GENİTAL SİVİLCE (CİNSEL BÖLGEDE SİVİLCE)
Ayrıca hidradenitis süpürativa olarak bilinen genital akne ve akne inversa, kasık alanı çevresinde bulunan apokrin bezlerde tıkanmayla sonuçlanan bir durumdur. Kasık bölgesinde aşırı ısı ve terleme apokrin bezleri bloke ederek, cilt üzerinde yağ, ölü deri ve bakteri birikmesine yol açar ve bu da sivilce oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

GENİTAL SİVİLCE NEDENLERİ NELERDİR?
Genital akne ana nedeni genital bölgede meydana gelen aşırı terlemedir. Sıcak havalarda cildinizi sıkan sıkı giysiler, cildinizde sürtünmeye yol açar hatta bunu daha da kötü hale getirir. Buna ek olarak egzersiz de genital bölgede bakteri, ölü deri ve yağ birikmesine neden olabilir. Elbiselerinizin sert deterjanlar ile yıkanması ya da cilt üzerinde sert banyo sabunları kullanılması genital akneye neden olabilir.

DİĞER AKNELERDEN FARKI NEDİR?
Akne, vücudun diğer kısımlarında yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşurken, genital akne ise apokrin bezlerin iltihaplanması sonucu oluşur. Her iki aknenin belirtileri ve tedavileri benzer olsa da, genital sivilce cinsel yolla bulaşan bir hastalık belirtisi olabileceği konusunda dikkatli olmalısınız.

GENİTAL AKNE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Genital akne tedavisinde ilk kurak genital alanın temiz ve bakterilerin birikmesini önleyecek derecede temiz tutulmasını sağlamak ile başlanır. Bunu sağlamak içinde mutlaka o bölgenin kuru olması gerekmektedir. Bakterilerin sevdiği ortamın nemli ortamlar olduğunu unutmamak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca hidrojen peroksit ya da benzoil peroksit ile etkilenen alan temizlemek yararlı olacaktır. Kasık bölgesinin yıkanması, genital sivilce sorununa katkıda bulunan ölü deri hücrelerinin önlenmesine yardımcı olabilir. İlave olarak, eczanelerde bulabileceğiniz antibakteriyel temizleyici veya akne temizleyicilerini kullanmanızı öneririz. Günümüzde ayrıca genital sivilcelere iyi gelebilecek kremler de bulunmakta ve uygulanabilmektedir.

NASIL ÖNLENİR? 

  • Kasık bölgesinde aşırı ısı oluşmasını önlemek için gevşek ve hafif giysiler giyin.
  • %100 pamuktan yapılmış giysiler giyin.
  • Giysi temizliğinde hassas olun. Sert deterjanlar kullanmayın.
  • Sert sabunlar yerine doğal sabunlar tercih edin.
  • Genital bölgedeki kılların fazla uzamasına müsaade etmeyin. Yaklaşık 40 günde bir temizleyin.

UYARI !!!!
Genital sivilce tedavisinde başarısız olunursa, bir cinsel yolla bulaşan hastalığın olmadığından emin olmak için bir doktora danışın. Genital sivilce, aşırı ağrılı veya akıntılı ise bu bir enfeksiyon habercisi olabilir. Bu nedenle, tedavi için antibiyotik gerekebilir. Genital sivilce, sadece genital bölgede değil de cinsel organlar üzerinde de varsa mutlaka bir doktora görününüz.

İLGİLİ KONU BAŞLIĞI…TIKLAYINIZ!!!!

VAJİNADA SİVİLCE

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
NEFES DARLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
Mide Yanması
Kemik Erimesi
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı
ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.