ÇOCUĞUN ATEŞİ YÜKSELİRSEÇocuğun Ateşi Yükselirse

Yüksek ateş kendi başına bir hastalık değildir. Ancak vücudun bir hastalıkla mücadele ettiğinin bir işaretidir. Yüksek ateşi tamamen düşürmek pek iyi bir fikir değildir çünkü vücudun virüs veya bakterilere karşı verdiği mücadelenin kesintiye uğramasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dolayısıyla ateşi düşürmekten ziyade yüksek ateşe neden olan hastalığın bulunması ve altta yatan bu soruna yönelik tedaviye başlanması daha mantıklı ve etkili olur. Ancak eğer yüksek ateş sizi rahatsız ediyorsa ve çok yükseldiğine dair endişeleriniz varsa düşürmek için deneyebileceğiniz aşağıdaki bazı yöntemler bulunmaktadır.

ÖNCELİKLE ÇOCUĞUNUZA İYİ İBAKIN

Bir süreliğine elbiselerini çıkarın. Ateşiniz yüksek olmasına rağmen üşüyebilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzun ateşi düşürmeye çalışmasıdır. Vücudunuzun fazla ısıyı dışarı vermesi için ince bir battaniye veya örtü ile birlikte ince bir kat elbise giyin.

 • Kalın giysi ve battaniyeler kullanmanız eğer ateşiniz varsa daha da yükselmesine neden olabilir.

Ortam sıcaklığını rahat edebileceğiniz bir düzeye getirin. Oda sıcaklığını aşırı yüksek tutmak, vücudun fazla ısısını dışarı vermesini engelleyebilir. Ancak oda soğuk da olmamalıdır. Yani ikisinin arasını bulmak ve ayarlamayı iyi yapmak gerekir. Titreme, vücudun ısısını düşürmek için yaptığı doğal bir davranıştır. Dolayısıyla eğer oda sıcaklığını titreyecek kadar çok düşürürseniz ateşinizi daha da kötü hale getirirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ortam sıcak ve havasız ise, bir pencere açın ya da bir fan çalıştırın.

Su ile vücudunuzu soğutabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmeniz vücut ısısını düşürmek için harika bir yoldur, ama cildi çok da soğutmamaya dikkat etmek gerekir. Alın bölgesi ile eller ve ayaklara bir havlu veya sünger ile su uygulaması yapılabilir. Vücudun titremesini önlemek için suyun her zaman ılık olması gerekir.

 • Sünger banyoları ateşi olan çocuklar için idealdir.
 • Ateş düşürmeye yardımcı olabilen diğer yollardan birisi olarak cilde alkol uygulanmasını duymuş olabilirsiniz ancak bu riskli bir yöntemdir. Çünkü cilt tarafından emilen alkol zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle sadece ılık su kullanın.

Reçetesiz ilaçlar kullanabilirsiniz. Eğer yüksek ateş sizi fazlaca rahatsız etmeye başladıysa, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ateş düşürücüler alabilirsiniz. Doz aşımına karşı talimatlara göre kullandığınızdan emin olun.

 • Ayrıca, aspirin de yetişkinlerde ateş düşürmede kullanılabilir. Ancak çocuklar ve gençlerde hayati risk teşkil eden Reye sendromu nedeniyle kullanımı önerilmemektedir.
 • Bu ilaçlar sizi daha iyi hissettirebilir ancak yüksek ateşe neden olan atta yatan sorunu tedavi etmediğini unutmayınız. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünmeniz önemlidir.

Bol bol dinlenin. Olabildiğince daha fazla uyumaya ve dinlenmeye zaman ayırın. Bu, bütün gün yatakta kalmanız anlamına gelmez ama kendinizi de yormaktan ve zorlamaktan kaçınmanız gerekir.

 • Okuldan ya da işten izin alıp evde dinlenmeniz hem sizin için fayda sağlayacak hem de arkadaşlarınıza ya da iş arkadaşlarınıza bulaşıcı virüs veya bakteri enfeksiyonu bulaştırmanızı önleyecektir.

DÜZENLİ ŞEKİLDE YEME VE İÇME

Vücudunuzu hidrate tutun, sıvı kaybının önüne geçin. Yüksek ateş diğer çeşitli belirtilere de yol açabilen sıvı kaybına neden olabilir. Eğer yeterli miktarda sıvı tüketirseniz, kendinizi daha iyi hissedecek ve vücudun hastalığı defetme kabiliyetini arttıracaksınız.

 • Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyaç duyduğu kilonuz ve aktivite düzeyiniz gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Çoğu insan için günde 9 ile 13 bardak arasında su içilmesi önerilir.
 • Su en iyi içecektir ama aynı zamanda diğer meyve suları ve spor içecekleri de içilebilir.Çocuğun Ateşi Yükselirse Ne Yapılır

Doğru beslenin. İçerik olarak zengin besinler tüketmeniz vücudunuzun güçlü kalmasına yardımcı olacak ve hastalıklarla daha kolay mücadele etmesini sağlayacaktır. Meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketmeye çalışın. Abur cubur yemekten de kaçının.

 • Yağsız proteinler ve zeytinyağı gibi sağlıklı kaynaklardan elde edilen yağlar çok önemlidir.
 • Vücudunuzun hastalıkları defetmesine yardımcı olacak yoğurt gibi doğal probiyotikler içeren gıdalar tüketin.
 • Ayrıca diyetinizi besin takviyeleri ve multi-vitaminlerle de destekleyebilirsiniz. C vitamini ve omega-3 yağ asitleri bağışıklığı güçlendirerek inflamasyonu azaltır. Bu tür takviyeleri almadan önce doktorunuza başvurmanız önerilir.

Sıvı ağırlıklı diyetler takip ediniz. Tamamen sıvı yiyeceklerden oluşan bir diyet olmak zorunda değil ama hem sindirimi kolaylaştırması hem de vücudu hidrate tutması amacıyla sulu gıdalara ağırlık vermeniz faydalıdır. Çorbalar bu anlamda önemli yemeklerdir.

EVDE YAPILABİLECEK ÇÖZÜMLER

Çay demleyip için. Birçok bitkisel çayın vücuttaki enfeksiyonları defetme ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olma özellikleri bulunmaktadır. Hazır bitkisel sllama çaylardan alabilir ya da aktardan aldığınız bitkisel karışımları kendiniz demleyerek içebilirsiniz. Aşağıdaki bitkilerin yüksek ateşi düşürdüğü düşünülmektedir:

 • Yeşil çay
 • Kedi pençesi
 • Reishi mantarı
 • Süt devedikeni

Islak çorap giymeyi deneyin. Biraz tuhaf gelebilir fakat uyumaya giderken ıslak bir çorap giymeniz, vücudun bağışıklık sistemini uyararak yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olur. En iyi sonuçlar için ıslak çorabın üstüne bir tane de kuru çorap giyin ve buna birkaç gece devam edin.

ALTTA YATAN NEDENLERİN TEDAVİSİ

Belirtilerinize bakın ve değerlendirin. Yüksek ateşten kurtulmanın en garanti yolu ona neden olan sorunu tespit edip tedaviye başlamaktır. Karşılaştığınız tüm belirtileri not edin. Eğer boğaz ağrısı veya kulak ağrısı gibi yaygın bir virüsten kaynaklı görünmeyen şikayetleriniz varsa bir doktora başvurun.

 • Konfüzyon (zihinsel karışıklık), hareket etmede güçlük, mavi dudaklar veya tırnaklar, nöbet geçirme, boyun tutulması, baş ağrısı veya nefes almada güçlük gibi belirtilerle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanız gerekir.

Antibiyotik almanız gerekebilir. Eğer boğaz ağrısı ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyon tanısı konmuşsa antibiyotik reçete edilecektir. Yüksek ateş ve enfeksiyonla ilişkili diğer belirtiler geçinceye kadar antibiyotiği tarif edilen şekilde kullanın ve şikayetleriniz geçse bile ilacı vaktinden önce bırakmayın.

 • Grip veya soğuk algınlığı gibi bir virüs varsa antibiyotik almayın. Çünkü kullanacağınız ilaçların virüslere bir etkisi olmayacaktır.

Ateşin çok yükselmesine karşı dikkatli olunuz. Ateş genellikle endişelenecek bir durum değildir ancak çok yükseldiğinde veya çok uzun süre devam ettiğinde tehlikeli olabilmektedir. Eğer çocuğunuzun ateşinin çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız acilen tıbbi yardım almasını sağlayın.

Çocukların yaşlarına göre yüksek sayılabilecek ateş derecelerini doktorundan öğrenebilirsiniz. Bu değerlere dikkat ediniz.

Ayrıca yetişkinlerde 48 ile 72 saatten daha uzun süren, iki yaşın altındaki çocuklarda ise 24 ile 48 saatten daha uzun süren ateş durumlarında tıbbi tedavi almalısınız.

Kronik sorunlar için tedavinize devam etmeli ve aksatmamalısınız. Çünkü yüksek ateş ayrıca lupus, vaskülit, ülseratif kolit gibi kronik otoimmün ve inflamatuar koşullardan da kaynaklanabilmektedir. Bu tür hastalıklardan kaynaklanan ateşi düşürmenin en etkili yolu altta yatan sorun için doktor tarafından oluşturulan tedavi planına sadık kalmaktır.

 • Eğer herhangi bir kronik tıbbi durumlunuz varsa, ateşiniz çıktığı zaman doktorunuza başvurmalısınız.
 • Ateş aynı zamanda kanser gibi ciddi bir hastalığın da ilk belirtisi olabilir, bu nedenle kalıcı ateş durumunda doktora erken görünmek önemlidir.

Çevresel faktörlerden kaynaklanan ateş için acil tedavi alınız. Aşırı ısıya maruz kaldıktan sonra bir ateşiniz yükselirse hipertermi veya sıcak çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, vücudunuzun mümkün olduğunca çabuk soğutulması gerekiyor.Çocuğun Ateşi Yükselirse Nasıl Düşürülür

 • Hiperterminin diğer belirtileri arasında halsizlik, mide bulantısı, zihin karışıklığı ve baş dönmesi yer almaktadır.
 • Hipertermi olan kişilerin çoğunlukla bir hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bir an önce acil tıbbi yardım almalarının sağlanması oldukça önemlidir.
 • Tıbbi tedavi başlayıncaya kadar veya ulaşıncaya kadar, hastanın üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarın, cildine soğuk su uygulayın, serin ve havalandırılmış bir ortama alın ve yeterince sıvı tüketmesini sağlayın.

İpuçları

 • Eğer çocuğunuz derdini ve şikayetlerini ifade edebilecek yaşta ise onu dinlediğinizden emin olun. Vücudunda neler olduğunun ve nasıl hissettiğinin farkındadır.
 • Yüksek ateş, vücudunuzu bir enfeksiyondan kurtarmaya çalıştığı için ve bir mücadele içinde olduğu için ateşinizi tamamen geçirmeyin. Son derece rahatsız edici ateş var ise ateşi düşürmek için bir şeyler yapmanız makuldür ancak çoğu ateşin de herhangi bir müdahale gerektirmediğini de unutmayınız.

Uyarılar

 • Aşırı yüksek ateş, beyin hasarına da neden olabilir.
 • Bazı çocuklar yüksek ateş nedeniyle nöbet geçirebilir ama bu nöbetler genellikle fazla sürmez ve kalıcı yan etkilere de neden olmaz. Çocuğunuzda ateşli nöbet öyküsü varsa, tekrar ateşi yükseldiğinde doktoruna götürmeniz iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamile Kalmak için Uygun Yaş
ÇOCUK DÜŞÜRTEN BİTKİLER
Bıngıldak Nedir?
Gebeliğin 13. Haftası
Bebeklerde Yeterli Beslenme
Doğum kontrol haplarını kullanması sakıncalı olanlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.