CİNSEL ORGAN SİĞİLLERİCinsel Organ Siğilleri

Genital siğiller, vücudun genital bölgesinde gelişen lezyonlardır. Virüs bulaştıktan ve enfeksiyon geliştikten sonra kurtulmak için biraz zorlu ve utangaçlık içeren bir süreç başlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle doktora gitmeye veya başkası ile paylaşmaya utanılan bir problem olduğu için daha çok evde kendi başına yapılabilen çözüm seçeneklerine bakılmaktadır.

KREM VE YAĞ GİBİ ÜRÜNLERİN KULLANIMI

#### Öncelikle sorun büyümeden reçetesiz sunulan ilaçlar ile başlayın. Piyasada siğiller için eczane ve diğer sağlık ürünleri satılan mağazalarda fazlaca çeşit ve alternatif bulunmaktadır. Bunun için küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

 • Birçok kişi, bu tür siğiller için başvurulan tedavinin çok uzun sürmesinden şikayet eder. Kullanılan ilaçların etkisini görmek için en azından birkaç hafta devam edilmesi gerekmektedir. Eğer zaman ayırabilirseniz, bu tür siğiller için etkinliği sağlık otoriteleri tarafından onaylanmış olan ilaçlar bulunmaktadır.

#### Salisilik asit içeren ürünlere bakabilirsiniz. Siğiller için en güvenli ve en popüler tedavilerden biridir. “Bileşik W” ve “Oklüzal”, siğillerin yumuşatılmasını ve süreç sonunda ortadan kaybolmasını sağlayan salisilik içerikli iki üründür. Salisilik asit, çoğu sivilce ilacının içinde de kullanılan bir bileşendir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Salisilik asit uygulamadan önce siğili su içinde bir süre bekletmek, ilacı uyguladıktan sonra da gece boyunca üzerinde kalmasını sağlamak etkili olmaktadır. İlaç uygulanan siğil bölgesini bir bandaj veya bez ile sarmanız, gece boyunca çarşafların kirlenmesini önleyecektir.

#### Siğil bandı kullanabilirsiniz. Bu yöntemde siğilin üzerine sardığınız bant altı gün boyunca üzerinde kalmaktadır. Altı günün sonunda bant açılır ve tırnak törpüsü ile siğil kalıntıları ciltten temizlenir. Siğillerden tamamen kurtuluncaya kadar bu bantları kullanmaya devam edebilirsiniz.Cinsel Organ Siğilleri Nasıl Geçer

#### Hint yağını deneyebilirsiniz. Hint yağı, uzun zamandan beri birçok tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Kokusu biraz ağır gelebildiğinden, nane gibi başka bir kokulu yağ ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Genital siğiller için hint yağının iki kullanım şekli bulunmaktadır:

 • Birinci yöntemde, hint yağının içine bir pamuk parçasını hafifçe batırıp siğilin üzerine sürün ve bir bandaj ile sarın. Bu işlemi günde üç kez veya istediğiniz zaman tekrarlayın.
 • İkinci yöntemde ise, hint yağı ve karbonat ile bir karışım hazırlayın ve bu karışımı siğile uygulayın. İşlemi birkaç saate bir tekrarlayabilirsiniz. Elbiselerinize bulaşmaması için, gazlı bez ya da bandaj ile sarın.

#### Çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Bu bitkisel ürün akne tedavisinde etkili olduğu kadar genital siğillerde de etkilidir. Bununla alakalı çalışmalar hala devam etmekte ve umut vaat etmektedir.

 • Hint yağında olduğu gibi, bir pamukla yağdan bir miktar alıp siğilin üzerine sürün ve işlemi gün boyunca ve gece yatmadan önce tekrarlayın. Siğil tamamen kayboluncaya kadar devam edebilirsiniz. Tedavinin süresi, siğilin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Haftalar sürebileceği gibi aylar da sürebilir.

EVDE YAPILABİLECEKLER

#### Elma sirkesi deneyebilirsiniz. Mutfakta yoksa da en yakın marketten kolaylıkla bulabileceğiniz bir üründür. Yukarıda bahsedilen diğer yağlarda olduğu gibi, bir pamuk parçası ile genital siğilin üzerine yeterli miktarda elma sirkesi sürülür ve gece boyunca siğilin üzerinde kalması sağlanır. Sabahları yıkayın. Birkaç saat içinde gözle görülür bir değişim fark etmeniz muhtemeldir ve 2-3 hafta içinde de siğillerin tamamen kaybolması beklenmektedir.

 • Elma sirkesi ile siğil tedavisi, biraz ağrılı olmaktadır. Eğer geceleri uyguladığınızda sebep olduğu yanmaya dayanamıyorsanız, gündüz 15 dakikalık uygulamalar ile tedaviye devam ediniz.

Cinsel Organ Siğilleri Nasıl Yok Edilir#### E vitamini yağı ve sarımsak kullanılabilir. Sarmısağın doğal antibiyotik olduğu zaten çoğu kişi tarafından bilinen bir gerçektir. Kullanıldığında vücuttaki birçok hastalığa doğal bir çözüm olduğu için birçok ilacın kullanılmasından da kurtarır. Benzer şekilde E vitamini yağı da vücut için önemli besinlerdendir. Balık yağı E vitamini açısından zengindir.

 • Bu yöntemde, siğilin üzerine bol miktarda E vitamini yağını ovalayarak sürünüz. Ardından ezilmiş sarımsağı da siğilin üzerine kaplayacak şekilde sürün. Yağ ve sarımsağı uyguladıktan sonra siğilin üzerini gazlı bir bez ile sarın ve bu şekilde 48 saat bekletin. Bu sürenin sonunda bandajı açıp işlemi tekrarlayın.

#### Bir soğanı dilimleyin. Siğiller için sarımsaktan sonraki en güçlü ikinci gıda soğandır. Her ne kadar bilimsel çalışmalar ile etkisine bakılmamışsa da, kullanan birçok insan olumlu netice aldıklarını söylemektedir. Soğandan birkaç dilip alıp siğilin üzerine yerleştirin ve üzerini bandaj ile sarın. Soğanın suyu siğilin üzerine geçtikçe etkisini gösterecektir. Birkaç saatte bir yeniden uygulayın.

#### Yulaf ezmesi banyosu yapabilirsiniz. Genel vücut sağlığı için faydalı bir besin olan yulaf ezmesi, aynı zamanda cilt sağlığı içinde mükemmel sonuçlar vermektedir. Siğillerden kurtulmanıza bir fayda sağlamayacak fakat dolaylı olarak siğilde kaynaklanan tahriş, ağrı ve sürekli kaşıntının azalmasına yardımcı olacaktır.

 • Yulafı banyo suyuna karıştırarak tüm cildin faydalanmasını sağlayabileceğiniz gibi, sadece siğil bölgesi için bir uygulama yapabilirsiniz. Bunun için, 1 çorba kaşığı yulaf ezmesini su ile birlikte siğilin olduğu bölgeye cilt fırçalama için kullanabilirsiniz. Temiz, kir barındırmayan, taze bir cilt, hem siğillerin itici görüntüsünü azaltacak hem de siğillerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

DURUMUNUZU İYİLEŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

#### İlaçları nereye uyguladığınızdan emin olun. Eğer siğillere özgü krem ve diğer ürünleri kullanıyorsanız, bunları sadece sorunlu olan bölgede kullandığınızdan emin olun. Çünkü diğer sorunsuz bölgelere uygulamanız, cildin kızarmasına, şişmesine ve kabarcıklar oluşmasına yol açabilir.

 • Genital siğilleri tedaviye girişmeden önce gerçekten de bunların siğil olduklarından emin olmanız gerekir. Çünkü genital bölgenizde elma sirkesi uyguladığınız için gece boyunca yaşayacağınız yanma, belki de bir siğil değil de kıl dönmesindendir. Bu yüzden genital siğillerden emin olmadan yukarıda bahsedilen tedavi seçeneklerini uygulamaya geçmeyin.

#### Siğilleri kaşımayınız. Bunu yaparsanız, siğillerin patlama riskinden dolayı virüsün başka yerlere de yayılması söz konusu olur. Bu yüzden kaşıntıya karşı yulaf ezmesi banyosu önerilir. Kaşıntıyı yatıştırmak için yulaf ezmesi veya banyo tuzları ile banyo yapabilirsiniz. Ayrıca kaşıntı olan siğil bölgesine soğuk kompres uygulamanız da fayda sağlayacaktır.Cinsel Organ Siğilleri Tedavisi Nasıl Yapılır

 • Virüslerin yayılma ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Giydiğiniz iç çamaşırları 6-8 saat sonra değişmeyi ve sıcak su diğer çamaşırlardan ayrı şekilde yıkamayı ihmal etmeyiniz.

#### Genital bölgeyi kuru tutun. Nemli ortamlar her zaman bakteriler için iyi bir üreme alanıdır. Eğer ilgili alanı kurutmazsanız, siğil probleminizin daha da kötüleşmesine yol açabilirsiniz. Özellikle tuvaletten sonra tuvalet kağıdı ile veya banyodan sonra havlu ile kurutmaya özen gösteriniz. Gerekirse fön makinesinden de yararlanabilirsiniz. Siğiller kuru olursa iyileşmesi de daha çabuk olur.

 • Fön makinesini kullanacaksanız, herhangi bir incinmeye mahal vermemek için en düşük sıcaklık ayarında çalıştırınız.

#### Sağlıklı bir diyete geçiş yapın. Tüm vücut enfeksiyonlarında olduğu gibi siğillerde de vücut kurtulmak için çaba gösterir. Zaten çoğu durumda siğiller kendiliğinde geçmektedir. Ancak nasılsa kendiliğinden kaybolur diyerek hiçbir müdahalede bulunmamanız, durumun çok daha kötüleşmesine de yol açabilir.

 • Sağlıklı beslenin. Sağlıklı bir diyetle beslenmek; meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, vitaminler ve minerallerde yeterli ve dengeli şekilde almak demektir. Sağlık açısından kendinizi daha iyi hissetmeniz, vücudun kendiniz daha erken toparlamasını sağlar.
 • Her zaman ellerinizi yıkayarak ve hijyen kurallarına riayet ederek hastalıkların yayılmasının önüne geçiniz. Bakteri ve virüslerin hem vücudun başka yerlerine dağılması hem de bir insandan diğerine geçmesi noktasında ellerin rolü büyüktür. Bu nedenle siğiller verken veya siğil benzeri sorunlara önlem amacıyla el hijyenine dikkat edilmesi önemlidir.

#### Genital siğillerden kurtulmanın en garanti yolu doktora görünmektir. Doktor tarafından reçete edilecek “Aldara, Efudex ve Podofilox” gibi ilaçlar etkilidir. Bu tür ilaçlar siğillerin güvenli ve kısa sürede ortadan kaldırılmasında etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İlaçların yanı sıra, doktorlar bu tür sorunlar için çözüm kaynağı olarak görülmelidir. Çünkü sorunlar ile mücadelede tıbbi çözüm seçeneklerinin yanı sıra zihinsel ve duygusal olarak da bir mücadele gerekir. Bu konuda en iyi rehberliği sağlayacak olanlar da elbette ki doktorlardır.Cinsel Organ Siğillerinden Nasıl Kurtulurum

 • Vurgulanması gereken bir diğer husus da, evde kullanılan çözümlerin olumlu bir faydası olsa bile bilimsel olarak kanıtlanmamış olmalarıdır. Bu nedenle evdeki çabalarınızla genital siğillerinizde iyileşme sağlasanız bile yine de bir doktora görünmeniz önerilir. Çünkü virüsün tekrar geri gelme riski de vardır.

BUNLARA DİKKAT

 • Yukarıda siğiller için bahsedilen çözümlerin çoğu için belli bir süre tedaviye devam etmeniz gerekir. Herhangi birisine başladığınızda istikrarlı şekilde devam ediniz. Sonuçlarını görmeniz için gereken süre boyunca düzenli olarak devam etmeniz şarttır.

UYARILAR

 • İster evde başvurduğunuz tedaviler olsun, ister reçeteli ilaçlar olsun en önemli noktalardan birisi sonuca olan inancınızdır. Bazı insanlar bilinen tüm tedavi seçeneklerine rağmen bir sonuç elde etmezken bazıları ise tek yöntemle şifa bulmaktadır. Aynı tedavi seçeneğinin herkeste aynı sonucu vermeyeceği unutulmamalıdır.
 • HPV virüsünün neden olduğu inatçı siğiller ciddi tıbbi sorundur ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Bir siğilin kendiliğinden kaybolması başka birinin çıkmayacağını garantilemez çünkü.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel Organ Siğilleri
Yemekten Sonra Mide Ağrısı
Gaitada Gizli Kan Testi
Hileli sucuk ve peynir markaları
Tuz ve Yüksek Tansiyon
Kağıt Paralardaki Mikroplar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.