Cinsel Soğukluk

Kadın olsun erkek olsun her iki cins için de cinsellik evlilik sağlığı için oldukça önemlidir. Cinsel soğukluk bir diğer tabirle cinsel isteksizlik, yeterli cinsel uyarıya rağmen kadın ve erkeğin eşleriyle cinsel ilişkiye girmek istememeleri şeklinde tanımlanır. Cinsel soğukluk, bireylerin partnerleriyle cinsellik yaşamaktan kaçınmaları, cinselliği arzu etmemeleri ve hatta cinsellikten tiksinmeleri şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Bu sorunun altında yatan neden genellikle psikolojik olmakla birlikte kimi zaman fiziksel nedenlere bağlı olarak da cinsel soğukluk oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsel soğukluğun üzerine yapılan araştırmalar kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görüldüğü yönündedir. Cinsel soğukluk görülme vakaları ile yaş arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Genellikle yaş artışıyla birlikte cinsel isteksizlik durumu da artmaktadır.

Cinsel Soğukluk neden Olur?

Cinsel soğukluk genel olarak psikolojik veya fiziksel nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle bu sorunun cevabını iki başlık altında vermek daha doğru olacaktır.

Psikoloji kaynaklı cinsel soğukluk:

·         Olumsuz beden algısı: Kişinin kendi bedenini beğenmemesi, daha ilerisi bedeninden nefret etmesi

·         Kötü deneyim: Daha önce yaşanan kötü bir cinsel deneyimden ötürü cinselliğin kötü olduğu yönünde kanaat gelişmesi

·         Gizli eşcinsellik: Kişinin kendisinin dahi farkında olmadığı bir durum olabilir. Aslında karşı cinsten değil hemcinslerinden hoşlanıyordur.

Sponsorlu Bağlantılar

·         Travmalar: Geçmişte yaşanan tecavüz, taciz gibi olumsuz durumlar nedeniyle cinselliğe olan bakışın tamamen olumsuzlaşması

·         Aşırı stres: Çeşitli nedenlere bağlı yoğun stres en sık görülen cinsel soğukluk kaynağıdır

·         Eşin tutumu: eşin tavır davranışları nedeniyle oluşan tepkilerin cinselliğe yönlendirilmesi.

·         Anksiyete (korku): Cinsellikten korkma, bu korkular çoğu zaman bilinç altı nedenlere bağlı olur.

Fiziksel kaynaklı cinsel soğukluk:

·         Kronik rahatsızlıklar: kronik şeker, kronik tansiyon vb.

·         Nörolojik rahatsızlıklar: Parkinson, alzaymır, multibl skleroz …

·         Hormon bozuklukları

·         Alkol ve sigara bağımlılığı

·         Organ yetmezlikleri: Böbrek, kalp ve karaciğer yetmezliği

·         Cinsel organlardan geçirilen ameliyatlar: Rahmin alınması, testislerin alınması gibi

Kadınlarda hamile kalma veya bebek doğurma nedeniyle hem fiziksel hem de psikolojik cinsel soğukluk görülebilir. Bu durum çoğunlukla geçi olur ve kadına karşı anlayışlı olunmalıdır.

Cinsel Soğukluğun Tedavisi Var mıdır?

Evet! Kesinlikle tedavisi mümkün. Öncelikle sorunun altında yatan neden iyi analiz edilmeli.

Soğukluğun nedeni psikolojik mi yoksa fiziksel bir probleme mi dayanıyor burası netlik kazanırsa tedavi için yol bulmak daha kolay olacaktır. ilk önce yapılması gereken bir uzmanın jinekolojik muayenesi ile cinsel soğukluğun nedeni bulunmalı.

Psikolojik nedenle gelişen cinsel soğukluk için uzman bir psikoloktan destek alınmalı. Psikolojik tedavilerde tedavinin başarısı için bir takım ilaç destekleri alınabilir.

Fiziksel nedenlere bağlı olan cinsel isteksizliklerin tedavisinde öncelikle fiziksel engelin ortadan kaldırılarak durum gözlenmeli. Ortadan kalkan fiziksel soruna rağmen hala devam eden cinsel soğukluk durumu için bir psikoloğa başvurmanız gerekecektir.

 

Cinsel Soğukluğa Karşı Kullanılan Bitkiler Nelerdir?

Özellikle Asya ülkelerinde cinsel arzu artırıcı olarak rezene, lavanta, karanfil ve tarçın çokça kullanılır. Bu bitkileri yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi sıcak suya bir miktar ilave edip çay gibi demleyerek içebilirsiniz de

Yasemin yapraklarını yeşil çayınıza ekleyip içerek tüketebilirsiniz. Yasemin iyi bir afrodizyaktır.

Kakaoyu ister kakao tozu olarak isterseniz de bitter çikolata olarak tüketin.

Gül, gülün benzersiz kokusu hem rahatlatıcıdır hem de cinsel isteği artırır. Gül yapraklarıyla bir fincan gül çayı yapıp içebilirsiniz.

Muskat, bebek cevizi olarak bilinen muskat, bebeklerde gaz giderici ve hazım düzenleyici etki yaparken yetişkinlerde cinsel arzu artıcı bir etki gösterir. Muskatı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sdt

  Nişanlıma cinsel hiç bir şey hissetmiyorum.

  Bunu nişanlınıza söyleyip bir durum değerlendirmesi yapınız. Nişanlınızla konuşmada evvel şu soruların cevaplarını mutlaka araştırınız.
  – Soğukluk her halükarda mı var yoksa sadece nişanlınıza karşı mı var?
  – Soğuluk belli dönemlerde mi var yoksa her zaman devam eden bir durum mudur?
  – Nişanlınızın sizi ziyaret edeceği anları özlüyor ve bekliyor musunuz? Yoksa fark etmiyor, gelse de olur gelmese de olur modunda mısınız?
  – Duygusal olarak sıcak ilişkileriniz var da cins.. olarak soğuk musunuz?
  Bütün bunları alt alta koyduğunuzda eğer duygusal soğukluk ağır basıyorsa uygun bir dille durumu karşı tarafa iletiniz. Bu birlikteliği olgun bir şekilde sonlandırınız.
  Diğer yandan nişanlınızı seviyor ancak cinsl.. yönden soğukluk hissediyorsanız. Cinsll.. öğrenilen bir olgudur. Durumu nişanlınıza anlatıp ondan anlayış isteyiniz. Zamanla sorunu aşacağınızı biliniz.
  Ancak her halükarda zor bir süreç sizi bekliyor mutlaka Konuşup anlaşarak bu süreci devam ettiriniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
uyum
AİDS ve Fırsatçı Enfeksiyonların Özellikleri;
Cinsel soğukluk
Cinselliğin Fizyolojisi
yıldızlar ve cinsel yaşam
Transvestizm
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.