CİNSEL ORGANDA SİĞİL
Genital herpes, genital bölgede kabarcıklar ve ülserlere neden olan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genital herpese, ayrıca ağız çevresinde uçuk neden olan herpes simpleks virüsü (HSV) neden olur. Uçuk genellikle HSV tip 1 virüsü neden oluyorsa da  çoğu durumda genital herpes, HSV tip 2 virüsten kaynaklanır. Genital herpes enfeksiyonu, kişiden kişiye enfeksiyonu olan bir kişiyle cinsel temas yoluyla yayılır. Genellikle virüs yaralar yoluyla iletilir. Bu yaralar mevcut değilken de başkalarına yayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GENİTAL HERPES BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bazı insanlar, ilk  kez genital herpes ile enfekte olsa bile, herhangi bir belirtiye rastlanmayabilir. Çoğu insan için, yaygın belirtiler virüslü bir kişi ile seks ile temastan 10 gün içinde ortaya çıkar.

Semptomlar üç hafta kadar sürebilir. Yaraları ilk salgını iyileşir sonra bile, enfekte insanlarda yeni yaralar, zaman zaman gelişebilir. Çünkü hayatlarının geri kalanında bu virüsü taşırlar. Salgınların sayısı, zamanla azalma eğilimi olsa da, bir yıl içinde birkaç salgının olması normaldir.

İLAÇ TEDAVİSİ
Herpes için kalıcı bir tedavi yoktur. Bir kez bulaştıktan sonra sürekli vücudunuzda kalır. Doktorunuz reçete edeceği ialçlar sayesindei herpes salgınlarının uzunluğu ve ağrısını azaltabilir. Bu nedenle asiklovir, valacycolvir veya famsiklovir gibi antiviral ilaçlar reçete edebilir. Antiviral ilaçlar ayrıca siğilin nüks etmesini önlemek için günlük olarak reçete edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GENİTAL SİĞİL HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
Genital herpes, özellikle kadınlar için bir endişe nedenidir. Gebe bir kadında bu enfeksiyon varsa, bu enfeksiyon doğum sırasında bebeğe geçebiilir. Annenin doğum sırasında aktif olan genital herpesi varsa genital herpes bebeklerde ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. Sezaryenle doğum genellikle aktif genital herpesten korunmak için tavsiye edilir. Neyse ki, bir bebeğin enfeksiyonu genital herpes kadınlarda nadirdir.

NASIL KORUNABİLİRİM?
Genital herpesen korunmak için semptomlar mevcut olduğunda seksten uzak durma ve salgınlar arasında güvenli seks uygulamaktır. Güvenli seks, partnerler arasında önceden planlama ve iletişim gerektirir. Aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir:

  • Eşinizle konuşun. Seksten önce cinyolla bulaşan bir hastalık olup olmadığı hakkında dürüst olmalı ve konuşulmalıdır.
  • Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı belirleninceye kadar oral seks dahil seksten sakının.
  • Prezervatif, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en iyi korumadır. Lateks ve poliüretan prezervatif, diğer kişiye sıvıları tutan ve transfer edilmesini engelleyen bir bariyer oluşturaraktır. Prezervatifler cinsel birleşmenin başından itibaren her türlü ilişkide sonuna kadar çıkarılmamalı ve yeni bir ilişkide her zaman kullanılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayakta Deri Döküntüsü Neden Olur
Ayak Bileği Burkulması
Kanserin Teşhisi
Kimler Kan Verebilir / Veremz
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Gece Öksürüğü Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.