Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan, polio virüsü denilen mikropla bulaşan bir hastalıktır.Kuluçka süresi 10-14 gündür.1-4 yaşlarında (% 30 ikinci yaşta) daha sık görülür.Mikrobun kaynağı hasta insanların dışkısı ve boğaz salgılarıdır.Dışkı ile kirlenmiş su ve besinlerin yenip içilmesi veya kalabalık yerlerde havaya yayılan mikropların solunması ile bulaşmaktadır.

Hastalık genellikle belirtisiz ve sinsi gidişlidir.Hafif ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı-kusma gibi nezlede görülebilecek belirtiler ortaya çıkar.Kimi hastalarda hastalık bu belirtilerle sınırlı kalırken kimilerinde de kalıcı felçler ortaya çıkar.Çocuk ayağa kalkmakta veya yürümekte eskisine oranla daha fazla güçlük çekmeye başlar.Felç olan bölgede (genellikle bacaklar) kaslar sert ve kasılmış değil, yumuşaktır ve duyu kaybı yoktur.Bazı vakalarda solunum kasları ve diyaframda felce uğrayıp solunum

Sponsorlu Bağlantılar

güçlüklerine neden olabilmektedir.Ölüm oranı % 2-20 arasındadır.Beyindeki solunum merkezinin de etkilenmesiyle bu oranlar % 40 lara kadar çıkabilmektedir.
Hastalığın tedavisi yoktur.Ömür boyu kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir.

Korunma:Aşılanma ile olur.Tüm dünyada çiçek hastalığında olduğu gibi kökünün kazınabilmesi için yoğun aşılama çalışmaları yapılmış ve birçok ülkede başarılı sonuçlar alınmıştır.Yurdumuzda da hala görülen bu hastalıkla mücadele için bu yıl 26 Nisan-2 Mayıs ve 31 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında 5. si yapılmakta olan ULUSAL AŞI GÜNLERİ ile hastalığın kökünün kazınmasına yönelik çalışmalar başarıyla yürütülmektedir.

Ağızdan verilen ve toplumsal bağışıklamanın sağlanmasında önemli rol oynayan aşının yanında kişisel bağışıklamanın sağlanabilmesi için oldukça güvenilir ve etkin olan , enjeksiyon şeklinde uygulanan şekli mevcuttur.

En etkili aşılama şeklinin 2,3,4. veya 2,4,6. aylarda enjeksiyon tarzında yapılan ölü aşı ile 18. ayda ağızdan verilecek hatırlatma dozu olduğu kabul edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk felcine (polio), poliovirus Tip 1, 2, 3 neden olur.

Çocuk felci (Polio) genellikle hasta kişilerin dışkısı ile yaydığı polio virüsünün bulaştığı yiyecek ve içecekler yoluyla bulaşmaktadır. İyi yıkanmamış eller bulaşmada rol oynamaktadır.

Çocuk felcinin kuluçka dönemi ortalama 6-20 gündür (3 günden 35 güne kadar değişen aralıkta olabilir).

belirtileri

İlginç bir şekilde çocuk felci (Polio) virüsünü alan ve hastalanan kişilerin %95’inde belirti görülmez.

Çocuk felci virüsünü alan diğer %4-8’lik gruptaki kişilerde boğaz ağrısı, ateş, bulantı, kusma gibi pek çok hastalıkta görülebilecek, hafif, çok spesifik olmayan belirtiler görülür. Yaklaşık %1-2’lik grupta ise paralitik olmayan (felç görülmeyen) aseptik menenjit gelişir ve kısa süreli ense, sırt ve bacak kaslarında sertlik meydana gelir.

Tüm çocuk felci enfeksiyonlarının (polio virüsünün bulaştığı grubun) %2’sinden azında bacaklarda, kollarda veya her ikisinde birden kalıcı zayıflık ve felcin ortaya çıktığı klasik “Gevşek felç” tablosu görülür.

Çocuk felci vakalarının çok büyük bir kısmı hafif olmasına rağmen %2 vakada gelişen felç ve kalıcı sakatlık bu hastalığın korkulan bir hastalık olmasına yol açmaktadır.

Felç gelişen çocuk felci vakalarının çocuk yaşta ise %2-5’i, erişkinlerin ise %15-30’u hayatını kaybetmektedir.

Çocuk felci virüsü ile enfekte olan hastalar, hastalık başlamadan 7-10 gün öncesinden itibaren virüsü yaymaya başlarlar. Daha sonra ise 3-6 hafta süreyle virüsü yaymaya devam ederler.

Çocuk felcinin tedavisi yoktur. Çocuk felci ile enfekte olan kişilere yatak istirahati ve sıvı takviyesi gibi destekleyici tedavi verilir. Hasta kişilerin dışkısı ile virüsün yayılımını engellemek için standart önlemler alınmalıdır.

kaynak:www.asidanisma.com

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar benim adım murat bal 28 yaşındayım sedece bi sorum var ben sol ayagımdan 5 santim falan kısalma ve zayıflık var bunun tedavisinin olup olmadıgını ögrenmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden bana yardımcı olacak kişilere teşekkür ederim saygılarımla…?

  Sağlık

  mrb benim erkek arkadaşımdada bu sorun var ama en aza indirgenemezmi tıp çokilerledi yardımcı olurmusunuz

  Sağlık

  Merhaba bende,

  Murat ve Selen in sorularinin cevaplarini bekliyorum.

  Tesekkürler.

  Sağlık

  BEN 4 YAŞINDAYKEN ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI GEÇİRDİM 2 AMELİYAT GEÇİRDİM FAKAT YİNEDE YÜRÜRKEN AKSIYORUM. AYAĞIMDA 2CM KISALIK VAR, AKSAMA NASIL DÜZELİR TEKRAR AMELİYATI GÖZE ALAMIYORUM.YAŞIM 28 AMELİYAT DIŞINDA BİR TEDAVİ VARMI TEŞEKKÜRLER.

  Sağlık

  sorulara neden cevap verilmemiş?
  madem yardımcı olunmayacak kapatın gitsin siteyi yada yorum için gerekli olan alanı kaldırın.

  Sağlık

  ben murat balın sorusu için yazdım muratın hastalığı osteoporoz yani kemik erimesi bu hastalık uzun yürüyüşler ile tedavi edilebilir.

  Sağlık

  MERHABA BEN ÇOÇUK FELCİ GEÇİRDİM 6 AYLIKKEN.ŞİMDİ 33 YAŞINDAYIM.UZUN YÜRÜME CİHAZI KULLANIYORUM.BU CİHAZDAN NASIL KURTULABİLİRİM.CİHAZSIZ YÜRÜYÜNCE ÇABUK YORULUYORUM.KASLARIM ZAYIF OLDUĞU İÇİN OLABİLİRMİ?AMELİYATLA ÇÖZÜMÜ VAR MI? TEŞEKKÜR EDERİM…

  Sağlık

  merhaba ben nuran 14 yasında bır oğlum var oğlumun sol bacağının sağ bacağına oranla çok küçük bir farkla daha ınce olduğunu farkettik doktora götürdük alt kısımda 3 üst kısımda 4 cm fark var. doktorlar emg istedi haftaya emg çektireceğiz bıze tam bırsey soyleyemedıler aynı zamanda oğlum profesyonel olarak badmintin oynuyor… sizce hastalık nedir? :(

  Sağlık

  ben numan say 39 yaşındayım 14 yaşındayken çocuk felci geçirdim tıptaki son gelişmeleri bilmek ve kök hücre çocuk felci hastalıgına çare olacakmı bilgi istiyorum çocuk felci hastalıgı tedavi si gelecekte tedavi bilgilerini örenmek istiyoru kollarımda her ikisi ve bacaklarrım da her ikisi de yüzde yetmiş ile yüzdde seksen güç kaybı var yardımcı olursanız memnun olurum saygılarımla

  Sağlık

  Merhabalar, Adım Mehmet 29 yaşındayım ve küçükken çocuk felci geçirmişim, şimdi sağ ayağımsa 1,5 cm kısalık ve sağ alt baldırda kas zayıflığı (aslında hiç kas yok) mevcut. futbol oynayacak kadar sağlıklıyım ancak yürürken dahi hissedilen bir aksama mevcut. ben aslında uzun zamandır bu soruna eğilmek isterken, aslında umarım geç kalmamışımdır, ameliyat veya fizik tedavı (bu durumu aşmış gibi görünüyor sorunum) ile bu rahatsızlığımı çözmek istiyorum. İstanbul da yaşıyorum ve sanırım kas nakli veya çok az da olsa kemik uzatma ameliyatını olabileceğim yerler hakkında bilgi almak istiyorum.

  Sağlık

  ben 38 yaşındayım altı aylıkken çocuk felçi geçirdim sol yağım sağ kolum güç kaybı oldu şimdide 10 yıllık diabet hastasyım devamlı spor yaparım arkaşlara tavsiyem doktorun dediklerine uysunlarbazı şeyler insan elinde değil kader

  Sağlık

  merhaba ben 25 yaşındayım burada yazılan problemler bende de var :(((
  özellikle mehmet arkadaşımızdaki problemin aynısı :((
  bende bir çözüm bekliyorum
  en azında biri söylesin birşeyler önerilsin
  ben estetik olmak istiyorum bu ne kadar sağlıklı olur ?????

  Sağlık

  Slm ben cocuk yasta Cocuk felci gecirdim…28 yasindayim..suanda sag bacagimda 8 cm kisalik var ve cok ince…vede topugumu yere basamiyorum..
  Benim sizlere tavsiyem ve almanyadaki doktordanda duyduklarim : Kesinlikle kaslariniz zayif oldugu bölgeleri dahada hareket ederek kötülestirmeyin…cocuk felcinin kötü tarafi yaslandikca dahada kötüye gidecek durumunuz…bacaklarinda sorun olanlar kendilerini yormasin, hep dikkat edin…ben kendime hic dikkat etmedim, simdi ödüyorum…dahada kötülesiyor bacaklar ve kaslar…Eczaneden bi protein hapi önerdiler bana, L-Carnitin diye…bunu hergün alin 1-2 tane…benim agrilarimi götürdü…cocuk felcinden olusan kaslarin tedavisi yok bunu hep bilin…tek tedavi kendinize dikkat etmeniz, eger ayakta calisiyorsaniz kesinlikle o isten cikin…ve yorulmamaya calisin…o anda anlamiyorsunuz ama bi kac yil sonra ortaya cikiyor agrilar…eger sorusu olan varsa bana yazabilirsiniz.

  Sağlık

  arkadaşlar bu hastalığın bir tedavisi varmı fen ve teknoloji ödevim için öğretmenimiz araştırma verdi bu hastalığı araştırıyorum bana biraz yardım ederseniz mutlu olurum benim aklımdaki soru şu : bu hastalığın bir tedavisi varmı acaba ?????
  hepinize teşekkürler senem hanım sizin bu konuda bilginiz var sanırım bana yardımcı olabilirmisiniz???

  saliha adıgüzel

  selam ben 31 yaşındayım adım saliha adıgüzel ben havale geçirmişim ateşli hastalığı ben bedensel engeli olmuşum yüremiyorum 1 veya 2 yaşındayken haaleyi geçirmişim şimdi yüremiyorum sağ kolumu kolanamıyorum ve gelişmemişim boyum da kısa neden böyle dedavisi varmı varsa bana acilen ulaşın lütfen rıca ederim bana olaşın ben 11 12 gibi gösteriyorum hemde solan-yprk@hotmail.com

  m e

  merhaba ben mehmet küçüken ferç geçirdim

  ibrahim k.

  meraba ben 17 yasindayim .. doğuştan cocuk felci geçirdim sol ayağım 5 santim kisalik var ve bu yuzden boyumda uzamiyor bunun tedavisi varmı varsa hangi hastanede yapılıyor lutfen bu sorumu cabuk cevaplarsaniz sevinirim simdiden allah razı olsun sizden?

  İbrahim öncelikle geçmiş olsun. Durumunun güçlüğünü biliyoruz. Çocuk felci ne yazık ki insanı ömürü boyunca etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın meydana getirdiği vücut hasarları kısmen tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedaviler genelde sınırlı kalmaktadır. Sana tavsiyemiz özellikle araştırma hastahanelerine başvurman yönündedir. Araştırma hastahaneleri daha donanımlı olmaktadırlar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ev Tozu Alerjisi
Kalın Bağırsak Kanseri Çok Uzağınızda Olmayabilir
Siroz
PARESTEZİ NEDENLERİ NELERDİR?
Mide Dostu Yiyecekler
El Titremesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.