Çocuk felci

                Çocuk felci(poliomyelit): “polio” isimli bir virüsün yol açtığı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın bilinişi milattan öncesine dayanmaktadır. 1955’te bulunan aşıya kadar zaman zaman salgınlar halinde yüzbinlerce insanı etkileyen, özellikle çocuklarda daha sık görülen bir hastalık olmuştur. Bu virüsle en etkili mücadele yöntemi aşılama yapmaktır. Ülkemizde uygulanan aşılamalarla birlikte 1998 yılından bu yana kayda girmiş hiçbir vaka görülmemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk Felci Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Yaygın olarak, özellikle hijjen şartlarının kötü olduğu yerlerde, dışkı ile kirlenmiş sular ve besinlerle bulaşır. Fakat öksürük ve hapşırıkla da solunum yoluyla bulaştığı görülür. Oldukça bulaşıcı olan bu virüs, ağız yoluyla vücuda girerek boğaz ve bağırsaklarda çoğalıp vücudun çeşitli bölgelerine yayılır.

 Çocuk Felci Hastalığı En Çok Kimlerde Görülür?

Bu hastalık 7’den 70’e herkeste görülebilir. Fakat, genellikle 5 yaş altı çocuklarda görüldüğü için çocuk felci denilmiştir.

Çocuk Felci Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Virüs vücuda girdikten itibaren 3-4 gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Polio virüsü bir kişiye bulaştıktan sonra üç aşama belirtileri vardır.

Bu belirtiler;

1-      Asemptomatik belirtiler: polio virüsüne yakalanan her yüz kişiden 90-95’inde görülür ve ciddi hiçbir belirti olmaksızın hastalık atlatılır.

Sponsorlu Bağlantılar

2-      Hafif belirtiler: polio virüsüne yakalanan her yüz kişiden 3-5’inde görülür ve hafif ateşle birlikte, halsizlik, bulantı, kusma, kaslarda ve boğazda orta derecede ağrılar görülür. görülen bu belirtiler çoğunluklar 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur ve hasta rahatlar.

3-      Paralitik form belirtiler: Çocuk felci hastalığının en nadir görülen formu bu olmakla birlikte en tehlikeli olanıdır. Bu aşamada hastalığa yakalananlarda çocuk felci görülür ve vücuda yapacağı tahribatlar kalıcı olacaktır.

Çocuk Felcinin Etkileri Nelerdir?

Bir şekilde polio virüsünü kapan çocuklarda virüs kuluçka sürecini tamamladıktan sonra, (yaklaşık her 200 çocuktan 1’inde) virüs, beyin ve omurilikte hasara neden olur. Bazı durumlarda omurilikteki sinir hücrelerini etkileyip sinir hücrelerini tahrip ederek bazı kasların çalışamamasına neden olur. Sinir hücreleri yenilenemediği için bu hasarlar kalıcı olur ve tahrip olan sinirlere bağlı kaslar artık çalışamaz. Çok nadiren de olsa, Çocuk felcine neden olan virüs solunumu kontrol eden beyin bölgesine kadar ulaşarak solunumun durmasına neden olur.

Çocuk Felcinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle 5 yaş altı çocukların temiz olmayan yerlerde oynamalarına müsaade edilmemelidir. Çocuk felci tanısı konan çocuklar derhal diğer çocuklardan yalıtılmalıdır. Polio virüsü kapmış çocukların dışkıları kesinlikle çok iyi imha edilerek diğer çocuklarında bu virüsü kapmaları engellenmelidir.

 

Çocuk Felci Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Hayır maalesef! Şimdiye kadar virüs kapmış çocukları tedavisini yapacak bir yöntem veya ilaç bulunamamıştır. Burada bilinmesi gereken şey, polio virüsü kapan bireylerin ancak yüzde 1’inde ciddi sorunlar doğurduğudur. “En iyi tedavi, korunmadır” diyerek çocuk felcinden korunma yollarına bakalım.

Çocuk Felcinden En İyi Korunma Yolu Nedir?

Çocuk Felci Hastalığından en iyi korunma yolu, zamanında aşı olmaktır. Ülkemizde bu aşılar ücretsiz olarak yaptırılmaktadır.

Bu aşılama doğrudan şırıngayla veya ağızdan damlatma olarak iki yolla yapılmakta olup her iki aşılama yöntemi de oldukça güvenli ve etkilidir. Aşılama zamanlarını bağlı olduğunuz sağlık ocağı vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar benim adım murat bal 28 yaşındayım sedece bi sorum var ben sol ayagımdan 5 santim falan kısalma ve zayıflık var bunun tedavisinin olup olmadıgını ögrenmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden bana yardımcı olacak kişilere teşekkür ederim saygılarımla…?

  Sağlık

  mrb benim erkek arkadaşımdada bu sorun var ama en aza indirgenemezmi tıp çokilerledi yardımcı olurmusunuz

  Sağlık

  Merhaba bende,

  Murat ve Selen in sorularinin cevaplarini bekliyorum.

  Tesekkürler.

  Sağlık

  BEN 4 YAŞINDAYKEN ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI GEÇİRDİM 2 AMELİYAT GEÇİRDİM FAKAT YİNEDE YÜRÜRKEN AKSIYORUM. AYAĞIMDA 2CM KISALIK VAR, AKSAMA NASIL DÜZELİR TEKRAR AMELİYATI GÖZE ALAMIYORUM.YAŞIM 28 AMELİYAT DIŞINDA BİR TEDAVİ VARMI TEŞEKKÜRLER.

  Sağlık

  sorulara neden cevap verilmemiş?
  madem yardımcı olunmayacak kapatın gitsin siteyi yada yorum için gerekli olan alanı kaldırın.

  Sağlık

  ben murat balın sorusu için yazdım muratın hastalığı osteoporoz yani kemik erimesi bu hastalık uzun yürüyüşler ile tedavi edilebilir.

  Sağlık

  MERHABA BEN ÇOÇUK FELCİ GEÇİRDİM 6 AYLIKKEN.ŞİMDİ 33 YAŞINDAYIM.UZUN YÜRÜME CİHAZI KULLANIYORUM.BU CİHAZDAN NASIL KURTULABİLİRİM.CİHAZSIZ YÜRÜYÜNCE ÇABUK YORULUYORUM.KASLARIM ZAYIF OLDUĞU İÇİN OLABİLİRMİ?AMELİYATLA ÇÖZÜMÜ VAR MI? TEŞEKKÜR EDERİM…

  Sağlık

  merhaba ben nuran 14 yasında bır oğlum var oğlumun sol bacağının sağ bacağına oranla çok küçük bir farkla daha ınce olduğunu farkettik doktora götürdük alt kısımda 3 üst kısımda 4 cm fark var. doktorlar emg istedi haftaya emg çektireceğiz bıze tam bırsey soyleyemedıler aynı zamanda oğlum profesyonel olarak badmintin oynuyor… sizce hastalık nedir? :(

  Sağlık

  ben numan say 39 yaşındayım 14 yaşındayken çocuk felci geçirdim tıptaki son gelişmeleri bilmek ve kök hücre çocuk felci hastalıgına çare olacakmı bilgi istiyorum çocuk felci hastalıgı tedavi si gelecekte tedavi bilgilerini örenmek istiyoru kollarımda her ikisi ve bacaklarrım da her ikisi de yüzde yetmiş ile yüzdde seksen güç kaybı var yardımcı olursanız memnun olurum saygılarımla

  Sağlık

  Merhabalar, Adım Mehmet 29 yaşındayım ve küçükken çocuk felci geçirmişim, şimdi sağ ayağımsa 1,5 cm kısalık ve sağ alt baldırda kas zayıflığı (aslında hiç kas yok) mevcut. futbol oynayacak kadar sağlıklıyım ancak yürürken dahi hissedilen bir aksama mevcut. ben aslında uzun zamandır bu soruna eğilmek isterken, aslında umarım geç kalmamışımdır, ameliyat veya fizik tedavı (bu durumu aşmış gibi görünüyor sorunum) ile bu rahatsızlığımı çözmek istiyorum. İstanbul da yaşıyorum ve sanırım kas nakli veya çok az da olsa kemik uzatma ameliyatını olabileceğim yerler hakkında bilgi almak istiyorum.

  Sağlık

  ben 38 yaşındayım altı aylıkken çocuk felçi geçirdim sol yağım sağ kolum güç kaybı oldu şimdide 10 yıllık diabet hastasyım devamlı spor yaparım arkaşlara tavsiyem doktorun dediklerine uysunlarbazı şeyler insan elinde değil kader

  Sağlık

  merhaba ben 25 yaşındayım burada yazılan problemler bende de var :(((
  özellikle mehmet arkadaşımızdaki problemin aynısı :((
  bende bir çözüm bekliyorum
  en azında biri söylesin birşeyler önerilsin
  ben estetik olmak istiyorum bu ne kadar sağlıklı olur ?????

  Sağlık

  Slm ben cocuk yasta Cocuk felci gecirdim…28 yasindayim..suanda sag bacagimda 8 cm kisalik var ve cok ince…vede topugumu yere basamiyorum..
  Benim sizlere tavsiyem ve almanyadaki doktordanda duyduklarim : Kesinlikle kaslariniz zayif oldugu bölgeleri dahada hareket ederek kötülestirmeyin…cocuk felcinin kötü tarafi yaslandikca dahada kötüye gidecek durumunuz…bacaklarinda sorun olanlar kendilerini yormasin, hep dikkat edin…ben kendime hic dikkat etmedim, simdi ödüyorum…dahada kötülesiyor bacaklar ve kaslar…Eczaneden bi protein hapi önerdiler bana, L-Carnitin diye…bunu hergün alin 1-2 tane…benim agrilarimi götürdü…cocuk felcinden olusan kaslarin tedavisi yok bunu hep bilin…tek tedavi kendinize dikkat etmeniz, eger ayakta calisiyorsaniz kesinlikle o isten cikin…ve yorulmamaya calisin…o anda anlamiyorsunuz ama bi kac yil sonra ortaya cikiyor agrilar…eger sorusu olan varsa bana yazabilirsiniz.

  Sağlık

  arkadaşlar bu hastalığın bir tedavisi varmı fen ve teknoloji ödevim için öğretmenimiz araştırma verdi bu hastalığı araştırıyorum bana biraz yardım ederseniz mutlu olurum benim aklımdaki soru şu : bu hastalığın bir tedavisi varmı acaba ?????
  hepinize teşekkürler senem hanım sizin bu konuda bilginiz var sanırım bana yardımcı olabilirmisiniz???

  saliha adıgüzel

  selam ben 31 yaşındayım adım saliha adıgüzel ben havale geçirmişim ateşli hastalığı ben bedensel engeli olmuşum yüremiyorum 1 veya 2 yaşındayken haaleyi geçirmişim şimdi yüremiyorum sağ kolumu kolanamıyorum ve gelişmemişim boyum da kısa neden böyle dedavisi varmı varsa bana acilen ulaşın lütfen rıca ederim bana olaşın ben 11 12 gibi gösteriyorum hemde solan-yprk@hotmail.com

  m e

  merhaba ben mehmet küçüken ferç geçirdim

  ibrahim k.

  meraba ben 17 yasindayim .. doğuştan cocuk felci geçirdim sol ayağım 5 santim kisalik var ve bu yuzden boyumda uzamiyor bunun tedavisi varmı varsa hangi hastanede yapılıyor lutfen bu sorumu cabuk cevaplarsaniz sevinirim simdiden allah razı olsun sizden?

  İbrahim öncelikle geçmiş olsun. Durumunun güçlüğünü biliyoruz. Çocuk felci ne yazık ki insanı ömürü boyunca etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın meydana getirdiği vücut hasarları kısmen tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedaviler genelde sınırlı kalmaktadır. Sana tavsiyemiz özellikle araştırma hastahanelerine başvurman yönündedir. Araştırma hastahaneleri daha donanımlı olmaktadırlar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yara İzi
40 Yaşı Altındaki Siğara Kullanıcıları Dikkat !
Şeker Hastalığı
böbrek taşı belirtileri
Tip 1,Tip 2 Diyabet-Gizli Şeker
Kandidiyazis yada Pamukçuk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.