir şey değil. Oysa kocamı ve onun benimle beraber olmasını çok seviyorum. Ondan ve onu hissetmekten ciddi haz alıyorum. Ancak iş birleşme olunca dünya duruyor sanki. Hiçbir şey yapamıyorum. Elimden hiçbir şey gelmiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsel isteksizlik:

Hemen hemen hikyeler aynı cinsel isteksizlik, farklı olan şey ise kişiler, olaylar Sebepleri ise çok çeşitlidir. Hemen hemen her faktörden biraz etkileniyor ve gelişiyor cinsel isteksizlik.

Cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

Cinsel isteksizliğin nedenlerini öncelikle 2 ye ayırmamız doğru olacaktır. Bunlardan birincisi fizyolojik nedenler yani bedensel nedenler. İkincisi ise ruhsal nedenlerdir.

Cinsel isteksizliğin fiziksel nedenleri nelerdir?

Aslında cinsel fonksiyon bozukluklarının hemen hemen hepsi ruhsal sorunların fiziksel yapı üstünde kurduğu baskıdan kaynaklandığını biliyoruz. Ancak,

 • Yaralanmalar
 • Hormonal bozukluklar
 • Aşırı aktivasyon(çok cinsel birleşme)
 • Cinsel organlara dışarıdan müdahaleler(Büyütücü vakumlar veya bayanlarda vajinal lavman gibi)
 • İlk cinsel deneyim sırasında vajinada meydana gelen tahribat
 • Hastalıkların cinsel organlarda meydana getirdiği tahribat(mantar enfeksiyonları, çıban vb.)  gibi durumlarda organların işlevinde meydana gelen kayıplar cinsel isteksizliğin fiziksel nedenlerinden(zorunluluklarından) olmaktadır.

Cinsel isteksizliğin ruhsal nedenleri nelerdir?

Günümüzde cinsel isteksizliğin nedenleri genel olarak ruhsal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Gelişen dünyamızda giderek artan ihtiyaçlar listesi ve bu ihtiyaçları karşılama dürtüsü çalışmayı ve sürekli çalışmayı gerektirmektedir. Bu da çağımızın ruhsal problemi olan stresi artırmakta ve dolayısıyla insanın birçok fonksiyonel yönünde tahribat meydana gelmektedir.  Cinsel isteksizliğin ruhsal nedenleri

 • Stres,
 • İş yükü yoğunluğu,
 • Aşırı yorgunluk,
 • Aşırı heyecan,
 • Gençlik yıllarında erkek veya bayanların yalan yanlış bilgilendirilmeleri,
 • İlk gecede meydana gelen başarısızlık durumları ve bunun devam edebileceği korkusu,
 • Zamanla tarafların birbirlerine olan ilgilerinin azalması
 • Zamanla meydana gelecek olan aile içi saygı kaybı gibi durumlardır.

Cinsel isteksizliğin tedavisi nasıl yapılır?

Ruhsal veya fiziksel nedenlere dayalı olan cinsel isteksizlik halinin tedavisi için ilk yapılması gereken şey cinsel isteksizlik halinin neden kaynaklandığının bulunmasıdır bu da ancak ve ancak bir doktor gözetiminde mümkündür. Doktorunuzun size vereceği telkinler veya ilaçlar cinsel sorunlarınızın sonu olabilir.

Aslında cinsel isteksizlik tedavisi için doktorlara başvuran çiftlerin birçoğu az bir uğraş gerektiren ufak tedavilerle normal hayatlarına dönebilmektedirler. Burada özellikle bizim toplumumuzda işin zor olan kısmı çiftleri özellikle erkekleri doktor karşısına çıkarabilmektir.

Cinsel isteksizlik tedavisinde karşılaşılan zorluklar,

Değerli okuyucularımız bir tedavinin başarısızlığa uğrama ihtimali her zaman için vardır. Ancak ileri derecede fizyolojik bozukluklar haricinde cinsel isteksizlik durumları genelde başarılı bir şekilde tedavi edile bilmektedir. Bunun için sizin bir takim şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Mutlaka ve mutlaka bir doktora görününüz.
 2. Sorunun bay bayan fark etmez sizde olduğunu önceden kabul edin.
 3. Tedaviyi asla küçümsemeyin. Mutlaka gereken önemi verin.
 4. Tedaviyi asla yarıda kesmeyin(bazen sorun ortadan kalkmış gibi görünür ancak aslında sorun ortadan kalkmamıştır)

Cinsel isteksizlik tedavisinde şifalı bitkiler,

Bitki çayları: Vücuttaki sıvıların akışını hızlandıran bitki çayları içilince, kan dolaşımı hızlanır, tutkularda ve heyecanlarda artış olur. Enerji seviyesini de yükselten bitki çayları seks yaşamını canlandırır.
Ginseng: Binlerce yıllardır Çin’de ilaç yapımında kullanılan ginseng; hormonal sistemi uyarır, erken yaşlanma sürecini yavaşlatır ve göz ardı edilemeyecek güçler verir
Rezene: Bilinen en eski afrodizyaklardan olan rezeneden her gün bir parça alınması cinsel gücü artırır. Rezenenin tohumundan çay da yapılarak içilebilir.
Lavanta: Salata ve yemek soslarına konan birkaç damla lavanta, seks hayatını güçlendirir.
Karanfil tanesi: Doğal afrodizyakların en güçlülerinden biri olan karanfil tanesi, yorgunluğa da iyi gelir. Haşhaş Tohumu: Cinsel performansı artırır.
Polen: Son yıllarda afrodizyak olarak kullanılan polenin yapısında, belli ölçüde testosteron ve diğer cinsiyet hormonları bulunuyor. Ayrıca içerisinde birçok vitamin mineral ve amino asit bulunur.
Zencefil: Yüzyıllardır duyguları harekete geçirmek için hazırlanan içkilerin karışımında kullanılan zencefil, insanı daha ateşli yapar. (Kanı sulandıran ilaç kullananların dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca, fazla tüketildiğinde de bağırsakları rahatsız eder.) Yemeklerde bahart olarak kullanılabilir. Balla karıştırılıp yenebilir. Bir hafta veya 10 gün kadar kullanılmalıdır.
Tarçın: İştah açıcıdır. Sinirsel rahatlık veren bir kokusu vardır. Gaz söktürücü ve antiseptik özellikleri vardır. Afrodizyak olarak da kullanılabilir. Kışın içilen bitki çaylarına konulabilir. Tarçın yağı hoş kokusundan dolayı masaj yağı olarak da kullanılabilir.
Hardal: Cinsel bezlerin işleyişini hızland Yasemin: Likörleri kokulandıran, harika kokulu yasemin çiçeği, etkili bir uyarıcıdır.
Süsen: Süsen kökü tozu, her iki cins için de güçlü bir afrodizyaktır.
Meyan Kökü: Meyan kökünden elde edilen toz, maden suyu ile karıştırılınca kadınlar için çok etkili bir afrodizyak haline gelir.
Vanilya: Merkezi sinir sistemine etki ederek kokusuyla uyarıcı etki yaratır.
Roka: Bolca demir ve C vitamini içeren roka, alyuvarlar için iyidir. Ayrıca, cinsel gücü de artırır.
Maydanoz: Yemeklere lezzet katan maydanoz, cinsel yaşama da lezzet katar.
Kekik: Güçlü etkileri olan kekik, özellikle erkeklerde uyarıcıdır.
Arı Sütü: Cinsel bezleri geliştiren arı sütünün etkileri, kısa zamanda hissedilir.

Erkeklerde:
Erkeklerde cinsel isteksizlik, kısaca erkeklik organının boyunun (kişinin kendi düşüncesine göre) normalden küçük olması, iktidarsızlık, erken boşalma gibi özel durumlar ve eşini tatmin edememe duygusuna kapılmadan ileri gelir. Birçok erkeğin cinsel organı normal büyüklükte olduğu halde, bunu yeterli görmeyerek dehe fazlasını ister.

Normalde uyarılmış bir penisin boyu, 12-16 cm arasındadır. Aslında bu da fazla bir önem taşımaz. Çünkü eğer penis, kendisini kabul edecek olan vajinaya girebilecek kadar büyükse, ortada bir problem yok demektir. Eğer iktidarsızlık ya da erken boşalma gibi problemler var ise, gerekli bölümlere bakılabilir. Bedensel güçsüzlük tesbit edilirse, aşağıda verdiğimiz çeşitli formüller faydalı olacaktır. Problem psikolojik ise, bir uzman kontrolünde tedavisi mümkündür.

Kadınlarda:
Eşiyle arasındaki büyük yaş farkı, erkeğin yanlış ve kaba davranışları, gebe kalma korkusu, yanlış eğitim, cinsel hastalıklar (rahim iltihabı, rahimde tümör vs.) ve doğum sırasında meydana gelen yaralanmalar, bayanların cinsel ilişkiden kaçmalarına ya da soğuk davranmalarına sebep olabilir. Ayrıca, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi, yetişme tarzı ve çevre etkileri ile psikolojik olarak isteksizlik olabilir. Bunun da tedavisi bir uzman telkini ile mümkün olmaktadır.

Eşlerin, bu tür tek taraflı isteksizlikler karşısında son derece anlayışla yaklaşmaları ve zorlayıcı olmamaları gerekmektedir. Karşılıklı telkinlerle, çözüme ulaşmak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  salih

  hocam,44 yaşındayım .Bundan bir ay öncesine kadar cinsel yönden çok aktif bir yaşamım var idi,fakat son iki ,üç hafta içinde bu cinsel isteğim önemli derecede azaldı.bunlarla ilgili bana ne önerebilirsiniz?saygılar.

  cuma

  Hocam 8 yil evli kaldiktan sonra eşimle ayri yaşamaya başladik cocugumuz var lakin bu ayrilik süresince ben bi bayanla yaşamaua başladim haftada ikiki sefer ilaç alip eczaneden bahatatçidan çin topu vs ilaçlarla sabaha kadar süren ilişkimiz oluyordu bu 4 sene sürdü ve ayrildik ben şimdi ilk eşimle bariştik sertleşme çok kisa sürüyor ve penismin küçuldüğünü fark ediyorum yani eskiden ereksiyon halinde iken taş gibi iken şu an ereksiyon halinde çok yumuşak yardim edin lütfen yaşim 35

  tamer

  Ben 36 yasindayim ve son 5 yildir cidi cinsel sorunlarim var yardim ederseniz sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Hijyen
Bakirelerde Vajinal Akıntı
Menopoz
Genital Vaginal Akıntı
Düzensiz Kanama
Amenore / Adet görmemek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.