ÇOCUĞA KALP MASAJI VE SUNİ SOLUNUMÇocuğa Kalp Masajı ve Suni Solunum

1 ile 8 yaş arası çocuklara uygulanan CPR prosedürleri çoğunlukla yetişkinlerde olduğu gibidir. Farklı tarafları şunlardır:

Kalp Durmasında Ne Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Eğer yalnız iseniz çocuğa yaklaşık iki dakika süren beş döngü şeklinde kalp masajı ve suni solunumları uygulayın. Bunu 112’ yi aramadan ve varsa şok cihazını kullanmadan önce yapınız.
  • Kalp masajı için tek elinizi kullanın.
  • Suni solunum yaparken daha nazik şekilde nefes veriniz.
  • Yetişkinlerde olduğu gibi 2 nefes 30 kalp masajı şeklinde devam ediniz. Döngüler arasına zaman girmeyecek şekilde iki nefes-otuz masaj şeklinde diğer döngülere geçiniz.
  • Beş döngünün sonunda hastadan yanıt alınamadıysa ve ortamda AED şok cihazı mevcutsa ilgili yönergeler takip edilerek cihaz kullanılır.

Yetişkinlerde CPR (kardiyo pulmoner resüsitasyon) Nasıl Yapılır? 

Sponsorlu Bağlantılar

  • Varsa eğer 1-8 yaş arası çocuklar için pediatrik pedler kullanınız, yoksa yetişkin pedi kullanın. 8 arasındaki çocuklar yaşları 1, pediatrik pedler kullanın. 1 yaşından küçük çocuklar için AED cihazını kullanmayın. Diğer çocuklar için birinci şıktan sonra kalp masajı ile beş döngüye devam edilir. Yaklaşık iki dakika sürmesi gereken beş döngüden sonra ikinci şok verilir.

Çocukta hareket ve dolaşım belirtileri ortaya çıkıncaya veya tıbbi yardım ulaşıncaya kadar devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İkinci Derece El Yanıkları İçin Müdahale
Kol Kırılması
Şiddetli Kanama İlk Yardım
Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım
Hayvan Isırıkları İlk Yardım
Elektrik Yanıkları İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.